Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


„Czy chciałbyś ponownie założyć zmiękczacz wody?” – to główne pytanie, na które mieli odpowiedzieć ankietowani podczas przeprowadzonego niedawno przeze mnie badania. Wyniki są zaskakujące!

Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób ma sporo pytań o zmiękczacz wody przed zakupem. Po zakupie komunikacja praktycznie zanika (chyba, że z urządzeniem coś jest nie tak). W związku z taką sytuacją naszła mnie refleksja dotycząca zadowolenia użytkowników z zakupu zmiękczacza wody. Czy widzą same plusy? A może zmiękczacz wody to nie tylko zalety? Czy ich zdaniem podjęli słuszną decyzję?

Formularz, który wypełnili ankietowani

Idąc za ciosem stworzyłem specjalny, krótki kwestionariusz z pytaniami, na które mieli odpowiadać ankietowani. Liczba osób, które wzięły udział to 380 użytkowników zmiękczaczy wody. Wyglądał tak:

 1. Czy jesteś zadowolony ze zmiękczacza wody?
 2. Jaki był wyjściowy stopień twardości wody, a jaki został uzyskany po założeniu zmiękczacza wody?
 3. Jaki typ zmiękczacza wody masz w domu?
 4. Jakie dostrzegasz plusy po montażu zmiękczacza wody?
 5. Jakie widzisz minusy po montażu zmiękczacza wody?
 6. Czy zainstalowałbyś ponownie zmiękczacz wody?

Opinie zebrane podczas badania

Poniżej przedstawiam kilka opinii zebranych w ankiecie:

Ogólnie jestem zadowolony z zakupu zmiękczacza wody. Wyjściowy stopień twardości to 21,3 dH. My nie chcieliśmy zmiękczać wody całkowicie, więc obecnie zatrzymało się na 4 stopniach niemieckich. W domu mamy kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS 30. Woda nie pozostawia osadu. Dno czajnika jest czyste, nie ma też smug ani zacieków. Mydło o wiele szybciej się pieni. Żona mówi, że sprzątanie jest o wiele łatwiejsze. Minusów jak dla mnie nie ma żadnych. Tak, zdecydowałbym się na ten produkt ponownie

Marian Karpowicz

Twardość wody zmierzono nam na 400 mg CaCO3/l. Mamy zmiękczoną do zera. Potem chcieliśmy jednak wyregulować, ale tak się przyzwyczailiśmy, że w zerowa twardość w niczym nie przeszkadza. Mamy centralny, kompaktowy zmiękczacz wody. Najważniejsze plusy to: woda nie pozostawia żadnych osadów, więc wszytko łatwiej jest umyć, nawet samą wodą, używa się znacznie mniej detergentów, nie ma smug, pranie czystsze, bielsze przy mniejszej ilości proszku. Z takich niewidocznych to rury się nie zawalają osadem. Zauważyliśmy różnicę w rachunkach za ogrzewanie. A minusy… trochę większe zużycie wody, trudniej jest spłukać szampon. Zmiękczacz wody zamontowalibyśmy jeszcze raz.

Krzysztof Oleś

 1. Jesteśmy zadowoleni.
 2. 18 – 0
 3. Zmiękczacz dwuelementowy (nie pamiętam jaki to model)
 4. Nie ma kamienia na bateriach, brak kamienia na ceramice łazienkowej, na sprzątanie idzie mniej środków czyszczących (do prania, mycia podłóg, itp).
 5. Mając miękką wodę trochę trudniej spłukać mydło.
 6. Tak, zdecydowanie.
Grażyna Mogała

Nie jestem zadowolony z zakupu zmiękczacza wody, ale to moja wina, ponieważ zdecydowałem się na zakup najtańszego możliwego produktu. Nie zapytałem też nikogo o poradę dotyczącą doboru urządzenia do jakości wody. Wyjściowy stopień twardości wody to było około 290 mg CaCO3/l. Na początku zmiękczał wodę do zera, a potem kompletnie przestał działać. Odczuliśmy ogromną zmianę. Przede wszystkim nie ma smug na łazienkowych kafelkach, skóra delikatniejsza i nie wysuszona, czajnik bez kamienia. Jedynym minusem (i przed tym przestrzegam} jest dobór nieodpowiedniego zmiękczacza wody i nie stawianie na cenę, ale na jakość. Zdecydowałbym się na ponowny montaż zmiękczacza wody, ale dobrego i polecanego, a nie najtańszego na rynku, który nie pomaga, a sprawia same problemy.

Marek Borkowski

 1. Zmiękczacz wody to ogromne udogodnienie.
 2. Wyjściowy: 29 stopni niemieckich; obecnie – 3
 3. Kompaktowy zmiękczacz wody z 20 litrów złoża
 4. Plusy: mydło lepiej się pieni, nie ma smug, zacieków, nie trzeba zużywać tyle proszku do prania, kosmetyków do kąpieli, nie ma osadu w czajniku i parowarze, pranie jest miękkie i nie tak pogniecione po praniu.
 5. Minusy: Raczej brak. Trzeba tylko pamiętać o dosypywaniu soli tabletkowanej do zbiornika.
 6. Tak, na 100%.
Artur Grymak

Reasumując…

Okazuje się, że użytkownicy są zadowoleni z instalacji zmiękczacza wody. Może nie wszyscy, jednak osoby, które wskazały, że nie są zadowolone podkreślały, że chodzi o tanie urządzenia raczej kiepskiej jakości. Gdyby jednak mieli założyć zmiękczacz wody dobrej jakości, to z pewnością by to zrobili.

Dobrze jest wiedzieć, że urządzenia działają, a zalety o których piszę są widoczne w rzeczywistości.

Ogólna odpowiedź na pytanie „Czy założyłbyś ponownie zmiękczacz wody?” brzmi: TAK.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!