Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wiele osób wie o tym, że do prawidłowego działania zmiękczacza wody niezbędny jest zakup i dosypywanie soli. Jaki ma tak naprawdę wpływ na zmiękczanie wody i czy faktycznie jest potrzebna?

O co właściwie chodzi?

Popularność zmiękczaczy wody, zwłaszcza tych kompaktowych, stale wzrasta, a wraz z popularnością rośnie świadomość dotycząca  ich działania. Wiele osób, które jeszcze nie do końca znają temat, pyta mnie o solne zmiękczacze wody. Wynika to z tego, że wiedzą, iż do działania tych urządzeń jest potrzebna sól w formie tabletkowanej. Zagadką pozostaje jednak w jaki sposób bierze udział w procesie i czy to właśnie ona jest odpowiedzialna za zmiękczanie wody.

Spieszę z wyjaśnieniem o co tak naprawdę chodzi i po co producenci każą stosować sól tabletkowaną do zmiękczaczy wody.

Po co ta sól tabletkowana? Czy ma wpływ na zmiękczanie wody?

W większości popularnych zmiękczaczy wody do procesu redukcji stopnia twardości wody stosuje się żywicę jonowymienną. Jest to złoże o specyficznych właściwościach, które pozwalają na zachodzenie reakcji wymiany jonowej. To znaczy, że jony szkodliwych substancji pozostają na złożu, a ich miejsce zajmują neutralne jony.

I tak w przypadku wody o wysokim stopniu twardości cały proces wygląda następująco: surowa woda wpływa do zmiękczacza wody. Warto dodać, że na tym etapie jest bogata w dużą ilość jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość. Kiedy przepływa przez żywicę jonowymienną jest pozbawiana szkodliwych jonów, a ich miejsce zajmują neutralne jony sodu. Dzięki temu procesowi użytkownik może cieszyć się miękką wodą, która nie pozostawia osadu. Skąd właściwie biorą się jony sodu w wodzie?

Ano właśnie z zastosowania soli tabletkowanej. Ta jest potrzebna głównie do procesu regeneracji.

Jak to działa?

Każdy zmiękczacz wody (działający na zasadzie wymiany jonowej) posiada dodatkowy zbiornik przeznaczony na sól. Użytkownik powinien regularnie go uzupełniać. Ze zgromadzonej w nim soli tabletkowanej i oczywiście z udziałem wody wytwarzany jest roztwór regeneracyjny.

Zdolności jonowymienne żywicy z czasem się wyczerpują, jest przepełniona jonami wapnia i magnezu. Proces regeneracji jest niezbędny do tego, aby oczyścić złoże.

Podczas procesu regeneracji roztwór solanki jest pobierany do butli ze złożem. Zachodzi między nimi reakcja, w której jony wapnia i magnezu zatrzymane wcześniej na złożu są z powrotem zamieniane na neutralne jony sodu pochodzące z roztworu. Żywica jest ponownie gotowa do zmiękczania wody, a popłuczyny ze zbędnymi jonami wapnia i magnezu trafiają do kanalizacji.

Infografika przedstawiająca proces wymiany jonowej w zmiękczaczach wody

O rodzajach soli można przeczytać więcej w artykule: Tabletki solne do zmiękczaczy wody.

Żywica jonowymienna nie tylko do zmiękczania wody

Żywice jonowymienne nie służą tylko do zmiękczania wody, ale także do usuwania innych substancji z wody, na przykład żelaza. Na rynku można znaleźć także żywice wielofunkcyjne.

Klika słów podsumowania

Jak wynika z powyższej grafiki oraz opisu, sól jest niezbędna do regeneracji i w pewien sposób przyczynia się do prawidłowego zmiękczania wody.