Zmiękczacze

Standardowym problemem,  z którym parają się mieszkańcy bloków i domków jednorodzinnych jest twarda woda. Można stosować filtry dzbankowe, kuchenne i inne, ale to tylko półśrodki.

Za twardość wody odpowiadają rozpuszczone w niej związki chemiczne:

Nazwa związku chemicznego Rozpuszczalność w g/l w temp. 20oC Rozpuszczalność w g/l w temp. 100oC
Kwaśny węglan wapniowy Ca(HCO3)2 1,89 (19oC) -
Siarczan wapniowy CaSO4 2,02 (18oC) 0,65
Siarczan magnezowy MgSO4 262,0 406,0
Chlorek wapniowy CaCl2 427,0 614,0
Chlorek magnezowy MgCl2 353,0 421,0
Węglan magnezowy MgCO3 0,084 0,062
Węglan wapniowy CaCO3 0,031 0,037
Wodorotlenek magnezowy Mg(OH)2 0,009 -

Jak widzimy powyżej twardość wody wywołana jest przez obecność związków wapnia i magnezu. W zależności również od temperatury wytrącają się związki powodując osad czy kamień.

Twarda woda powoduje, że:osad

  • Musimy używać więcej detergentów (np. proszku do prania)
  • Po kąpieli swędzi, podrażania się skóra
  • Niszczą się ubrania w praniu
  • Woda jest mniej smaczna i zabiera właściwości odżywcze pokarmów, które są w niej gotowane
  • Kamień osadza się na armaturze
  • Niszczy instalacje grzewcze, urządzenia AGD

Kompleksowym rozwiązaniem takiego problemu jest użycie centralnego zmiękczacza do wody. Jest to specjalna butla wypełniona złożem z głowicą sterującą oraz zbiornikiem na solankę.

Butla – uniwersalna, wykorzystywana do centralnych urządzeń uzdatniających wodę. Butla wykonana jest zazwyczaj z polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym i żywicą epoksydową (musi być na tyle wytrzymała, by znieść wysokie ciśnienie). W zależności od pożądanej wydajności zmiękczacza – dobierana jest dana wielkość butli. Butle posiadają wymiary podawane w calach (np. 10×44 – 10 cali średnica, 44 cali wysokość).

Złoże – najczęściej stosowane są jonowymienniki. Złoże jonowymienne posiada zdolność wymiany swoich jonów na jony z wody. Po przepuszczeniu wody przez to złoże następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Do regeneracji złoża używa się soli kamiennej.

Głowica sterująca – steruje cyklami regeneracji żywicy jonowymiennej. Głowica jest odpowiedzialna za to jak często wykonywać regenerację oraz jaką ilość soli pobrać do regeneracji złoża. Zazwyczaj stosowane są głowice objętościowe – obliczające ile wody przepływa przez zmiękczacz i w oparciu o te dane wykonujące regenerację złoża solanką. Głowice objętościowe można również używać jako głowice czasowe (ustalić z góry co ile dni ma być wykonywane płukanie).

Zbiornik na solankę – podłączony do butli ze złożem zbiornik z solą tabletkową NaCl, która służy do regeneracji i utrzymania efektywności złoża w zmiękczaczu. Tabletki solne trzeba dosypywać regularnie, w zależności od przepływu wody przez filtr – średnio raz na 4-6 miesięcy.

zmiekczacze-schemat

Instalacja zmiękczacza pomaga rozwiązać wszelkie problemy z twardą wodą. Zmiękczacze usuwają uporczywy problem z zaciekami (np. na drzwiach od kabiny prysznicowej), kamieniem (na armaturze, w czajnikach, na grzałkach grzewczych) czy osadem (w kawie, herbacie).

Twardość wody w Polsce

W 2010 roku firma Brita przeprowadziła badanie wody w domach Polaków. Przebadano około 500 mieszkań w 10 różnych miastach. Co wyszło? Otóż, zdecydowanie najtwardszą wodę mają mieszkańcy Gdańska – 22,48 °n. Potem „długo, długo nic” i w rankingu pojawiają się kolejne trzy miasta, ze średnio twardą wodą – Lublin (15,5), Poznań (14,42) i Wrocław (14,34), a także Warszawa (11,82) – tej ostatniej niewiele jednak brakuje do kategorii wody miękkiej. Z kolei Łódź (10,46) i Białystok (10,25) mogą pochwalić się już miękką wodą, ale na granicy twardości. Miękką wodę mają także małopolskie miasta: Kraków (7,78) i Zakopane (7,34). Bardzo miękka woda – zaledwie 4,52 °n – jest w Katowicach.

twardosc-w-polsce

Ciekawostka:

Na 1000 litrów twardej wody aż 1,8 kg mydła tracimy na wytworzenie osadu. To samo mydło wystarczyłoby na upranie 80kg bielizny. Nowoczesne detergenty osadu nie wytwarzają, ale 4% detergentów tworzy z solami wapnia i magnezu nierozpuszczalne związki, choć nie daje piany.