Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Big Blue oraz Atlas Filtri DP BIG to filtry narurowe, po które bardzo chętnie sięgają Polacy. Jakie są różnice między nimi? Które są lepsze pod względem jakości i wydajności? Na które warto się zdecydować?

Zarówno standardowe filtry typu Big Blue oraz Atlas Filtri DP BIG można stosować w gospodarstwach domowych, jak też w niektórych sektorach przemysłu. To jednak jedna z nielicznych cech, która łączy te produkty. Jakie są różnice?

O filtrach narurowych Big Blue

Big Blue to ogólna nazwa charakterystycznych i popularnych w Polsce filtrów narurowych na duże wkłady filtracyjne. Większość modeli tego typu posiada niebieski klosz i czarną głowicę. Należy uważać na stare modele typu Big Blue bez żadnej marki. W niektórych egzemplarzach materiał, z którego zostały wyprodukowane wydaje się dość solidny, w innych wygląda na niskiej jakości.

O filtrach narurowych Atlas Filtri DP BIG

Atlas Filtri  to włoski producent filtrów do wody. Mają duży wybór filtrów różnego rodzaju o różnych przyłączach i wydajnościach. Ich produkty są wykonane z dobrej jakości materiałów, posiadają wiele innowacyjnych rozwiązań mających ułatwić użytkowanie (m.in wymianę wkładów).

Obudowa

Stare filtry typu Big Blue mają tylko jeden rodzaj obudowy. Jak sama nazwa wskazuje, są to niebieskie, nieprzezroczyste klosze.

Producent serii Atlas Filtri zadbał o duży wybór kloszy. Można wybrać obudowy przezroczyste, nieprzezroczyste oraz srebrne z innowacyjną technologią bakteriostatyczną Microban.

Serwis

W przypadku filtrów Atlas Filtri DP BIG serwis nie jest problematyczny. Jest to możliwe dzięki odkręcanemu kloszowi, który bez problemu można zdjąć. 

Stare filtry typu Big Blue sprawiały liczne problemy. Do najczęstszych należały wycieki wody i pękanie przy skokach ciśnienia. Klosze po pewnym czasie eksploatacji, zapiekały się i stawały się trudne do odkręcenia.

Filtry Atlas Filtri DP BIG posiadają specjalną śrubę, która ułatwia odkręcanie obudowy filtra. Można tego dokonać przy pomocy narzędzi, które znajdą się w każdym domu. Alternatywą jest zakup modelu z zaworem spustowym. Dzięki niemu umożliwione jest przepłukiwanie wkładu bez potrzeby odkręcania obudowy.

Standardowe filtry typu Big Blue zazwyczaj nie były wyposażone w odpowietrzacz. Niektóre modele posiadały przycisk, dzięki któremu ma zachodzić proces odpowietrzania. Według opinii wielu serwisantów dochodziło do częstych awarii przycisku lub zwyczajnie nie działał.

Do zestawu Atlas Filtri DP BIG dodawany jest lubrykant przeznaczony do konserwacji uszczelek. W przypadku starych filtrów typu Big Blue – trzeba dokupić ten produkt.

Wskaźniki ciśnienia

Filtry Atlas Filtri DP BIG można zakupić w wersji ze wskaźnikami ciśnienia lub bez. Pierwsza opcja zawiera dwa manometry. Jeden pokazuje ciśnienie wody na wejściu do filtra, a drugi znajduje się na wyjściu wody z urządzenia. Są one bardzo pomocne dla użytkowników, ponieważ pomagają ocenić stan wkładów filtracyjnych. Jeżeli różnica ciśnień na obu wskaźnikach wynosi więcej niż 1 bar, wtedy należy dokonać wymiany wkładów na nowe.

Stare filtry narurowe typu Big Blue z reguły nie posiadały manometrów. Zdarzało się, że przy dużych różnicach ciśnień klosz pękał, powodując poważną awarię instalacji.

Racjonalny wybór to połowa sukcesu

Dokonanie odpowiedniego wyboru filtra narurowego jest niezwykle istotne. Należy zwracać szczególną uwagę na producenta, jakość oraz elementy ułatwiające serwis. Wybór urządzenia lepszej jakości z pewnością uchroni użytkowników przed częstymi awariami, a przy okazji zapewni dokładne oczyszczanie wody przez wiele lat.

Filtry Atlas Filtri DP BIG dostępne są w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!