Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wśród Czytelników na pewno znajdę spore grono wielbicieli pysznej i aromatycznej kawy. Tylko w jaki sposób sprawić, by ta codziennie smakowała jak z najlepszej kawiarni? Okazuje się, że woda ma ogromny wpływ na walory tego napoju. Jak osiągnąć sukces i cieszyć się idealną kawą bez ograniczeń?

Problem wielu kawoszy i domowych baristów

Często zdarza się, że inwestujemy w produkt najlepszej jakości – świeżo palone ziarna wychwalane przez baristów. Kawa zaparzona na takich ziarnach musi być pyszna, aromatyczna, a każda wypita filiżanka ma być prawdziwą przyjemnością. Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość mija się z naszymi wyobrażeniami. Problem wcale nie leży w jakości ziaren, lecz jakości wody. Możemy inwestować w najdroższe, polecane ziarna kawy, mieć najdoskonalszą kawiarkę lub ekspres, jednak jeżeli nie zadbamy o odpowiednie parametry wody, napar nigdy nie sprosta naszym oczekiwaniom.

Jaka powinna być idealna woda do parzenia kawy?

Musimy pamiętać, że woda z jakiej korzystamy nigdy nie jest czystym H2O. Zazwyczaj zawiera całe mnóstwo innych pierwiastków oraz właściwości, które będą miały znaczący wpływ na smak i aromat kawy. Oto kilka parametrów, które mają największe znaczenie.

Twardość wody

Wiele osób przystaje przy tym, że duża zawartość wapnia i magnezu w wodzie jest dobra. Niestety, na pewno nie w przypadku wody do parzenia kawy. Bariści zalecają zmiękczoną wodę, ponieważ duża zawartość wapnia i magnezu ma negatywny wpływ na bukiet smakowy kawy. Zalecana twardość wody to według jednych źródeł około 70 mg CaCO3/l, natomiast inne źródła podają, że najlepsze będzie 8 stopni niemieckich, czyli około 142 mg CaCO3/l. Wszyscy są jednak zgodni, co do optymalnej ilości magnezu i wapnia w wodzie do parzenia kawy.

  • Zawartość wapnia powinna mieścić się w zakresie od 5 do 20 mg/l
  • Zawartość magnezu powinna mieścić się w zakresie od 4 do 30 mg/l

Oprócz tego warto mieć na uwadze, że zbyt wysoki stopień twardości wody może mieć negatywny wpływ nie tylko na samą kawę, ale też na urządzenie, w którym ją przyrządzamy. Osad powodowany twardością wody może odkładać się w częściach ekspresu do kawy, zmniejszać jego wydajność i ostatecznie prowadzić do awarii.

Stopień twardości wody można zmierzyć samodzielnie za pomocą testera twardości wody

Suma rozpuszczalnych substancji w wodzie (TDS)

Ilość minerałów i pierwiastków zawartych w wodzie ma ogromny wpływ na smak i aromat kawy. Im jest ich więcej, tym mniej aromatów w kawie. Przez dużą ilość miejsca, które zajmują cząsteczki minerałów , alkaloidy, cukry i tłuszcze zawarte w ziarnach kawy nie mają przestrzeni na to, żeby się uwolnić.

Niewielka ilość minerałów i pierwiastków również nie jest wskazana, ponieważ ich brak może sprawiać, że zaparzona kawa będzie szorstka i nieprzyjemna. Wynika to z tego, że ziarna uwolnią zbyt dużo substancji.

Za optymalny poziom substancji rozpuszczalnych w wodzie uznaje się 150 mg/l. Ze względu na to, że nie zawsze udaje się osiągnąć akurat taką wartość przyjęto wartości uśrednione. Woda powinna więc mieć TDS między 75 mg/l, a 250 mg/l.

Jak zmierzyć TDS swojej wody? Zobacz artykuł: Miernik TDS – gdzie kupić i jak wykonać test?

Współczynnik pH

Optymalne pH do parzenia kawy to pH o odczynie neutralnym równym 7,0. Nie w każdym przypadku da się osiągnąć akurat taką wartość, więc przyjmuje się, że pH wody nie powinno być niższe niż 6,5 i wyższe niż 7,5. Jeżeli wartość pH będzie za niska (odczyn kwaśny), kawa będzie pełna goryczy, kwaśna. Jeśli odczyn będzie mocno zasadowy, kawa wyjdzie cierpka i gorzka.

Co oprócz tego?

Warto przypomnieć o informacjach, które dla niektórych mogą wydać się banalne, jednak jest to wiedza elementarna, bez której nie uzyskamy idealnej kawy.

Przede wszystkim woda do parzenia kawy zawsze musi być świeża, dlatego należy ją często wymieniać w ekspresie. Jak wiemy, woda ulega zakwitaniu, pojawiają się w niej mikroorganizmy, stojąc długo w zbiorniku nabiera charakterystycznego zapachu, zmienia swój smak, a w ekstremalnych przypadkach nawet barwę. Zmiana takich podstawowych właściwości wody przekłada się na gorsze właściwości zaparzanej kawy. Zawsze używamy wody niegazowanej, bogatej w tlen.

Najlepsza woda przeznaczona do kawy nie może zawierać obcych aromatów, w tym na przykład chloru i jego pochodnych. Nawet najmniejsza ilość tej substancji może mieć kolosalny wpływ na zmianę smaku kawy, oczywiście na niekorzystny. Ten pierwiastek nadaje kawie mocno kwaskowy posmak. Jego obecność niesie jeszcze jedną wadę – przyspiesza rdzewienie części ekspresu.

Skąd wziąć idealną wodę do parzenia kawy?

Istnieje kilka sposobów pozyskania idealnej wody. Niektóre ekspresy mają już wewnątrz zamontowany filtr, który uzdatnia wodę do odpowiednich parametrów. Innym sposobem jest dzbanek filtrujący wodę, jednak za jego pomocą ciężko jest doprowadzić wodę do optymalnych właściwości.

Można też wykorzystać odwróconą osmozę oraz specjalne mieszanki z minerałami. Dodawanie ich w proporcjach, jakie zażyczy sobie barista to nie tylko świetny eksperyment, ale często i zaskakująco aromatyczne efekty! Można wykorzystać też ultrafiltrację lub filtr kuchenny z mineralizatorem.

Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wody!

Woda, której używamy do robienia kawy powinna charakteryzować się odpowiednią temperaturą. Ta nie może być ani za niska, ani za wysoka. Za najlepszą temperaturę uznaje się 88 – 94˚C.

Najważniejsze, aby nigdy nie używać wrzątku! Temperatura wody ma taki sam wpływ na jej smak i aromat, co jakość ziaren i parametry wody. Zbyt wysoka podbija smak kawy.  Wynika to ze sporego przyspieszenia uwalniania się substancji z ziaren. W wysokich temperaturach powstają zazwyczaj mocne i niezwykle aromatyczne napary, jednak wrzątek nie pozwala uwolnić się wszystkim najlepszym nutom smakowym i zapachowym.

Co kiedy temperatura jest zbyt niska? Kawa będzie kwaśna, a żadna inna nuta smakowa nie będzie odczuwalna.

Kawowy „smaczek” dla ciekawskich

  • Przed nalaniem kawy do filiżanki, najlepiej najpierw przepłukać naczynie ciepłą wodą. To sprawi, że substancje uwolnione z ziaren do naparu będą jeszcze lepiej wyczuwalne i nie będą osadzały się na ściankach filiżanki.
  • Do espresso podaje się zazwyczaj szklankę czystej wody. Wodę należy wypić, zanim skosztujemy aromatycznej kawy. Przeczyści to kubki smakowe oraz przełyk, abyśmy mogli cieszyć się pełną gamą smaków.
  • W Luizjanie jedna z firm stworzyła specjalną wodę do parzenia kawy. Charakteryzuje się podręcznikowymi parametrami. Jest dostępna w kilku krajach i cieszy się powodzeniem.

Kawa to 98% wody

Warto pamiętać, że każdy gorący napój (nie tylko kawa) to w większości woda i dlatego tak istotna jest jej dobra jakość. Warto zadbać o jej właściwości i docenić jej rolę w tworzeniu smaku i aromatu. Każdy prawdziwy znawca i wielbiciel kawy powinien prawidłowo przygotować wodę do parzenia i nie zapomnieć o odpowiedniej filtracji.