Strona główna » Blog » Filtry mechaniczne – co warto wiedzieć?

Filtry mechaniczne – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: sie 8, 2022

Filtry mechaniczne to jedne z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych, podstawowych rozwiązań w uzdatnianiu wody. Tylko czy zawsze trzeba się na nie decydować? Po co komu są potrzebne? W jaki sposób uzdatniają wodę? Na jaki filtr mechaniczny najlepiej jest się zdecydować?

Nie od dziś wiadomo, że filtry mechaniczne stanowią podstawę wśród rozwiązań służących uzdatnianiu wody. Są to najczęściej wybierane urządzenia, zarówno przez klientów indywidualnych, jak też do przemysłu. Te urządzenia montuje się na wejściu wody do budynku. Oczyszczają wodę na całą instalację. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się dokładniej, czym są i dlaczego pełnią tak ważną rolę.

Czym są filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne to grupa urządzeń przepływowych, których zadaniem jest poprawa jakości wody pod kątem mętności (czyli redukcja zawiesin). Rynek oferuje obecnie szeroką gamę produktów, różniących się wydajnością, konstrukcją, sposobem wymiany/czyszczenia wkładów filtracyjnych itd.

Filtry mechaniczne są montowane bezpośrednio na rury wodociągowe. W działaniu wykorzystywane jest jedynie ciśnienie wody z instalacji. Dobre filtry mechaniczne nie powodują dużych spadków ciśnienia. Nie wymagają żadnych specjalnych środków chemicznych do regeneracji. W niektórych wkładach wielokrotnie można odzyskiwać właściwości dzięki płukaniu wstecznemu. Tak się dzieje między innymi w serii Atlas Filtri Hydra. Płukanie można przeprowadzić ręcznie lub automatycznie, z pomocą takiego urządzenia: Filtry samoczyszczące z automatycznym płukaniem – przegląd produktów

Na zanieczyszczenia mechaniczne różnego rodzaju

Filtry mechaniczne są w stanie odfiltrować z wody cząstki mechaniczne różnego rodzaju oraz wielkości. Najczęściej wyłapują z wody: rdzę, piasek, żwir, kamyczki, listki, owady, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia sedymentacyjne, które mogły przedostać się wraz z wodą do instalacji w budynku. Zanieczyszczenia mechaniczne mogą być pochodzenia naturalnego, przedostawać się wraz z wodą deszczową, mogą wystąpić podczas awarii lub prac konserwacyjnych w sieci wodociągowej. Mogą to być również osady pochodzące z rur, które oderwą się pod wpływem ciśnienia przepływającej wody w instalacji, jak kamień kotłowy.

Filtry mechaniczne będą stanowiły doskonały sposób na redukcję mętności wody. Dzięki temu rodzajowi filtracji, woda stanie się przezroczysta. Dokładne informacje możecie znaleźć w artykule: Mętność i osady w wodzie. Filtry mechaniczne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli w studni pojawiają się iły lub kurzawki: Jak usunąć iły z wody?, Kurzawka w studni – jak się jej pozbyć? Te urządzenia stanowią również świetny sposób na wstępne oczyszczanie deszczówki, która jest coraz chętniej gromadzona: Wykorzystanie wody deszczowej w domu i w ogrodzie

Rola filtrów mechanicznych

Choć filtry mechaniczne wyglądają dość niepozornie, w rzeczywistości pełnią wiele ważnych ról. Jeśli są montowane samodzielnie na wejściu wody do budynku, stanowią swoistą ochronę instalacji. Dzięki nim nie dojdzie do zmniejszenia światła rur, problemów z przepływem czy przytkania, mogącego zakończyć się poważną, kosztowną awarią. W przypadku wody deszczowej filtry mechaniczne to najlepsza droga, by wykorzystać ją do podstawowego użycia w gospodarstwie domowym.

Filtry mechaniczne montuje się również przed stacjami uzdatniania wody, takimi jak zmiękczacze wody, lampy UV czy stacje wielofunkcyjne. Jest to najlepsze możliwe zabezpieczenie. Drobne cząstki mechaniczne mogą przedostać się wraz z wodą do głowicy sterującej. Taka sytuacja może bardzo szybko zakończyć się przytkaniem delikatniejszych komponentów i problemami w działaniu. Filtry mechaniczne doczyszczają również wodę zanim trafi na odżelaziacze wody.

Rodzaje wkładów w filtrach mechanicznych

Wspólnym elementem każdego filtra mechanicznego jest zatrzymywanie osadów na powierzchni (a czasem także w całej objętości) półprzepuszczalnego wkładu filtracyjnego. Najpopularniejszym materiałem do konstrukcji wkładów filtracyjnych jest polipropylen, który oferuje niezłą wytrzymałość mechaniczną, niską wagę, dużą różnorodność dokładności filtracji oraz bardzo niską cenę.

Stosunkowo często stosowane są również wkłady nylonowe (bardziej odporne, ale o dużej przepuszczalności) czy też ceramiczne (oferujące duże dokładności filtracji, niskie wydajności oraz generujące bardzo duże spadki ciśnienia; dodatkowo mające kruchą strukturę) bądź ze stali nierdzewnej (bardzo mocne, ale oferujące niskie dokładności filtracji).

Wkłady mechaniczne można podzielić również ze względu na ich budowę. Wyróżniamy wkłady: piankowe, sznurkowe, harmonijkowe, siatkowe. Zasada działania jest bardzo zbliżona. Główna różnica polega na materiałach wykorzystanych do produkcji. Warto zwracać uwagę nie tylko na jakość samych filtrów narurowych, ale również dedykowanych im wkładów. Jest to ważne nie tylko ze względu na żywotność i wytrzymałość, ale też uniknięcie awarii. Szczegóły znajdziecie tutaj: Uważaj na tanie wkłady do filtrów

Dokładność wkładów w filtrach mechanicznych

Dokładność filtracji w filtrach mechanicznych wyrażana jest najczęściej w mikrometrach. Najdokładniejsze filtry mechaniczne filtrują wodę z dokładnością rzędu 0,3 mikrometra. Przy oczyszczaniu zgrubnym zdarza się używanie filtrów o dokładności filtracji nawet 1000 mikrometrów (1 milimetr).

Filtry mechaniczne podzielić możemy również ze względu na sposób oczyszczania wkładu filtracyjnego. W tzw. filtrach samoczyszczących stosuje się stały wkład filtracyjny, który okresowo należy wypłukać przeciwprądowym strumieniem cieczy (czasami umożliwia to sama konstrukcja filtra). Zaletą tego rozwiązania jest brak kosztów związanych z kupnem i wymianą wkładów. Minus takiego rozwiązania to na pewno stosunkowo niskie dokładności filtracji (do 20 mikrometrów).

W pozostałych filtrach stosuje się wkłady wymienne, które dają większe pole manewru pod kątem dostosowania dokładności filtracji do naszych wymagań dotyczących końcowej jakości wody. O mikronach we wkładach można przeczytać tu: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?

Producenci filtrów mechanicznych

Do wyboru jest naprawdę wielu producentów filtrów mechanicznych. Tworzą urządzenia trwałe, wysokiej jakości, dostosowane do potrzeb użytkowników i niezwykle skuteczne. W czołówce chętnie wybieranych i polecanych można wymienić: Cintropur, Atlas Filtri, Honeywell. Każdego producenta wyróżnia oryginalna konstrukcja oraz niepowtarzalne rozwiązania.

Belgijska marka Cintropur posiada w swojej ofercie niezwykłe filtry mechaniczne przeznaczone do przemysłu oraz do zastosowania w domu. W głowicy filtra została zastosowana wirówka. Dzięki niej możliwe jest strącanie na dno klosza większych zanieczyszczeń. To sprawia, że większe zanieczyszczenia nie zalegają na wkładzie, można go eksploatować przez dłuższy czas. Ponadto w filtrze wywoływany jest rotacyjny przepływ wody. To sprawia, że zanieczyszczenia równomiernie rozkładają się na powierzchni całego wkładu. Oprócz tych rozwiązań, Cintropur dysponuje wkładami filtracyjnymi o nietuzinkowej budowie. Są one w formie rękawów filtracyjnych. Podczas montażu rękaw filtracyjny nasuwa się na specjalny support. Rękawy filtracyjne nadają się do kilkukrotnego czyszczenia z użyciem przepływu zwrotnego. To sprawia, że koszty użytkowania stają się znacznie niższe.

Producentem, nad którego filtrami mechanicznymi również warto się pochylić, jest Atlas Filtri. To włoska firma z wieloletnim doświadczeniem w branży uzdatniania wody. Atlas Filtri słynie z wykorzystania trwałych i solidnych materiałów. Bardzo znaną serią jest Hydra oraz BX z podwójną uszczelką. Produktami, na które warto zwrócić szczególną uwagę jest seria filtrów narurowych Atlas Filtri Sanic. Została wyposażona w specjalną powłokę bakteriostatyczną Microban®, dzięki której wewnątrz wkładów nie dochodzi do namnażania drobnoustrojów, nawet podczas dłuższego przestoju wody. To daje pewność w pełni higienicznej filtracji wody. Więcej w artykule: Seria Atlas Filtri Sanic – więcej niż filtracja wody

Filtr mechaniczny czy kolumna filtracyjna

Na rynku, oprócz filtrów mechanicznych, znajdziemy również duże i wydajne kolumny filtracyjne. Są to urządzenia wypełniane najczęściej złożem kwarcowym, które również służą do redukcji mętności wody i redukcji z niej zanieczyszczeń mechanicznych. Warto zaznaczyć, że kolumny filtracyjne nie stanowią zastępstwa dla filtrów mechanicznych. Niekiedy te urządzenia są wykorzystywane razem. Kolumny filtracyjne nie zawsze sprawdzą się lepiej niż filtry mechaniczne. Wszystko zależy od warunków panujących w danym miejscu i indywidualnych potrzeb. Szczegóły na ten temat znajdziecie w artykule: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Co wybrać?

Filtry mechaniczne – niesłychanie potrzebne

Jak pokazuje powyższy artykuł, filtry mechaniczne odgrywają nieocenioną rolę i są potrzebne niemal każdemu, kto chce poprawić jakość wody w swoim domu. Jest to urządzenie, które może działać samo i chronić instalację lub stanowić część większej stacji uzdatniania wody. Zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniu sposobu na poprawę jakości wody w swoim domu lub przedsiębiorstwie.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.