Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Ledwo zaczęły się wakacje, a wraz z nimi fala upałów. Jeden z najlepszych sposobów na ochłodzenie? Kąpiel w lazurowej wodzie basenu. Tylko jak utrzymać efekt błękitnej, czystej wody przez cały sezon? Czy nowinki z Internetu, takie jak witamina C, są dobrym pomysłem?

Jak co roku, kiedy tylko zrobi się cieplej i zacznie się sezon basenowy, dostaję od Was dużo pytań związanych z jakością wody, jaka będzie odpowiednia do basenu oraz utrzymaniem zbiornika w czystości.

Wielu z Was zastanawia się, jak szybko, ekonomicznie, domowym sposobem oczyścić wodę basenową, by była klarowna. Jeden z Czytelników bloga podesłał mi nawet filmik, w którym to okazuje się, że zielona woda w basenie już po kilku chwilach staje się perfekcyjnie czysta.

Witamina C – zachwycający sposób z Internetu?

Czy to, co zostało pokazane na video to czysta magia? W końcu jego bohater nie napracował się za bardzo, nie musiał stosować specjalistycznej chemii basenowej, ani też niczego wybierać ze zbiornika. Do osiągnięcia efektu oczyszczenia zastosował kwas askorbinowy, czyli znaną i kochaną przez cały naród witaminę C.

Filmik pokazuje, że w celu oczyszczenia basenu należy rozrobić odpowiednią ilość kwasu askorbinowego z wodą, a następnie wlać roztwór do basenu i wymieszać. Tak do osiągnięcia czystej wody.

Cały eksperyment jest bardzo efektowny i nie ma co temu zaprzeczać. Być może z tego powodu na punkcie sposobu oszalało wielu właścicieli prywatnych basenów. Pod video pojawiło się sporo komentarzy z zapytaniami, gdzie zakupić kwas askorbinowy w odpowiednich ilościach. W Internecie można znaleźć wiele stron, które oferują „specjalnie przygotowaną” witaminę C do czyszczenia basenów. Przy okazji wykształciło się dość interesujące pojęcie witaminy C lewoskrętnej…

Zanim jednak i Wy zakochacie się w tym sposobie bez granic i uznacie go za jedyny słuszny, koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Problem zielonej i brązowej wody w basenie

Choć właściciele basenów bardzo by sobie tego życzyli, to woda w ich zbiornikach nie zawsze zachęca do skorzystania z relaksacyjnych kąpieli i beztroskiego pluskania się. Dlaczego? Ta często zmienia barwę na zieloną lub nawet brązową. W wielu przypadkach kolor ulega gwałtownej przemianie pod wpływem dodania środka dezynfekującego.

Spora grupa użytkowników basenów ma problem z tym, że po dodaniu po raz pierwszy w sezonie chloru czysta do tej pory woda staje się mętna i brązowa. Przyczyną takiej zmiany jest obecność wysokiego stężenia żelaza w wodzie.

Czynnik utleniający (aktywny tlen, chlor czy brom) sprawia, że żelazo z rozpuszczonej w wodzie, niewidocznej do tej pory gołym okiem, formy dwuwartościowej przekształca się w żelazo na trzecim stopniu utleniania. W takiej postaci bardzo szybko wytrąca się z wody, tworząc osad, mętność i zmieniając barwę. Rdzawe opiłki szybko osiadają na ściankach i dnie, prowadząc do ciężkich w usunięciu przebarwień. Szczególnie narażone są baseny poliestrowe oraz z folią PCV.

Problem zielonej wody w basenie powstaje z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich jest obecność glonów, wynikająca ze zbyt małych dawek dozowanego chloru, środków przeciwko glonom oraz zbyt słabej filtracji wody.

Drugą przyczyną również może być żelazo. Woda może zacząć robić się zielona po dodaniu środków dezynfekujących lub w wyniku kontaktu z powietrzem. Początkowo zmieni kolor na lekko zielony, jednak z czasem jej barwa może przejść nawet w ciemny, mętny brąz.

Wykorzystanie witaminy C w oczyszczaniu basenu ma więc służyć walce z żelazem w wodzie.

Skąd żelazo w wodzie?

Problemy z żelazem występującym w wodzie przeznaczonej do napełnienia basenu mogą pojawić się niezależnie od tego, czy korzystamy z wody wodociągowej, czy z własnego ujęcia. Znacznie częściej kłopot pojawia się jednak w drugim przypadku.

Żelazo jest jednym z najczęściej występujących przekroczeń wód podziemnych i boryka się z nim spora część właścicieli studni. O tym, skąd właściwie problem zażelazionej wody i jakie szkody wyrządza (nie tylko w przypadku basenów) przeczytasz w artykule: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Większość zakładów dostarczających wodę dużej liczbie ludności stara się zbić ilość żelaza do minimum – w takich przypadkach nie powinny wystąpić problemy ze zmianą barwy powodowaną żelazem. Sporadycznie zdarza się, że kłopot stanowi infrastruktura, z której żelazo przedostaje się do wody lub za mało wydajny system odżelaziania, który nie radzi sobie z problemem – w takich przypadkach może jednak wystąpić kłopot ze zmianą zabarwienia wody.

Witamina C – pokochana przez właścicieli basenów

Czas powrócić do głównej bohaterki tego artykułu, czyli witaminy C. Skoro powstaje tyle ofert internetowych, to oznacza, że wiele osób korzysta z tej metody. Czy jednak słusznie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej zacząć od opisu reakcji, jaka zachodzi podczas dodania kwasu askorbinowego do wody.

Kwas askorbinowy, w przeciwieństwie do utleniającego chloru, jest czynnikiem redukującym i w taki sposób działa na żelazo zawarte w wodzie basenowej. Po dodaniu witaminy C wodorotlenki żelaza ulegają rozpuszczeniu. Ma na to wpływ między innymi pH wody. Kwas askorbinowy obniża odczyn pH wody (zakwasza środowisko), przez co żelazo z formy trójwartościowej, nierozpuszczalnej jest przekształcane w formę rozpuszczoną.

Warto zaznaczyć, że żelazo nadal znajduje się w wodzie w takich samych stężeniach, jest jednak niewidoczne dla oka – przynajmniej na jakiś czas. Można więc powiedzieć, że kwas askorbinowy maskuje obecność żelaza w wodzie.

Specjaliści z dużym doświadczeniem z branży basenowej apelują, aby nie stosować tej metody. To sposób na szybkie, doraźne wyczyszczenie basenu, jeśli właśnie mamy niespodziewanych gości, którzy chcieliby się popluskać, ale wstyd ich wpuścić do zielonej wody.

Według niektórych kwas askorbinowy może być całkiem dobrym sposobem na usunięcie rdzawych przebarwień i plam z folii basenowej. Jednak i w tym przypadku o wiele bardziej skutecznym rozwiązaniem, bez efektów ubocznych, jest po prostu zastosowanie odpowiedniej chemii basenowej.

Na tym plusy się kończą, a zaczyna się cała lista mało przyjemnych konsekwencji.

Dlaczego witamina C do basenu to zły pomysł?

Przede wszystkim należy podkreślić, że kwas askorbinowy nie jest ani środkiem dezynfekującym, ani odżelaziającym, ani tym bardziej glonobójczym. Nie ma takich właściwości i nigdy nie należy go używać z taką intencją.

Stosowanie witaminy C do czyszczenia basenów nie tylko jest złym pomysłem, ale może nieść ze sobą wiele problemów, o wiele bardziej kosztownych i trudniejszych w rozwiązaniu. Nie powinniśmy używać kwasu askorbinowego do oczyszczania wody basenowej ze względu na:

  • Krótkotrwały efekt czystej wody
  • Problemy z odczynem pH wody
  • Większą ilość zanieczyszczeń organicznych w wodzie basenowej
  • Znaczący spadek skuteczności dezynfekcji wody

Krótkotrwały efekt czystej wody

Nawet w niektórych komentarzach pod video można przeczytać opinie zawiedzionych osób, które wypróbowały u siebie kwas askorbinowy do czyszczenia basenów. Na następny dzień zamiast idealnie krystalicznej wody zastali ciecz o bardzo ciemnym zabarwieniu, mętną.

Reakcja witaminy C i żelaza nie jest trwała. Jej efekt często zanika po kilku godzinach. Pod wpływem powietrza żelazo znowu zacznie przekształcać się w nierozpuszczalne związki i wytrącać z wody. Tym sposobem nie zażegnamy problemu na długo.

Problemy z odczynem pH wody w basenie

Kwas askorbinowy ma duży wpływ na odczyn pH wody basenowej. Powoduje bardzo szybki spadek tej wartości. Odczyn pH staje się niestabilny, a w związku z tym konieczne może okazać się dozowanie środków podnoszących alkaliczność wody.

Przyjmuje się, że odczyn pH wody basenowej powinien wynosić między 7,0 a 7,4. Do procesu chlorowania najbardziej zalecane jest pH obojętne. Wtedy dezynfekcja jest najbardziej skuteczna, ponadto nie dochodzi do reakcji związanych z materiałami, z których został wykonany basen oraz jest to odczyn, który nie ma wpływu na skórę.

Jeśli pH będzie miało niższą wartość niż obojętna, to zwiększy się skuteczność podchlorynu sodu w usuwaniu bakterii, jednak tym samym pogorszy się skuteczność w redukcji wirusów z wody.

Dodatkowo pH niższe niż 7,0 może prowadzić do podrażnienia oczu, błon śluzowych oraz do powstawania korozji elementów metalowych.

Jak uzdatniać wodę basenową?

Podejmując decyzję o zakupie basenu trzeba liczyć się z tym, że to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Zawsze należy wziąć pod uwagę jakość wody i przewidzieć kłopoty, które mogą wystąpić.

O ile zależy nam na utrzymaniu basenu (który nie jest najtańszą inwestycją) w dobrym stanie i zapewnieniu komfortu jego użytkownikom, nie powinniśmy oszczędzać ani na chemii basenowej, ani nie szukać tanich alternatyw wydajnego uzdatniania wody. To zawsze przynosi więcej strat niż korzyści.

Nie ma sensu maskować problemów. Długotrwały efekt może zapewnić jedynie regularne dozowanie sprawdzonych i specjalnie stworzonych w tym celu środków chemicznych rekomendowanych przez specjalistów. Do tego, jeśli w wodzie są przekroczenia, należy się zająć ich skutecznym usuwaniem.

O problemach, jakie mogą wystąpić w przypadku wody basenowej oraz recepcie na nie możecie przeczytać w artykułach: Uzdatnianie wody w basenach prywatnych oraz Jak oczyścić wodę w basenie ogrodowym?

O tym, jak uzdatnia się wodę w dużych basenach publicznych i dlaczego jest to tak istotne znajdziecie informacje tutaj: Technologie uzdatniania wody basenowej

Usuwanie żelaza z wody basenowej

Powrócę jeszcze do tematu samych przekroczeń żelaza w wodzie. Eksperci zalecają odpowiednią filtrację oraz stosowanie środków do koagulacji. Nie ma lepszej i bardziej skutecznej metody.

Ja ze swojej strony polecam odżelaziacze wody. O rodzajach i działaniu można dowiedzieć się więcej z artykułu: Jak działa odżelaziacz wody?

Żelazo może dać się we znaki nie tylko w przypadku wody basenowej, ale doprowadzić do wielu szkód w całym gospodarstwie domowym. Jego redukcja przyniesie więc wymierne korzyści nie tylko w sezonie letnim.

Zapomnij o czyszczeniu wody w basenie witaminą C!

Wszystkie przedstawione wyżej argumenty powinny przekonać do tego, że stosowanie witaminy C do oczyszczania wody basenowej nie jest zbyt trafionym sposobem. Lepiej unikać takich wynalazków i zamiast wydawać pieniądze na próby oczyszczania kilka razy, zastanowić się nad zakupem profesjonalnego zestawu, który z pewnością poradzi sobie z problemem.

Warto zaufać profesjonalistom i zawsze podchodzić do takich nowinek z dystansem, a zanim się je przetestuje na własnej skórze zorientować się czy faktycznie warto.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!