Zmiękczacze wody

Standardowym problemem, z którym parają się mieszkańcy bloków i domków jednorodzinnych jest twarda woda

Jak widzimy poniżej twardość wody wywołana jest przez obecność związków wapnia i magnezu. W zależności również od temperatury wytrącają się związki powodując osad czy kamień.

Nazwa związku chemicznegoRozpuszczalność w g/l w temp. 20oCRozpuszczalność w g/l w temp. 100oC
Kwaśny węglan wapniowy Ca(HCO3)21,89 (19oC)-
Siarczan wapniowy CaSO42,02 (18oC)0,65
Siarczan magnezowy MgSO4262,0406,0
Chlorek wapniowy CaCl2427,0614,0
Chlorek magnezowy MgCl2353,0421,0
Węglan magnezowy MgCO30,0840,062
Węglan wapniowy CaCO30,0310,037
Wodorotlenek magnezowy Mg(OH)20,009-

Twarda woda to same problemy

Cyfra 1

Musimy używać więcej detergentów (np. proszku do prania)

Cyfra 2

Po kąpieli w twardej wodzie skóra jest podrażniona, przesuszona i swędzi.

Cyfra 3

Niszczą się ubrania w praniu, są szorstkie i nieprzyjemne w dotyku

Cyfra 4

Woda zabiera właściwości odżywcze pokarmów, które są w niej gotowane

Cyfra 5

Kamień osadza się na armaturze tworząc białe naloty

Cyfra 6

Twarda woda niszczy instalacje grzewcze, urządzenia AGD

Centralny zmiękczacz wody

Kompleksowym rozwiązaniem takiego problemu jest użycie centralnego zmiękczacza wody. Jest to specjalna butla wypełniona złożem z głowicą sterującą oraz zbiornikiem na solankę.

Butla – uniwersalna, wykorzystywana do centralnych urządzeń uzdatniających wodę. Butla wykonana jest zazwyczaj z polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym i żywicą epoksydową (musi być na tyle wytrzymała, by znieść wysokie ciśnienie).

 

W zależności od pożądanej wydajności zmiękczacza wody – dobierana jest dana wielkość butli. Butle posiadają wymiary podawane w calach (np. 10×44 – 10 cali średnica, 44 cali wysokość).

Złoże – najczęściej stosowane są jonowymienniki. Złoże jonowymienne posiada zdolność wymiany swoich jonów na jony z wody.

Po przepuszczeniu wody przez to złoże następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Do regeneracji złoża używa się soli kamiennej.

Dwie butle ciśnieniowe
Schemat instalacji zmiękczacza wody
Głowica sterująca – steruje cyklami regeneracji żywicy jonowymiennej. Głowica jest odpowiedzialna za to jak często wykonywać regenerację oraz jaką ilość soli pobrać do regeneracji złoża.

Zazwyczaj stosowane są głowice objętościowe – obliczające ile wody przepływa przez zmiękczacz wody i w oparciu o te dane wykonujące regenerację złoża solanką.

Głowice objętościowe można również używać jako głowice czasowe (ustalić z góry co ile dni ma być wykonywane płukanie).

Instalacja zmiękczacza wody pomaga rozwiązać wszelkie problemy z twardą wodą. Zmiękczacze wody usuwają uporczywy problem z zaciekami (np. na drzwiach od kabiny prysznicowej), kamieniem (na armaturze, w czajnikach, na grzałkach grzewczych) czy osadem (w kawie, herbacie).

Twardość wody w Polsce

W 2010 roku firma Brita przeprowadziła badanie wody w domach Polaków.

Przebadano około 500 mieszkań w 10 różnych miastach.

Otóż, zdecydowanie najtwardszą wodę mają mieszkańcy Gdańska – 22,48 °n. Potem „długo, długo nic” i w rankingu pojawiają się kolejne trzy miasta, ze średnio twardą wodą – Lublin (15,5), Poznań (14,42) i Wrocław (14,34), a także Warszawa (11,82) – tej ostatniej niewiele jednak brakuje do kategorii wody miękkiej. Z kolei Łódź (10,46) i Białystok (10,25) mogą pochwalić się już miękką wodą, ale na granicy twardości. Miękką wodę mają także małopolskie miasta: Kraków (7,78) i Zakopane (7,34). Bardzo miękka woda – zaledwie 4,52 °n – jest w Katowicach.