Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Przy wyborze urządzenia do uzdatniania wody aspekt zużycia prądu raczej rzadko jest brany pod uwagę, jednak w wielu modelach gdyby nie zasilanie, woda nie byłaby filtrowana. W dzisiejszym artykule wszystko o zużyciu prądu przez stacje uzdatniania wody.

Wiele osób poszukujących swojego urządzenia do uzdatniania wody pyta o przepływ, złoże, komponenty. Obecnie coraz częściej pojawiają się pytania o zasilanie stacji filtracji wody. Postanowiłem zebrać wszystkie pytania pojawiające się na czacie i udzielić na nie odpowiedzi. Być może wielu osobom pomoże to rozwiać wątpliwości dotyczące tego aspektu eksploatacji urządzeń filtracyjnych.

Zużycie prądu – pytania i odpowiedzi

Poniżej znajduje się zbiór najczęstszych pytań związanych o koszty energii elektrycznej zużywanej przez stacje uzdatniania wody. Zacznijmy od podstawowego i najczęściej zadawanego pytania…

Czy stacje uzdatniania wody zużywają dużo prądu?

Stacje uzdatniania wody nie potrzebują do działania dużych ilości prądu. Elektryczność służy do podtrzymania pracy zegara w trakcie filtracji wody, a także raz na kilka dni zasila silniczek odpowiedzialny za przestawianie tłoków.

Właściwy czas na zegarze musi być utrzymany, aby urządzenie mogło się zregenerować o wcześniej zaprogramowanej porze. Jeśli z jakiegoś powodu urządzenie bierze pod uwagę złą godzinę, wtedy może rozpocząć proces regeneracji o niewłaściwej porze, na przykład w ciągu dnia, a to nie jest wygodne dla użytkowników.

Przestawianie tłoków natomiast jest związane bezpośrednio z głowicą sterującą. Tryb pracy zaworu jest uzależniony od pozycji w jakiej znajduje się tłok. Tryby, które najczęściej pojawiają się w głowicach to: praca, płukanie współprądowe, płukanie wsteczne, zasalanie, nalewanie wody do zbiornika (jeśli urządzenie jest regenerowane solą).

Czy stacja uzdatniania wody działa, jeśli w domu nie ma prądu?

Jeśli w trakcie zaniku prądu stacja nie była w trybie regeneracji, nie ma żadnego problemu – nadal będzie działała prawidłowo. Jeżeli jednak brak zasilania wystąpił w czasie regeneracji, może zdarzyć się, że z kranów popłynie nieuzdatniona woda.

Czy jeśli dojdzie do zaniku prądu stację uzdatniania wody trzeba zaprogramować od nowa?

W takiej sytuacji wystarczy jedynie ustawić godzinę. Same początkowo zaprogramowane ustawienia są zapamiętywane, nie resetują się.

Co, jeśli zdarzają się częste, ale bardzo krótkie przerwy w dostawie prądu? Czy stacja uzdatniania wody za każdym razem przestaje prawidłowo działać? Czy jeśli przestaje działać, to trzeba za każdym razem na nowo ustawiać godzinę? Czy można temu zaradzić?

Po każdej przerwie w dostawie prądu należy sprawdzić czy godzina się nie zrestartowała. Jeśli tak, należy ją ustawić na nowo. Poza tym nie powinny występować żadne problemy, o ile przerwa nie zdarzyła się w trakcie regeneracji. Często doradzane jest programowanie regeneracji na godzinę, w której są najmniejsze szanse na przerwy w dostawie prądu.

Jakie zasilanie jest potrzebne zazwyczaj do działania stacji uzdatniania wody?

W większości przypadków wykorzystywane jest zasilanie standardowe 230V.

Ile prądu zużywają poszczególne stacje uzdatniania wody?

Stacje uzdatniania wody zużywają mniej więcej tyle samo prądu. Nie można powiedzieć, że to są duże ilości. Prąd pobierany jest w trakcie regeneracji, czyli przez parę minut raz na kilka dni. Jest to w przybliżeniu tyle prądu, ile potrzebuje żarówka 50W.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku lamp bakteriobójczych. Te urządzenia korzystają z zasilania przez pełne 24 godziny w ciągu doby. Zużycie prądu jest uzależnione od modelu, ale w każdym przypadku użytkownicy mogą odczuć wzrost rachunków za elektryczność.

Czy biorąc pod uwagę całkowity koszt eksploatacji urządzenia, koszty zużycia prądu są znaczące?

Można śmiało powiedzieć, że w przypadku stacji uzdatniania wody koszty zużycia prądu nie mają większego znaczenia. Jedynie w przypadku lamp bakteriobójczych wzrost kosztów może być odczuwalny.

Jakie będą w przybliżeniu koszty zużycia prądu w przypadku stacji uzdatniania wody? Jak to będzie wyglądało w przypadku lamp UV?

Głowice sterujące w większości stacji uzdatniania wody w przeciągu roku nie zużywają więcej niż 17W, a to znaczy, że opłata za prąd nie wyniesie więcej niż 5 złotych.

W lampach bakteriobójczych koszty związane ze zużyciem prądu są ściśle powiązane z mocą żarnika. Przy zastosowaniu najczęściej wybieranych żarników (20 – 40V) rachunki za użytkowanie lampy UV mogą wynieść od 100 do 200 złotych. Jest to też zależne od cen proponowanych przez dostawcę prądu.

Więcej informacji o kosztach eksploatacji urządzeń filtracyjnych znajdziesz w artykule Ile kosztuje eksploatacji stacji uzdatniania wody?

Czy zużycie prądu zależy od zastosowanej głowicy sterującej?

Tak, jednak różnice między modelami pod tym względem są nieznaczne.

Czy zużycie prądu jest zależne od wielkości urządzenia?

W warunkach domowych różnice są niewielkie. W skali kosztów użytkowania cena prądu to jedynie promile, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju stacji uzdatniania wody. Sprawa wygląda inaczej w przypadku przemysłowych stacji uzdatniania wody.

Czy dwuczęściowe stacje uzdatniania wody zużywają więcej prądu niż urządzenia kompaktowe?

Dwuczęściowe stacje uzdatniania wody pobierają tyle samo prądu co modele kompaktowe.

Czy stacja uzdatniania wody zużywa więcej prądu, kiedy jest użytkowana przez kilka lub kilkanaście lat?

Jest to dość trudne do oceny, badania pod tym względem nie są często przeprowadzane. Mogą pojawić się drobne różnice pomiędzy zużyciem prądu w nowej i działającej od wielu lat stacji uzdatniania wody.

Czy zużycie prądu w stacjach uzdatniania wody wzrasta, jeśli z filtrowanej wody korzysta dużo osób?

Zużycie prądu wzrasta, ponieważ przy większej liczbie osób potrzebna jest częstsza regeneracja.

Czy zmiękczacz wody z 11 litrami złoża będzie zużywał mniej prądu niż na przykład zmiękczacz wody z 40 litrami złoża?

Mniejsze urządzenie paradoksalnie zużyje więcej prądu, ponieważ będzie potrzebowało częstszej regeneracji.

Czy stacje uzdatniania wody mogą działać bez użycia prądu?

Na rynku można znaleźć stacje uzdatniania wody, które działają bez użycia prądu. Niektóre modele pracują w oparciu o zawory ręczne, które trzeba samodzielnie otwierać i zamykać. Takie systemy zajmują zazwyczaj trochę więcej miejsca.

Oprócz tego na rynku można już znaleźć centralne zmiękczacze wody, które działają bez użycia prądu. Zamiast tego wykorzystują ciśnienie wody z instalacji do zmian cyklu pracy. Urządzenia działają automatycznie. Nie trzeba ingerować w ich pracę.

To brzmi jak rewolucyjny pomysł, jednak takie zmiękczacze wody mają jedną zasadniczą wadę – nie ma możliwości regeneracji odroczonej. To oznacza, że nie możemy sami ustawić procesu regeneracji na wybraną godzinę (na przykład na 2 w nocy). Proces regeneracji rozpoczyna się automatycznie po przekroczeniu danej ilości przefiltrowanej wody, godzina nie będzie miała żadnego znaczenia. To naraża użytkowników na sytuacje, w których może być problem z dostępem do miękkiej wody w trakcie dnia.

Na szczęście eksperci już pracują nad ulepszeniem tego rozwiązania. Pojawił się pomysł, aby produkty były wyposażone w dwie butle i pracowały naprzemiennie. Podczas gdy jedna będzie zmiękczała wodę, druga będzie się regenerowała.

Uzdatnianie wody bez obaw o koszty

Jak widać, wcale nie trzeba się obawiać, że stacje uzdatniania wody spowodują spore powiększenie rachunków za prąd. Urządzenia do filtracji wody nie potrzebują wielkiego zasilania, aby zapewniać użytkownikom dobrą i zdrową wodę.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu. Gdyby jednak pojawiły się dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!