Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Filtry multifunkcyjne zyskują na rynku coraz większą popularność. W tym artykule przedstawię dwa, które w moim odczuciu są najbardziej rozpoznawalne – Viessmann Aquamix-N oraz Ecoperla Multicab. Sprawdźmy jak prezentują się oba urządzenia.

Cechy wspólne filtrów multifunkcyjnych Aquamix-N oraz Ecoperla Multicab

Cechą, która przede wszystkim łączy te dwa filtry multifunkcyjne jest ich charakter oraz przeznaczenie. Oba są dedykowane gospodarstwom domowym, których głównym źródłem poboru wody jest własne ujęcie. Ponadto oba są w stanie usunąć z wody nie tylko wysoki stopień twardości, ale też żelazo, mangan, związki organiczne, a nawet amoniak. Zarówno Ecoperla Multicab, jak też Viessmann Aquamix-N posiadają złoże działające na zasadzie wymiany jonowej, a materiał filtracyjny regenerowany jest roztworem solanki.

Aquamix-N – przydatne informacje

Aquamix-N to produkt firmy Viessmann – znanego na całym świecie producenta kotłów grzewczych. Jak podaje sam producent – Aquamix-N to przedstawiciel linii produktów dla użytkowników studni głębinowych, których woda jest bogata w żelazo oraz mangan. Filtr multifunkcyjny Aquamix-N usuwa nadmierne ilości związków żelaza i niweluje pozostałe problemy z wodą z ujęcia własnego.

Ecoperla Multicab – co warto wiedzieć?

Ecoperla Multicab to urządzenie polskiej marki Ecoperla. Powstało przy współpracy z liderem w branży uzdatniania wody – firmą Clack. Jest w całości produkowane na terenie Europy z trwałych komponentów, które wytrzymają nawet intensywną eksploatację przez bardzo długie lata. Zapewnia skuteczną filtrację żelaza, manganu, amoniaku i zanieczyszczeń organicznych, dodatkowo redukując twardość wody i korzystnie wpływając na jej walory organoleptyczne. Złoże wykorzystane w filtrze uznawane jest za jedno z najbardziej wydajnych na rynku, a 30 litrowa butla zapewnia dokładniejszą filtrację i rzadszą regenerację urządzenia. Specjaliści spędzili sporo czasu na dopracowaniu filtra multifunkcyjnego w najdrobniejszych szczegółach. Ecoperla Multicab został wyposażony w Ecoperla Perfect System.

Co je różni?

Na dobry początek zestawienie danych technicznych obu filtrów multifunkcyjnych:

AQUAMIX-N ECOPERLA MULTICAB
Wysokość/ Szerokość/ Głębokość 1 086/ 438/ 524 1 145/ 320 / 510
Głowica sterująca Clack
Wydajność maksymalna od 0,8 do 1,2 m3/h 2,4 m³/h
Przyłącze 1″ 1″ (na prośbę klienta dostępne również w wersji 3/4″ lub 5/4″)
Ilość złoża 25 litrów 30 litrów
Złoże Mieszanka złóż multifunkcyjnych Mieszanka złóż multifunkcyjnych na bazie materiałów Lanxess
Zużycie soli na regenerację 3,7 kg 3,6 kg
Zużycie wody na regenerację 125 – 200 l 270 l
Ciśnienie 1,4 – 8,0 bar 2,5 / 6,0 bar

 

Budowa

Tym, co zdecydowanie odróżnia Ecoperla Multicab od Aquamix-N jest kabinet. Obudowa urządzenia Viessmann’a jest szersza, ma minimalnie większą głębokość, ale jest trochę niższa. Dobór wielkości urządzenia zależy od miejsca przeznaczonego na montaż stacji w kotłowni. Tutaj więc trzeba być ostrożny podczas wyliczeń. Oba kabinety zostały wykonane z solidnego tworzywa.

W Viessmann Aquamix-N panel sterujący został umieszczony na górnej części, tuż nad pokrywą prowadzącą do zbiornika na sól regeneracyjną. To rozwiązanie jest dość powszechne. Trzeba jednak uważać, gdy użytkownik chce zamontować filtr multifunkcyjny we wnęce. Wtedy może być dość ciasno i wymagane będzie użycie węży elastycznych do montażu.

Bardzo praktyczną cechą Ecoperla Multicab jest to, że panel sterujący znajduje się pod pokrywą, jest zabezpieczony przezroczystą osłonką – nie zakurzy się, nie ulegnie zniszczeniom, a użytkownik będzie mógł bez trudu odczytać informacje umieszczone na wyświetlaczu.

Złoże

W przypadku filtrów multifunkcyjnych często zdarza się, że do ilości złoża doliczana jest podsypka, która ma pomagać w procesie filtracyjnym. Tak więc zamiast 30 litrów złoża użytkownik otrzymuje 25 litrów mieszanki multifunkcyjnej oraz 5 litrów podsypki.

W Ecoperla Multicab podana wartość jest zgodna ze stanem rzeczywistym. W butli jest dokładnie 30 litrów złoża filtracyjnego. Powstało ono na bazie materiałów filtracyjnych Lanxess. Jest optymalnie dobrane, a przez to niezwykle wydajne. Tworzeniu tej mieszanki filtracyjnej towarzyszyły liczne testy na próbkach wody z różnymi stężeniami zanieczyszczeń. Te próby dały możliwość stworzenia wydajnego rozwiązania na problemy z wodą użytkową.

W stacjach wielofunkcyjnych złoże potrzebuje dość dużo miejsca, aby mogło zostać prawidłowo przepłukane. W Ecoperla Multicab butla jest na tyle duża, że nie ma z tym najmniejszego problemu.

Producent Aquamix-N nie zamieszcza zbyt wielu informacji o złożu, które stosuje. Można wyczytać, że jest to mieszanka wielofunkcyjna, która usuwa: żelazo, mangan, twardość wody, substancje organiczne, amoniak. W filtrze multifunkcyjnym mieści się 25 litrów tego złoża.

Proces regeneracji

Za prawidłowy proces regeneracji w Ecoperla Multicab w dużej mierze odpowiada Ecoperla Perfect System. To system wymyślony przez ekspertów Ecoperla, który ma wpływ na wolniejszą eksploatacje złoża, prawidłową pracę urządzenia przez długie lata, minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia awarii, a w dodatku sprawia, że na proces regeneracji są wykorzystywane optymalne ilości soli i wody.

W przypadku Aquamix-N na regenerację wykorzystywana jest podobna ilość soli. Zakres orientacyjnego zużycia wody na regenerację prawdopodobnie odnosi się do regeneracji proporcjonalnej (przy niepełnym wyeksploatowaniu zdolności jonowymiennej złoża). Nawet w przypadku maksymalnego płukania – zużycie wody w Aquamix-N jest niższe, co stanowi zaletę urządzenia.

Zużycie wody w stacja wielofunkcyjnych jest wyższe niż w zmiękczaczach wody, ponieważ na złożu (mieszance filtracyjnej) mogą odkładać się przeróżne substancje mające wpływ na jakość filtracji. Warto, aby wszystkie zostały dokładnie usunięte.

Ciśnienie

W przypadku ciśnienia można powtórzyć informację, która już się pojawiła w artykule dotyczącym porównania zmiękczaczy wody Ecoperla Toro oraz Aquahome 20-N. Produkt firmy Viessmann został przystosowany do pracy przy dużym zakresie ciśnień. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają ciśnienie w instalacji niższe niż 2 bary lub przekraczające 6. Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab pracuje przy standardowym zakresie ciśnień.

Ceny produktów i koszty eksploatacji

Z analizy cen w sklepach internetowych, który przeprowadziłem na szybko wynika, że Aquamix-N jest tańszy.

Jeżeli chodzi o koszty zużycia prądu na pracę głowicy sterującej to w obu przypadkach są podobne i praktycznie niezauważalne.

Trochę inaczej wygląda sytuacja ze zużyciem soli i wody na regenerację. Stacja wielofunkcyjna Viessmann Aquamix-N zużywa 3,7 kilograma soli przy 25 litrach złoża, natomiast Multicab 3,6 kilograma przy 30 litrach. Jeżeli jednak chodzi o zużycie wody na regenerację, to Aquamix-N ma lepsze osiągi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im większy filtr wielofunkcyjny, tym więcej wody potrzebuje na prawidłowe przepłukanie złoża.

Czas na podsumowanie

Zarówno Viessmann Aquamix-N, jak też Ecoperla Multicab to bardzo dobre jakościowo produkty. Istotną przewagą Ecoperla Multicab jest ilość złoża, która w przypadku filtrów multifunkcyjnych jest dość ważna (im więcej złoża, tym lepiej).  Za to plusem dla Aquamix-N jest prosty dostęp do autoryzowanych sklepów stacjonarnych.

Filtr multifunkcyjny Ecoperla Multicab jest dostępny w sklepie internetowym