Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jednym z najczęstszych problemów wodnych instalacji chłodniczych są zanieczyszczenia pochodzenia biologicznego takie jak biofilm czy glony. Podstawowym sposobem walki z osadami mikrobiologicznymi jest dezynfekcja chemiczna z zastosowaniem biocydów. Biocydy to środki o działaniu biobójczym, które zawierają co najmniej jedną substancję czynną kontrolę wzrostu biologicznego w instalacji. Stosowanie biocydów jest nieodłącznym elementem kondycjonowania wody w otwartych obiegów chłodniczych, takich jak np. wieże chłodnicze.

Jak działają biocydy?

Działanie biocydu jest uzależnione od jego składu chemicznego i właściwości fizykochemicznych. Kiedy substancje aktywne preparatu przenikną przez błonę komórkową do wnętrza komórki drobnoustroju i dojdzie do efektu toksycznego, możemy mówić o działaniu biobójczym.

Jaki biocyd wybrać?

W przypadku problemów z biofilmem mikrobiologicznym w instalacjach przemysłowych polecam użycie silnych, ale i bezpiecznych środków biobójczych firmy Transhelsa. W standardowej ofercie Transhelsy znalazły się dwa biocydy: Biozid TDB MV oraz Biozid TDB LA 1209. Biozid TDB MV to środek profilaktyczny do dezynfekcji ciągłej, natomiast Biozid TDB LA 1209 to silny preparat o ekspresowym działaniu biobójczym. Oba biocydy to gotowe do dozowania mieszanki przeznaczone do dezynfekcji wież chłodniczych oraz zbiorników tzw. płuczek powietrza.

Dezynfekcja uderzeniowa czy ciągłe stosowanie biocydu?

W przypadku szczególnie silnych zanieczyszczeń biologicznych niezbędne może okazać się przeprowadzenie dezynfekcji uderzeniowej z użyciem dużej dawki silnie skoncentrowanych środków biobójczych jak np. Biozid TDB LA 1209. Osobiście polecam jednakże stałe kontrolowanie parametrów wody i prowadzenie dezynfekcji ciągłe, która zabezpieczy układ wodny przed pojawianiem się glonów i osadów mikroorganicznych. Dezynfekcja ciągła polega na dawkowaniu biocydu proporcjonalnie do ilości wody zasilającej za pomocą pompki dozującej poniżej linii wody. Jest to w mojej opinii zdecydowanie najlepszy sposób dezynfekcji, gdyż ze względu na małe dawki środków biobójczych nie podnosi on nadmiernie ryzyka korodowania metalicznych elementów instalacji.

Dezynfekcja uderzeniowa powinna być przeprowadzana przez profesjonalistów. Parametry wody powinny być wówczas stale kontrolowane.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!