Strona główna » Blog » Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 9, 2022

Stacje wielofunkcyjne (filtry multifunkcyjne) zyskują na zainteresowaniu wśród właścicieli własnych ujęć wody.  To urządzenia będące w stanie uporać się z kilkoma problemami występującymi w wodzie jednocześnie. Kiedy warto wybrać stację wielofunkcyjną? Jak działa stacja wielofunkcyjna? Jaka stacja wielofunkcyjna będzie najlepsza?

Zacznij od analizy wody

doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych, w których podczas analizy wody wykryto więcej niż jeden poważny problem występujący w wodzie. Aby dowiedzieć się, czy stacja wielofunkcyjna będzie dobrym wyborem, należy najpierw zlecić profesjonalną analizę wody. Choć złoże w stacjach wielofunkcyjnych jest bardzo wydajne i trwałe, to ma swoje ograniczenia. Jest w stanie usunąć stężenia żelaza i manganu tylko do pewnego progu. O tym, czy stacja wielofunkcyjna będzie odpowiednim wyborem decyduje: stężenie żelaza, stężenie manganu, utlenialność, barwa wody, odczyn pH, zasadowość, jon amonowy, występowanie innych związków chemicznych. Wszystkie informacje znajdują się w wynikach badania wody. Dodatkowe informacje znajdziecie także tu: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

Najpopularniejsze problemy występujące w wodzie

Wyobraźmy sobie jeden z najgorszych, lecz prawdopodobnych scenariuszy. Posiadamy własne ujęcie wody użytkowej. Woda ma nieciekawy zapach i barwę, a do tego powoduje spory osad. Z wyników analizy wody wynika, że mamy podwyższone stężenie manganu i żelaza. Do tego występuje wysoka twardość wody, amoniaki. Należałoby zredukować też barwę wody. Jakie urządzenia byłyby najlepsze w takim przypadku?

Są dwa scenariusze do wyboru. Pierwszym z nich jest montaż kilku urządzeń do uzdatniania wody, tworzących stację uzdatniania wody. To z pewnością bardzo wydajne rozwiązanie, jednak nie zawsze potrzebne. Wiele produktów zajmuje dużo miejsca. Niekiedy przekroczenia nie są na tyle duże, aby trzeba było poczynić taką inwestycję. Drugim, o wiele milej widzianym scenariuszem, jest montaż stacji wielofunkcyjnej, czyli urządzenia, które usunie z wody wiele problemów jednocześnie. Dzięki mieszance wielofunkcyjnej wewnątrz butli ciśnieniowej jest w stanie zredukować: przekroczenia żelaza i manganu, twardość wody, jon amonowy i związki organiczne. A co powodują konkretne zanieczyszczenia w gospodarstwie domowym?

Wysoki stopień twardości wody

Twarda woda to jeden z najpopularniejszych problemów występujących w Polsce i dotyczy zarówno sieci wodociągowej, jak też wody czerpanej z własnych ujęć. Większość z nas mieszka na terenach, gdzie występuje średni stopień twardości wody lub wysoki/bardzo wysoki stopień twardości wody. Twarda woda może mieć niekorzystny wpływ na instalacje grzewcze, oprócz tego osad może powodować awarie instalacji wodociągowych i sprzętu AGD. Wysoki stopień twardości wody może  mieć niekorzystny wpływ na stan skóry, włosów. Najczęstszymi objawami, które mogą świadczyć o występowaniu takiego problemu jest kamienny osad, który można zauważyć w czajnikach, czy na armaturze łazienkowej. W takich przypadkach często najlepszym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody. Nie pomoże jednak całkowicie, jeżeli w wodzie występują podwyższone stężenia innych substancji. Przeczytaj więcej: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Żelazo w wodzie

Podwyższone stężenie żelaza to nie rzadki problem właścicieli własnych ujęć wody. Woda o podwyższonej zawartości żelaza w najgorszych przypadkach może mieć metaliczny zapach, posmak, rdzawy kolor, a do tego często pozostawia ciężkie do odczyszczenia rdzawe plamy. Żelazo bardzo łatwo osadza się w rurach zmniejszając ich światło. Powoduje też wytwarzanie się bakterii żelazowych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. W przypadku podwyższonego stężenia żelaza najczęściej proponowane są odżelaziacze wody. Nie jest on jednak w stanie poradzić sobie z nadmierną twardością wody. Więcej informacji w artykule: Jak usuwać żelazo z wody?

Mangan w wodzie

Mangan to obok żelaza jedna z najczęściej występujących substancji w wodzie. Często zdarza się, że jeżeli woda zawiera dużo żelaza prawdopodobnie mangan także jest podwyższony. Nieprzyjemny smak i zapach wody mogą świadczyć o obecności manganu w cieczy. Ten pierwiastek powoduje powstawanie czarnego osadu, który podobnie jak żelazo, osadza się w rurach powodując ich niedrożność oraz na armaturze powodując odbarwienia. Osad manganowy to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Z manganem najlepiej poradzi sobie odmanganiacz. Co jednak z pozostałymi problemami? Więcej informacji o manganie także w artykule: Jak usuwać mangan z wody?

Jon amonowy

Amoniaki występujące w małych stężeniach w wodzie nie są groźne, jednak jeżeli występują w dużej ilości zużywają duże ilości tlenu, a to z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii i wtórnego zanieczyszczenia wody. Amoniak występujący w wodzie może być pochodzenia naturalnego lub ze ścieków. Do usuwania amoniaków potrzebne jest specjalne złoże, które nie radzi sobie z kolei z innymi substancjami. Więcej informacji także w artykule: Amoniak w wodzie. Co to jest i dlaczego jest taki groźny?

Wiele funkcji w jednym urządzeniu

Stacje wielofunkcyjne mogą posłużyć w gospodarstwie domowym w różnoraki sposób. Pierwszą, najważniejszą rolą jest zwalczanie wyżej wymienionych zanieczyszczeń. Jeśli pozwalają na to parametry wody, stacja wielofunkcyjna może prosperować jako pojedyncze urządzenie, które samo doskonale poprawi jakość wody.

Z drugiej strony stacja wielofunkcyjna często występuje jako urządzenie dodatkowe. Przykładem może być poniższa realizacja. W takich wypadkach stację wielofunkcyjną montuje się za odżelaziaczem i odmanganiaczem w celu dodatkowego doczyszczenia wody z żelaza i manganu oraz usunięcia pozostałych zanieczyszczeń.

Realizacja ze stacją wielofunkcyjną jako dodatkowym urządzeniem

Jak działają stacje wielofunkcyjne?

W stacjach wielofunkcyjnych do wnętrza wpływa woda, która trafia na mieszankę złóż. Przepływa kolejno przez każdą z warstw i na każdej usuwany jest inny rodzaj zanieczyszczeń. Następnie woda jest kierowana do użytkownika. Złoże wielofunkcyjne w tych urządzeniach wymaga zastosowania soli regeneracyjnej w celu odzyskania właściwości. Mieszanka może posłużyć skutecznie przez długie lata.

Jakie są zalety stacji wielofunkcyjnych?

Wśród zalet stacji wielofunkcyjnych z pewnością można wymienić:

  • Zajmuje mało miejsca – nie trzeba dużej przestrzeni na montaż. Należy zadbać jedynie o czynne gniazdko elektryczne w pobliżu oraz odpływ do kanalizacji
  • Może współpracować z każdym rodzajem hydroforu
  • Kompleksowe działanie – usuwa wiele problemów jednocześnie szybko i skutecznie
  • Mniejszy koszt inwestycji w porównaniu z wieloetapową stacją uzdatniania wody, a także niższy koszt eksploatacji
  • Działają automatycznie, praktycznie nie wymagają kontroli użytkownika – wystarczy jedynie kontrolować ilość soli regeneracyjnej w zbiorniku

Warto jeszcze raz podkreślić, że nie jest to urządzenia na każdą sytuację i na każde przekroczenia. Najlepiej przed zakupem skonsultować wyniki analizy wody ze specjalistą i poradzić się w kwestii doboru urządzenia.

Jaką stację wielofunkcyjną wybrać?

Obecnie na rynku możemy spotkać się z kompaktowymi stacjami wielofunkcyjnymi oraz urządzeniami dwuczęściowymi. Pierwsze z wymienionych z wyglądu przypominają nieco kompaktowe zmiękczacze wody. Wewnątrz obudowy znajduje się wszystko – zbiornik na solankę, butla ze złożem, głowica sterująca oraz pozostałe komponenty. Takie stacje wielofunkcyjne mają najczęściej nieco mniej złoża wewnątrz, jednak też zajmują mało miejsca, są łatwe do utrzymania w czystości i estetyczne.

Drugi rodzaj to nieco większe dwuczęściowe stacje uzdatniania wody. Składają się z oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną oraz oddzielnej butli wypełnionej mieszanką złóż filtracyjnych wraz z głowicą sterującą. Są przeznaczone do gospodarstw domowych, gdzie zużycie wody jest wyższe lub/i wystąpiły większe przekroczenia, wymagające dłuższego kontaktu wody ze złożem. Oto propozycje stacji wielofunkcyjnych.

Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower

Wśród profesjonalnych urządzeń wielofunkcyjnych można wymienić Ecoperla Multitower S. Urządzenie ma bardzo prostą konstrukcję i sporą wydajność. Składa się z butli ze specjalnym złożem filtracyjnym oraz ze zbiornika na sól regeneracyjną. Praca urządzenia sterowana jest za pomocą automatycznej głowicy sterującej.

Sercem systemu jest specjalnie wyselekcjonowana żywica, która jest w stanie usunąć z wody kilka problemów jednocześnie. Wśród nich można wymienić: mangan, żelazo, amoniaki, wysoką twardość wody oraz jej barwę. Woda zostanie doprowadzona do oczekiwanych parametrów, a jej użytkowanie nie będzie przynosiło szkód w organizmie i instalacjach. Ecoperla Multitower jest wyposażony w Ecoperla Smart System zmniejszający koszty eksploatacji.

Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab

Kompaktowa stacja wielofunkcyjna przeznaczona do gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez około 4-5 osób. Doskonale sprawdza się przy wodzie z własnego ujęcia. Dzięki niej instalacją w małym domu popłynie miękka woda pozbawiona zanieczyszczeń. Ecoperla Multicab ma wewnątrz 30 litrów autorskiej mieszanki złóż marki Ecoperla. Ecoperla Perfect System dba o niskie koszty eksploatacyjne, poprzez minimalne możliwe zużycie wody oraz soli na regenerację. Ta stacja wielofunkcyjna została stworzona przy współpracy z amerykańską firmą Clack.

Pozbądź się problemów kompleksowo

Wielofunkcyjna stacja uzdatniania wody to przede wszystkim wygoda użytkowania przy usuwaniu kilku problemów jednocześnie. Nie trzeba zajmować się każdym urządzeniem oddzielnie i myśleć o ich obsłudze. Wystarczy pamiętać o dosypywaniu soli oraz wymianie złoża co kilka lat.

Urządzenia eliminujące wiele problemów jednocześnie to ogromny komfort użytkowania. Jeżeli woda, którą użytkujemy zawiera podwyższone stężenie kilku substancji, warto rozważyć to rozwiązanie. Z ekonomicznego punktu widzenia, cena stacji wielofunkcyjnej nie odbiega od cen innych dwuelementowych urządzeń filtracyjnych.

Stacje wielofunkcyjne dostępne są w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.