Strona główna » Blog » Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lis 6, 2023

Chcesz kupić i zainstalować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego? Z myślą o wszystkich osobach będących na etapie planowania takiej inwestycji, przygotowałem wyczerpujący poradnik ułatwiający wybór optymalnej opcji. Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać, koniecznie czytaj dalej.

Twarda woda to problem, z którym boryka się wiele polskich gospodarstw domowych. Ponieważ długotrwałe korzystanie z takiego medium jest nie tylko uciążliwe, ale też niesie ze sobą wiele strat ekonomicznych, warto zabezpieczyć kocioł grzewczy, instalacje sanitarne, sprzęt AGD oraz armaturę łazienkową przed osadzaniem się kamienia. O niedogodnościach płynących z użytkowania twardej wody pisałem już szczegółowo w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Czy w domu trzeba walczyć z twardą wodą?

Największy problem wynikający z użytkowania twardej wody to przede wszystkim osadzający się po niej kamień kotłowy (Przeczytaj, co musisz wiedzieć o kamieniu kotłowym? Przyczyny, usuwanie, zapobieganie). Twarda woda znacznie gorzej zwilża czyszczone powierzchnie i mocno ogranicza rozpuszczanie detergentów oraz wszelkiego rodzaju preparatów myjących. Choć nie jest to problem dotyczący każdego domu, w Polsce mamy zazwyczaj do czynienia z wodą średnio twardą lub twardą.

Czy w Twoim domu płynie twarda woda? Taką informację znajdziesz na stronie lokalnych wodociągów. Osobom, które chcą uzyskać bardziej precyzyjne dane, polecam test twardości wody. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku kropelkowy tester twardości wody. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie zbadać twardość wody, odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w zamieszczonym poniżej filmie.

Kiedy warto rozważyć zakup zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego?

Budowa własnego domu to skomplikowany projekt, który wymaga dobrego planowania, szczególnie w kontekście rodzaju udogodnień, z jakich chcielibyśmy korzystać. Inwestorzy pamiętają bowiem o kotle grzewczym, zakładają specjalne centralne odkurzacze oraz elektroniczne instalacje odpowiedzialne za automatyczne włączanie i wyłączanie światła. Z drugiej strony zapominają często o takich podstawach jak zmiękczacz wody, który powinien stanowić standard wyposażenia, gdy w budynku będzie zamontowany kocioł grzewczy. Wspominają o tym sami producenci urządzeń grzewczych. Zdarzają się bowiem przypadki, że gwarancja na urządzenie nie zostaje uznana, gdy dochodzi do awarii z powodu zbyt dużego stopnia twardości wody. Warto jednocześnie pamiętać, że choć montaż zmiękczacza wody w domu jednorodzinnym jest możliwy również w gotowym budynku, lepiej zaplanować tę inwestycję już na etapie tworzenia projektu budynku.

Wszystko, co napisałem powyżej można podsumować prostym stwierdzeniem – im szybciej zdecydujesz się na montaż zmiękczacza wody w domu, tym lepiej. Rozplanowanie przestrzeni z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym oznacza bowiem brak problemów z instalacji w przyszłości. Rozwinąłem ten temat w poprzednich artykułach, dlatego bardzo zachęcam do zapoznania się z ich treścią: Budowa domu bez zmiękczacza wody – czy to ma sens?, Wybór miejsca instalacji zmiękczacza wody – co jest ważne?, Remont kotłowni? Zaplanuj miejsce na zmiękczacz wody

Czym jest twarda woda i zmiękczacz wody?

Osobom, które wciąż zastanawiają się, jaki zmiękczacz wody wybrać do domu jednorodzinnego, chciałbym w wielkim skrócie przypomnieć, jak pracują te urządzenia i na co zwrócić uwagę będąc na etapie zakupów.

Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, o której przeczytasz w artykule Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej. Istotą tego procesu jest redukcja jonów odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości wody, głównie kationów wapnia i magnezu. Ich miejsce zajmują wówczas jony sodu, wcześniej zamknięte w ziarnach żywicy jonowymiennej. Po przejściu przez złoże woda jest już zmiękczona. Ponieważ właściwości żywicy jonowymiennej z czasem się wyczerpują, co pewien czas niezbędna jest regeneracja będąca odwrotnością procesu zmiękczania wody. W tym celu stosuje się solankę, czyli wodny roztwór soli.

Zmiękczacze wody dostępne aktualnie na rynku występują jako modele dwuczęściowe oraz kompaktowe. Oba typy urządzeń łączy ze sobą schemat działania oraz konstrukcja zawierająca te same części: zbiornik na sól regeneracyjną, złoże i głowicę sterującą. Podczas gdy w kompaktowych zmiękczaczach wody wszystkie te elementy są schowane w jednej obudowie, w modelach dwuczęściowych butlę ze złożem montuje się razem z głowicą sterującą, a zbiornik na sól jest oddzielny. W obu przypadkach działanie urządzeń jest niemal bezobsługowe. Jako ciekawostkę chciałabym również wspomnieć, że zmiękczacze wody, oprócz redukcji wysokiego stopnia twardości wody, mogą również usuwać niewielkie przekroczenia żelaza.

Po co w ogóle zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym?

Zmiękczacz wody zabezpiecza kocioł grzewczy oraz instalacje wodno-kanalizacyjne i grzewcze, a jednocześnie poprawia komfort korzystania z wody zarówno do celów spożywczych, jak też użytkowych. W tym miejscu warto zatem zdefiniować problem, jaki stanowi wysoki stopień twardości wody.

Z wody o wysokim stopniu twardości wytrąca się trudny do usunięcia osad mineralny nazywany kamieniem kotłowym. Odkładając się w rurach, osad zmniejsza ich światło przez co obniża wydajność całej instalacji. Ten sam proces zachodzi w kotłach grzewczych i w niektórych podzespołach sprzętu AGD. Kamienny osad można szczególnie łatwo zauważyć na dnie czajnika oraz na armaturze łazienkowej, a jego usuwanie jest niezwykle czasochłonne i wymaga zwiększonego zużycia detergentów. Co więcej, ponieważ twarda woda pozostawia na czyszczonej powierzchni smugi i zacieki, kompletnie nie nadaje się do mycia okien czy luster. To jednak nie wszystko! Jeśli interesuje Cię ten temat, rozwinąłem go w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Mając to wszystko na uwadze, coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, jaki zmiękczacz wody wybrać, aby uniknąć kłopotów z kamieniem kotłowym. Opinie osób, które już zdecydowały się na takie rozwiązanie zamieściłem w artykule: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody należy montować na wejściu wody do budynku, np. w piwnicy, w kotłowni, czy w specjalnie wyznaczonym do tego celu pomieszczeniu gospodarczym. Warto natomiast pamiętać, że przebieg montażu zależy od specyfiki danego pomieszczenia oraz sposobu, w jaki zostało przygotowane. Jeśli dostęp do rur jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, niezbędne mogą się wówczas okazać pewne poprawki. Montaż zmiękczacza wody można przeprowadzić samodzielnie wykorzystując elastyczne węże przyłączeniowe ze stali nierdzewnej, np. FixaFlex. Zanim jednak przejdziesz do instalacji, przeczytaj koniecznie jak zamontować zmiękczacz wody. Jeśli wolisz oddelegować to zadanie fachowcom, taka możliwość też oczywiście istnieje.

Jak przygotować pomieszczenie gospodarcze?

Pomieszczenie gospodarcze, w którym stanie zmiękczacz wody, powinno mieć odpływ do kanalizacji oraz łatwy dostęp do energii elektrycznej, gdyż urządzenie wymaga podłączenia do prądu. Przed zmiękczaczem wody powinien się koniecznie znaleźć narurowy filtr mechaniczny, który chroni wnętrze urządzenia przed szkodliwym działaniem drobnych zanieczyszczeniami wody. Producenci często dołączają filtry narurowe gratis do zmiękczaczy wody.

Jakie są koszty utrzymania zmiękczacza wody?

Jeśli zastanawiasz się, jaki zmiękczacz wody wybrać do domu jednorodzinnego, musisz wziąć pod uwagę koszty eksploatacji urządzenia. Wbrew pozorom nie są one takie same dla wszystkich modeli. W tym przypadku znaczenie ma bowiem jakość i wydajność urządzenia, ustawienia trybów pracy, częstotliwość regeneracji, a nawet objętość złoża. Każdy zmiękczacz wody potrzebuje też prądu, jednak pobór tego medium nie powinien przekroczyć 17W. Zużycie wody zależy z kolei od liczby osób korzystających z wody oraz ilości złoża w urządzeniu. Przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina korzystająca ze zmiękczacza wody o pojemności 30 litrów zużyje w ciągu roku około 8 – 16 metrów sześciennych wody.

Ponieważ żywica jonowymienna jest bardzo trwała, jej wymiana następuje co około 5 – 12 lat, dlatego w skali roku koszt ten jest stosunkowo niewielki. Z drugiej strony do wymiany złoża niezbędna jest wizyta serwisanta, którą również trzeba uwzględnić w budżecie, jeśli producent nie zapewnia tej usługi w ramach swojej działalności za darmo.

Stałym kosztem eksploatacyjnym zmiękczacza wody jest sól tabletkowana, którą regularnie należy dosypywać do zbiornika. W zależności od modelu urządzenia i poboru wody, tygodniowe zużycie soli wynosi zazwyczaj od 3 do 5 kilogramów soli.

Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – kryteria wyboru urządzenia

Jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy doborze zmiękczacza wody, w tym średnie dobowe zapotrzebowanie na wodę w budynku, maksymalne chwilowe zużycie wody oraz liczba osób korzystających z urządzenia. Znając te wartości, możesz przejść do wyboru konkretnego modelu. Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać do domu, zwróć uwagę na producenta, jakość głowicy sterującej, ilość złoża oraz dodatkowe funkcjonalności.

Ponieważ na rynku znajduje się mnóstwo zmiękczaczy wody, najlepiej od razu odrzucić podejrzanie tanie, chińskie urządzenia kiepskiej jakości. Nie dość, że często ulegają awariom, to stosowana w nich żywica jonowymienna ulega szybkiej eksploatacji i może niedokładnie filtrować wodę. Najlepiej więc postawić na zmiękczacz wody z monosferyczną żywicą jonowymienną, wyposażony w systemy zmniejszające koszty eksploatacji, jak na przykład Ecoperla Perfect System. Kolejny dobry argument świadczący o wysokiej jakości zmiękczacz wody to dobra jakość głowicy sterującej i jej łatwa serwisowalność.

Jaki zmiękczacz wody wybrać do domu jednorodzinnego? Propozycje

Zmiękczacze wody to szeroka gama urządzeń o różnorodnych parametrach, dzięki czemu można znaleźć urządzenie idealnie dopasowane do swoich preferencji. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie kilku serii urządzeń cieszących się największym zainteresowaniem wśród użytkowników tej strony. Mam nadzieję, że dzięki temu szybko znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie, jaki zmiękczacz wody wybrać do domu jednorodzinnego.

Popularne zmiękczacze wody Ecoperla Toro

Zmiękczacze wody z serii Ecoperla Toro to urządzenia, które cieszą się wyjątkowo dużą popularnością wśród osób walczących z kamieniem kotłowym. Do ich zakupu przekonuje między innymi designerski wygląd, ale warto zwrócić tutaj uwagę przede wszystkim na parametry pracy. Głównym atutem serii Ecoperla Toro jest bardzo ekonomiczne działanie, możliwe dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System oraz wysokiej jakości żywicy monosferycznej. Obecnie Ecoperla Toro jest dostępny w dwóch rozmiarach do wyboru: z 24 litrami złoża filtracyjnego oraz 35 litrami. Ecoperla Toro 24 z nową głowicą i większą ilością złoża to bestseller, który cieszy się popularnością wśród klientów w całej Polsce. Ecoperla Toro 35 jest aktualnie jednym z największych kompaktowych zmiękczaczy wody dostępnych na rynku. Kolejne zalety tej serii to wbudowany mieszacz oraz bypass, które ułatwiają czynności serwisowe oraz pozwalają dostosować parametry wody według swoich potrzeb.

Nowoczesne zmiękczacze wody Ecoperla Slimline z WiFi

Ciekawą propozycją jest także linia Ecoperla Slimline, która wyróżnia się na rynku dużą ilością modeli. Znajdziemy tu bowiem zmiękczacze wody z 14 litrami złoża Ecoperla Slimline 14, wariant pośredni (Ecoperla Slimline 17) oraz największy model Ecoperla Slimline 24. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline jest stosunek jakości do ceny. Klient otrzymuje produkt naprawdę wysokiej jakości, z trwałą obudową, najlepszym na rynku złożem i niemal niezniszczalną głowicą sterującą wyprodukowaną przez Pentair. Dodatkową funkcją jest Ecoperla Perfect System zmniejszający koszty eksploatacji oraz system suchego zbiornika, dzięki któremu można zapomnieć o powstawaniu uciążliwych mostów solnych w zbiorniku (to naprawdę częsty problem właścicieli zmiękczaczy wody).

Seria kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline ma w zanadrzu jeszcze jedną super funkcję – możliwość obsługi poprzez WiFi! To bardzo nowoczesne podejście do tematu uzdatniania wody, dające duży komfort użytkowania oraz zdalnej kontroli. Poprzez aplikację ConnectMySoftener mamy dostęp do wiadomości na temat zużycia wody, przepływu, regeneracji, możemy uruchomić tryb wakacyjny czy włączyć powiadomienia o dosypywaniu soli oraz konieczności umówienia serwisu. Użytkowanie jest niezwykle proste i zajmuje minimum czasu!

Zmiękczacze wody z wyższej półki Ecoperla Vita

Jeśli poszukujesz kompaktowego zmiękczacza wody o naprawdę nieprzeciętnych i niewielkich wymiarach z powodu praktycznie braku przestrzeni na montaż, seria Ecoperla Vita będzie dobrą propozycją. To solidne zmiękczacze wody, produkowane w Europie, które powstały na bazie przetestowanych, trwałych i wydajnych komponentów. Można je ocenić jako dobry produkt za rozsądne pieniądze. Posiada wszystko, by bezawaryjnie i tak samo efektywnie dostarczać zmiękczoną wodę na przestrzeni lat. Seria Ecoperla Vita to dwa produkty – Ecoperla Vita 12 i Ecoperla Vita 25 – zaopatrzone w głowicę sterująca od Clack, monosferyczną żywicę jonowymienną, regenerację UpFlow i Ecoperla Perfect System. Tym, co je wyróżnia jest również bardzo funkcjonalnie zaprojektowany kabinet.

Linia ekskluzywnych zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab

Ecoperla Softcab to kolejna bardzo ciekawa i solidna propozycja od polskiej marki Ecoperla. Znajdziecie tu do wyboru trzy kompaktowe modele w różnych wielkościach. Najmniejszy, Ecoperla Softcab 12, to 12 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej. Środkowy model Ecoperla Softcab 25 to odpowiedź na potrzeby standardowych gospodarstw domowych. Największy ze zmiękczaczy wody to Ecoperla Softcab 35 – naprawdę duży zmiękczacz wody w kompaktowej obudowie.

Tym, co wyróżnia serię zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab, jest idealny dobór i produkcja kabinetu pod głowicę sterującą. Te dwa komponenty doskonale ze sobą współgrają. Seria została wykonana przy ścisłej współpracy z amerykańskim producentem Clack. Do tego obudowa jest naprawdę funkcjonalna. Atutem jest też Ecoperla Perfect System, menu w języku polskim, wbudowany mieszacz.

Profesjonalne zmiękczacze wody Ecoperla Softower

A to już propozycja do gospodarstw domowych o bardzo wysokim stopniu twardości wody i/lub sporym jej zużyciu. W takich przypadkach zazwyczaj kompaktowe zmiękczacze wody są niewystarczające. Pomocny za to może okazać się dwuczęściowy zmiękczacz wody. Takimi jest choćby seria polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Softower, w której znajdują się aż trzy rozmiary do wyboru, z czego największy posiada aż 60 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej. Za zrównoważoną pracę odpowiada Ecoperla Smart System. To specjalnie dobierane ustawienia głowicy sterującej, które między innymi dbają także o to, aby zużycie wody i soli na regenerację było jak najniższe przy zachowaniu odpowiednich efektów oczyszczania. Wszystko, co warto wiedzieć na temat serii Ecoperla Softower znajduje się tu: Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Softower.

2 w 1, czyli połączenie zmiękczacza wody i kolumny węglowej

Przy okazji tego tematu warto napomknąć o rozbudowanej wersji zmiękczacza wody, czyli połączeniu tego urządzenia z możliwościami, jakie daje kolumna węglowa. Dzięki takim hybrydom uzyskujemy nie tylko miękką wodę zwiększającą komfort codziennego życia, ale i wodę smaczną, o właściwym zapachu, pozbawioną chloru, idealną do kąpieli.

Nowością na rynku w takim zakresie uzdatniania wody jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. W kompaktowej obudowie o niewielkich wymiarach znajdziemy aż 40 litrów złoża ułożonego warstwowo. Pierwsza warstwa to 10 litrów węgla kokosowego impregnowanego srebrem. Na tym etapie z wody usuwany jest chlor i jego pochodne, pozostałości dezynfekcji, związki odpowiedzialne za zmianę smaku i zapachu. Następnie woda trafia na monosferyczną żywicę jonowymienną, gdzie podlega zmiękczaniu.

Ecoperla Hero nie jest pełną alternatywą oddzielnie montowanych zmiękczacza wody i kolumny węglowej ze względu na o wiele mniejszą powierzchnię filtracyjną, jednak warto mieć świadomość istnienia takiej opcji. Powinna się spodobać szczególnie tym, którzy chcą mieć w domu miękką wodę, a jednocześnie przeszkadza im smak i zapach wody pitnej. Zmiękczacz wody z węglem aktywnym montuje się tak samo jak klasyczne zmiękczacze wody. Koszty eksploatacyjne również są zbliżone.

Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym – to się opłaca!

Nie ma co ukrywać, że nadal wiele osób zapomina o montażu zmiękczacza wody w domu jednorodzinnym, jednak sytuacja z roku na rok jest coraz lepsza i świadomość dotycząca szkód, jakie powoduje twarda woda stale wzrasta. Porównując koszty, jakie generuje stosowanie wody o wysokim stopniu twardości na co dzień do kosztów eksploatacji zmiękczacza wody, można napisać, że z całą pewnością inwestycja w urządzenie do usuwania tego problemu po prostu się opłaca i na pewno się zwróci, a przy okazji zapewni o wiele większy komfort codziennego korzystania z wody.

Zmiękczacze wody dostępne są w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.