Strona główna » Blog » Magnetyzery wody okiem eksperta

Magnetyzery wody okiem eksperta

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 15, 2023

Kamień kotłowy w czajniku, częste awarie dużego sprzętu AGD, przesuszona skóra głowy i włosy, a na dodatek wysokie zużycie detergentów i brak efektów sprzątania. Takie są właśnie skutki stosowania twardej wody na co dzień. Jej użytkownicy próbują rozwiązać ten problem na różne sposoby. Jedną z metod są magnetyzery wody. Czy te urządzenia faktycznie działają? Czy ich stosowanie ma sens? A może warto rozważyć alternatywy?

Czym jest twarda woda?

Omawiając temat magnetyzerów wody nie sposób pominąć bardzo szerokiego zagadnienia, jakim jest problem twardej wody. Wysoki stopień twardości wody to parametr, na który składa się stężenie jonów wapnia i magnezu, a w mniejszym stopniu także jonów żelaza i manganu. Ogólna twardość wody to tak zwana twardość węglanowa (przemijająca) i niewęglanowa (trwała). To właśnie ta pierwsza pod wpływem temperatury (podgrzewania), zostaje zredukowana, a na skutek reakcji powstaje dobrze nam znany kamień kotłowy. Najłatwiej zaobserwować go na dnie czajnika, w żelazku i na armaturze łazienkowej. Osoby zainteresowane tematem twardej wody odsyłam do moich poprzednich artykułów, w tym polecam szczególnie teksty:

Skutki stosowania twardej wody opisałem dodatkowo w artykułach: Jak twarda woda wpływa na domowe sprzęty AGD?, Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?, Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! Zapraszam do czytania.

Jak sprawdzić czy woda jest twarda?

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest stopień twardości wody w twoim kranie, znajdziesz tą informację na stronie lokalnych wodociągów. W przypadku wody studziennej musisz zlecić profesjonalne badanie wody lub samodzielnie przeprowadzić test twardości wody. Najlepsze do tego celu są paskowe testery twardości wody lub kropelkowe testery twardości wody (dokładniejsze). W nawiązaniu do powyższego, polecam lekturę artykułu: Tester twardości wody – jaki wybrać? oraz film marki Ecoperla.

Jak działają magnetyzery wody?

Na początku chciałbym podkreślić, że nie ma jednej, spójnej definicji, która opisuje magnetyzery wody ich działanie. Nawet sami producenci tych urządzeń podają niekiedy rozbieżne informacje. Jak to wygląda w praktyce?

Magnetyzery zakłada się bezpośrednio na rurę, a woda jest wówczas poddawana działaniu pola magnetycznego. W trakcie tego procesu zahamowane zostaje wytwarzanie osadu węglanu wapnia na powierzchni instalacji. Zjawisko to jest wywoływane przez proces konkurencyjny polegający na wytrącaniu się małych kryształków lub aglomeratów (w zależności od opisu). W najprostszym ujęciu, magnetyzer wody zmienia strukturę/formę węglanu wapnia uniemożliwiając wytrącanie się jego osadów na powierzchni instalacji.

Magnetyzer wody nie zawsze działa prawidłowo, a na obniżenie jego skuteczności wpływa między innymi duża ilość jonów żelaza, krzemionki, chlorków, siarczanów, niskie pH, a także napowietrzanie wody.

Co o magnetyzerach wody mówią ich producenci?

Według opinii producentów, magnetyzery wody szybko i skutecznie usuwają wysoki stopień jej twardości. Wśród największych zalet swoich urządzeń wymieniają: przedłużenie żywotności instalacji grzewczych i wodociągowych, ograniczenie wydatków związanych z konserwacją i naprawami kotłów grzewczych i urządzeń AGD. Oprócz licznych korzyści dla instalacji, magnetyzery wody mogą, zdaniem ich producentów, poprawiać stan zdrowia ograniczając ilość kamiennego osadu, jaka dostaje się do organizmu z wodą. Istnieją nawet teorie, że picie wody po magnetyzerze pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH oraz chroni przed czynnikami odpowiedzialnymi za alergie. A co na ten temat mówią badacze?
Magnetyzery wody – dowody naukowe na (nie)działanie
Skuteczność magnetyzerów wody, choć racjonalnie tłumaczona przez producentów, nie została jednoznacznie potwierdzona w badaniach naukowych.

Przeciw stosowaniu magnetyzerów wody przemawiają natomiast liczne opracowania naukowe oraz testy przeprowadzane zarówno w laboratoriach, jak w prywatnych gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach. W 2001 roku magnetyzery wody przetestowało nawet amerykańskie wojsko. Jak można się było spodziewać, wyniki ich badań potwierdziły znikomą skuteczność tych urządzeń.

W opracowaniach naukowych można też znaleźć opinie badaczy świadczące o tym, że metoda działa, choć w ograniczonym zakresie. Z drugiej, montując magnetyzer wody u siebie w domu należy liczyć się z tym, że urządzenie usunie w całości problemu twardej wody, a jedynie ograniczy ilość odkładającego się osadu.

Działanie magnetyzerów wody było kwestią wzbudzającą kontrowersje już w XX wieku. Na niektórych obszarach Kanady oraz w kilku stanach USA sprzedawanie tych urządzeń było albo całkowicie zakazane, albo obwarowane nakazem umieszczania informacji o tym, że urządzenie de facto nie działa.

Skuteczne usuwanie problemu twardej wody to wymiana jonowa

Magnetyzery wody są obecnie stosowane bardzo rzadko, głównie ze względu na brak dowodów skuteczności tej metody oraz faktycznie znikome efekty działania. Większość konsumentów sięga po, znacznie bardziej efektywne, metody zmiękczania wody opierające się na wymianie jonowej.

Naukowcy tłumaczą to zjawisko jako odwracalny proces fizykochemiczny, w którym jony roztworu elektrolitu są zamieniane na jony o tym samym ładunku, ale stanowiące część składową nierozpuszczalnych substancji zwanych jonitami. Do rozdzielenia roztworów ciekłych w ramach wymiany jonowej stosuje się procesy bazujące na technice sorpcyjnej. Niezbędne do tego są trzy warunki:

  • Związek podlegający sorpcji musi być w postaci zdysocjowanej
  • Sorbent powinien być w fazie stałej, nie może rozpuszczać się w wodzie
  • Sorbent musi zawierać grupy jonowe zdolne do wymiany jonów

Wymianę jonową stosuje się w takich procesach jak:

  • Odsalanie wody morskiej
  • Otrzymywanie wody cechującej się szczególną czystością
  • Filtracja produktów z zanieczyszczeń pochodzenia nieorganicznego (przemysł biotechnologiczny)Odzyskiwane, zatężanie i rozdzielanie różnych metali (przemysł hydrometalurgiczny)
  • Zmiękczanie wody

Jeśli chcesz zrozumieć jak działają zmiękczacze wody, zachęcam do zapoznania się z treścią poniższego materiału filmowego.

 

Magnetyzer wody czy zmiękczacz wody?

Jeśli woda w instalacji jest twarda, wybór odpowiedniej metody uzdatniania może uratować sprzęt AGD przed przedwczesną awarią, wpłynie na poprawę stanu skóry i włosów, a nawet ograniczy wydatki związane z ogrzewaniem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że zmiękczanie wody niesie ze sobą wiele wymiernych zalet. Mając do wyboru magnetyzer wody, a urządzenia działające w oparciu o wymianę jonową, wybór jest prosty. Tylko zmiękczacze wody, urządzenia o potwierdzonej skuteczności, zapewniają wodę pozbawioną jonów wapnia i magnezu. Jeśli masz wątpliwości lub pytania, skontaktuj się ze mną. Omówimy dostępne możliwości i znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.

 

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.