Strona główna » Blog » Woda dla pracowników – co warto wiedzieć?

Woda dla pracowników – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: gru 6, 2021

Wiele i coraz częściej, zwłaszcza w trakcie upałów, mówi się o tym, że obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie swoim pracownikom dostępu do świeżej i czystej wody w trakcie pracy. Co warto wiedzieć na ten temat? Jaki sposób dostarczania wody pracownikom jest najbardziej korzystny? Co może na tym zyskać sam pracodawca?

Woda dla pracowników a prawo

Woda to podstawa nawodnienia każdego dnia dla każdego z nas. Pracownicy spędzają w pracy 1/3 doby, a są przypadki, w których pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom stałego dostępu do zasobów wody zdatnej do spożycia oraz innych napojów. Warto o tym wiedzieć. Prawo mówi o tym, że woda dla pracowników powinna zostać zapewniona bezpłatnie, niezależnie od zajmowanego przez nich stanowiska. Dotyczy to tak samo pracowników fizycznych, jak i pracowników biurowych.

Takie normy prawne zostały dokładnie opisane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku. Jest to dokument odnoszący się do ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz higieny pracy. W tym dokumencie jest zapisane, że: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje (…). Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników”. Dokument jest dość szczegółowy, a w wytycznych znajduje się nawet to, jaka powinna być odległość od miejsca, skąd pracownik może wziąć wodę. Znajdują się tam nawet zasady odnoszące się do jej zabezpieczenia. Dodatkowo istnieją także odrębne przepisy traktujące o wymaganiach dotyczących zapotrzebowania pracowników pracujących w szczególnie trudnych warunkach na napoje.

Oprócz wody do picia, pracodawca ma za zadanie zapewnić także wody na cele sanitarno-higieniczne, przeciwpożarowe oraz gospodarcze.

Woda zdatna do picia – co to właściwie znaczy?

W tym miejscu warto postawić sobie pytanie o sformułowanie, co to właściwie znaczy „woda zdatna do spożycia”? Wielu pracodawców zwraca się z pytaniem, czy za taką można uznać wodę wodociągową. Przede wszystkim należy zacząć od zapoznania się z normami Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Woda wodociągowa musi mieścić się w takich normach, jednak należy pamiętać, że zanim dotrze do budynku docelowego, pokonuje ogromną drogę. Ponadto wiele wodociągów rekomenduje przegotowanie wody na wszelki wypadek przed spożyciem. Dochodzi jeszcze kwestia stanu instalacji hydraulicznej w samym budynku, za którą wodociągi nie odpowiadają. To wszystko sprawia, że lepiej pomyśleć o jakimś innym źródle wody do picia w miejscu pracy niż woda z kranu.

Napoje zimne, napoje gorące

Warto wiedzieć, że napoje zimne powinny być dostarczane pracownikom przez pracodawcę, kiedy:

  • Pracują na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC.
  • Biorą udział w pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, w których wydatek energetyczny wynosi: powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet
  • Kiedy temperatura powietrza przekracza 28oC
  • W warunkach gorącego mikroklimatu – WBGT powyżej 25oC

Natomiast gorące napoje należy wydawać, jeśli:

  • Pracownicy pracują w warunkach mikroklimatu zimnego – WCI powyżej 1000
  • Podczas prac na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10oC

Co może zyskać pracodawca?

Warto pamiętać, że prawidłowe nawodnienie w ciągu dnia niesie wiele korzyści. O zaletach pisałem już w artykułach: Oto najważniejsze korzyści płynące z wody! Dlaczego warto ją pić?, Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć? Zapewnienie źródła wody już samo w sobie stanowi zachętę dla pracowników do korzystania i stałego popijania. Dzięki temu przez cały dzień są odpowiednio nawodnieni. A to już tak naprawdę szereg korzyści. Przede wszystkim woda wspomaga regulację temperatury ciała, pozwala utrzymać koncentrację, zapobiega szybkiemu zmęczeniu. Dzięki wodzie jest większa szansa na to, że pracownicy będą działać skutecznie, na dłużej zachowają siły witalne, będą zwyczajnie lepiej funkcjonować w ciągu dnia. To przekłada się na dokładne wykonywanie swoich zadań, mniejsze prawdopodobieństwo popełniania błędów. To może zapewniać firmie lepsze wyniki.

Sposoby na dostarczanie wody pracownikom

Sposobów na dostarczanie wody pracownikom jest wiele. Należy wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się przy konkretnej działalności. Na przykład jeśli istnieje pomieszczenie socjalne, kuchnia, bardzo dobrze sprawdzi się filtr kuchenny. W przestrzeni biurowej lub na magazynie, hali produkcyjnej można postawić dystrybutor wody. Obecnie zdecydowanie mniej wykorzystywanym sposobem na nawodnienie pracowników są butelki.

Woda butelkowana

Jednym z rozwiązań jest zapewnianie pracownikom wody butelkowanej. Plusem tego rozwiązania jest długa data przydatności wody oraz to, że butelkę mogą z łatwością ze sobą zabrać. Prawdą jest jednak to, że jest to rozwiązanie dość drogie, wymagające sporego zaangażowania i uzupełniania zapasów. Obecnie odchodzi się na rzecz wody butelkowanej ze względu na kwestie ekonomiczne i ekologiczne. Nawet na spotkaniach w salach konferencyjnych coraz częściej pojawia się woda w dzbankach lub możliwość napełnienia szklanki świeżą, filtrowaną wodą. Tą kwestię poruszyłem już między innymi w artykule: 6 powodów, dla których warto zrezygnować z plastikowych butelek

Dystrybutory wody

W firmach dość często korzysta się z dystrybutorów wody. Jest to wygodne rozwiązanie, dające możliwość zaczerpnięcia wody w każdych ilościach. Ponadto do wyboru często jest woda zimna, jak i woda ciepła. Pracodawca nie musi też martwić się o dystrybucję ani utylizację śmieci. Choć jest to praktyczne rozwiązanie, nie w każdej firmie może znaleźć się na nie odpowiednia ilość miejsca. O takich urządzeniach napisałem już w artykule: Czy warto inwestować w dystrybutory wody?

Filtry kuchenne

Jeśli chodzi o rozwiązania do firm, to ostatnimi czasy naprawdę modne stają się filtry kuchenne. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach socjalnych, firmowych kuchniach, salach konferencyjnych. Nie zajmują wiele miejsca w szafce kuchennej, a oczyszczona woda zawsze jest dostarczana na bieżąco, świeża, a przede wszystkim bezpieczna, bo wolna od bakterii i wirusów.

Oczyszczoną wodę pobiera się najczęściej za pośrednictwem dodatkowej wylewki, którą należy zamontować w blacie, w pobliżu miejsca poboru wody. Wielość modeli pozwala dobrać filtr kuchenny idealnie dostosowany do swoich potrzeb. Warto też wspomnieć o tym, że filtry kuchenne są bardzo proste do utrzymania, a serwis należy wykonać raz na rok lub na pół roku, w zależności od modelu. Taka procedura zajmie dosłownie chwilę.

Na jakie propozycje najlepiej się zdecydować?

Przede wszystkim warto postawić na urządzenia wysokiej jakości, wykonane z trwałych tworzyw, które nie zawiodą, dostarczą oczyszczoną wodę w każdych potrzebnych ilościach dla pracowników.

Ecoperla Rosa

Pierwszą z propozycji jest Ecoperla Rosa. To odwrócona osmoza, która daje możliwość pobierania dwóch rodzajów wody. Pierwszym jest woda pozbawiona zanieczyszczeń. Nie pozostawia po sobie osadów, dzięki czemu świetnie sprawdza się do parzenia kaw i herbat. Wydobywa ich pełny aromat oraz smak. Ponadto poleca się ją do przemywania warzyw i owoców. Dobrze nadaje się też do mrożenia w formie kostek lodu. Wbudowany wkład rewitalizjący wodę Ecoperla Elixir zapewnia z kolei wodę o dużej zawartości wolnego wodoru oraz magnezu. To woda, która doskonale się przyswaja w organizmie, ma właściwości antyoksydacyjne, eliminuje wolne rodniki i niesie wiele innych korzyści. Przeczytaj: Woda wodorowa, woda alkaliczna czy woda z minerałami? Już nie musisz wybierać

Ecoperla Profine POU

Jeśli szukasz ekologicznego i naprawdę ekonomicznego sposobu na zapewnienie wody pracownikom, a woda wodociągowa jest całkiem dobrej jakości, rozwiązaniem może być system ultrafiltracji. Dzięki niemu właściwości wody są doszlifowywane – odzyskuje właściwy smak, zapach i barwę. Ponadto eliminowany jest z niej chlor, jego pochodne, niektóre metale ciężkie, bakterie, wirusy i wszelkie zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. Przykładem ultrafiltracji jest wygodna w zastosowaniu Ecoperla Profine POU 3. Woda jest oczyszczana na bieżąco, dzięki sile ciśnienia w instalacji. Ponadto w wodzie pozostają naturalnie występujące minerały. Poniżej przedstawiam przykład instalacji w przestrzeni biurowej. Warto również rzucić okiem na recenzję Ecoperla Profine POU:

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.