Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dostaję wiele wiadomości dotyczących nieodpowiedniego zapachu ciepłej wody od użytkowników podgrzewaczy c. w. u., którzy nie wiedzą jak poradzić sobie z tym problemem. Przyczyną kłopotów może być zły stan anody. Czym ona właściwie jest? Jak działa i jak zażegnać problem?

Czym właściwie jest anoda i jakie są rodzaje?

W wielu gospodarstwach domowych popularnym sposobem na uzyskanie ciepłej wody jest używanie pojemnościowych podgrzewaczy wody. Wnętrze zbiornika często wykonywane jest ze stali, która łatwo ulega procesowi korozji. Aby temu zapobiegać montuje się anody mające ochraniać wnętrza podgrzewaczy c. w. u.

Do najczęściej stosowanych należy anoda magnezowa ze względu na przystępną cenę. Urządzenie tego typu można zakupić już w cenie 10 złotych. Wszystko jednak zależy od rozmiaru anody oraz firmy, która je produkuje. Łańcuchowe anody magnezowe można dostać za minimum 40 złotych. Mają mniejsze wymiary przy zachowaniu takiej samej ilości magnezu i są łatwiejsze w montażu. Cena anody może być uzależniona od gwintu montażowego. Należy wziąć pod uwagę, że na anody łańcuchowe można się zdecydować jedynie w przypadku, gdy anoda magnezowa jest montowana od góry.

Przy zakupie warto wziąć pod uwagę zawartość magnezu. Zbyt mała ilość może prowadzić do nieprawidłowej ochrony zbiornika przed korozją.

Oprócz anod magnezowych na rynku są dostępne droższe anody tytanowe zasilane z sieci elektrycznej. Średnia cena takiej anody to 400 złotych.

Jak działa anoda?

W anodach magnezowych najważniejszą rolę spełnia sam magnez. Ten pierwiastek łatwo wchodzi w reakcje chemiczne. W pierwszej kolejności to właśnie on reaguje z tlenem i innymi substancjami obecnymi w wodzie. Przy zachodzeniu procesu anoda zużywa się i właśnie dlatego powinna być okresowo wymieniana.

Jak często trzeba wymieniać anodę?

Częstotliwość wymiany anody zależy od wielkości zbiornika, jakości wody i rozmiarów anody. Nie ma jednoznacznie ustalonej normy wymiany, jednak zaleca się ją przeprowadzać raz do roku.

Okres żywotności anody tytanowej to około 8 do 10 lat.

„Ciepła woda ma nieprzyjemny zapach” – co zrobić w takiej sytuacji?

Najczęstszym powodem nieodpowiedniego zapachu ciepłej wody jest zaniedbywanie regularnej wymiany anody. Jeżeli ta część urządzenia podgrzewającego jest już wyeksploatowana na anodzie mogą zacząć gromadzić się mikroorganizmy. Ich obecność na szczęście nie zagraża ludzkiemu zdrowiu, jednak powodują wytwarzanie siarkowodoru odpowiedzialnego za brzydki zapach wody. Woda tego typu nie nadaje się do użytku, ponieważ specyficzny zapach jest przenoszony na skórę.

Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją po pierwsze należy wymienić anodę na nową. Do wymiany anody można zamówić profesjonalny serwis lub cały proces przeprowadzić samodzielnie.

Należy pamiętać o odcięciu dopływu gazu i zimnej wody do podgrzewacza. Następnie odkręcić ciepłą wodę i zlać tyle, aby zbiornik pozostał pusty. Następnie trzeba wymontować anodę. Wymieniamy ją, jeżeli średnica ma poniżej 8 mm. W kolejnym kroku nakładamy pastę uszczelniająca na gwint i zakładamy nową anodę. Po dokonaniu montażu trzeba odkręcić dopływ zimnej wody i napełnić zbiornik. Warto sprawdzić czy nie ma wycieków i nieuszczelnionych części. Jeżeli nie ma żadnych problemów można ponownie uruchomić podgrzewacz zgodnie z instrukcją. Bardzo istotne jest, aby przegrzać i przepłukać kocioł po wymianie anody. W ten sposób na pewno pozbędziemy się wszystkich mikroorganizmów.

Jeżeli po założeniu nowej anody magnezowej problem nadal się utrzymuje najlepiej wymienić ją na anodę tytanową.

Niekorzystny zapach wody nadal jest odczuwalny? Chlorowanie może pomóc. Przed rozpoczęciem należy jednak skontaktować się z producentem w celu upewnienia się czy urządzenie grzewcze jest przystosowane do przeprowadzania takich zabiegów.

Jeżeli wszystkie dotychczasowe sposoby zawiodą można napowietrzyć wodę.

Ostatecznie należy przeprowadzić analizę wody i zgłosić się do firmy wyspecjalizowanej w uzdatnianiu wody.

Realny problem użytkowników podgrzewaczy

Formalnych zgłoszeń dotyczących nieodpowiedniego zapachu ciepłej wody jest bardzo mało. W 2014 roku jeden z większych producentów podgrzewaczy odnotował 3 przypadki, z kolei producent anod magnezowych odnotował jeden przypadek w Niemczech. Użytkownicy często nie zgłaszają problemu i próbują sobie z nim poradzić na własną rękę. Ja otrzymuję przynajmniej jedno zapytanie dziennie, co doskonale prezentuje skalę problemu.