Wkłady odżelaziające

wklad-odzelaziajacyWkłady odżelaziające – są to wkłady z zawartością mieszanki złóż odpowiadających za redukcję poziomu żelaza w wodzie. Wkłady odżelaziające do filtrów narurowych stosuje się bardzo rzadko, ponieważ proces odżelaziania jest na tyle skomplikowany, że w doskonałej większości przypadków wymaga zastosowania kolumny filtracyjnej.

Skuteczność działania złoża odżelaziającego we wkładach zależy od ogólnych parametrów wody. Tak jak w przypadku filtrów centralnych – potrzebna jest informacja o odczynie wody oraz o stopniu utlenialności wody. Bardzo często przed filtrem odżelaziającym konieczne jest napowietrzenie wody, które powoduje, że wodorotlenek żelaza (II) zamieniany jest na wodorotlenek żelaza (III). Wytrącony osad łatwo usuwa się złożem filtracyjnym. W przypadku konieczności napowietrzenia wody w 99% przypadków należy instalować filtr odżelaziający na cały dom.

Złoża odżelaziające posiadają często także dodatkowe właściwości pozwalające na eliminację z wody manganu oraz siarki. Do regeneracji złoża odżelaziającego używa się nadmanganianu potasu KMnO4.

zlew-z-zelazem

Należy pamiętać, by przed filtrem odżelaziającym (nie ważne czy filtrem narurowym czy centralnym) zastosować filtr sedymentacyjny. Złoża odżelaziające są bardzo wrażliwe na wszystkie zawiesiny i związki koloidalne w wodzie. Dostanie się zanieczyszczenia mechanicznego do złoża może zaburzyć działanie filtra i znacznie zmniejszyć efektywność filtracji.