n/a

Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dzbanki filtrujące oraz systemy odwróconej osmozy to najpopularniejsze filtry kuchenne, które znajdują swoje miejsce w coraz większej ilości polskich domów. Na forach cały czas pojawiają się pytania „Co wybrać?”. Ile odpowiedzi na to pytanie od użytkowników, tyle różnorodnych opinii. Na co więc się zdecydować?

Dzbanki filtrujące – kompaktowe i przenośne

Dzbanki filtracyjne stały się modne stosunkowo niedawno. Z początku nietypowy wynalazek, obecnie produkt, który bez problemu można znaleźć w dyskoncie, supermarkecie, a nawet hipermarkecie budowlanym.

Co jest ich mocną stroną? Przede wszystkim cena. Są o wiele tańsze w porównaniu z filtrami podzlewozmywakowymi. Ich zaletą jest też różnorodność pod względem kolorów, kształtów. Są wersje limitowane z bohaterami bajek lub specjalnymi dodatkami. To aspekt, który działa bardzo zachęcająco. Personalizacja wszystkiego wokół nas to trend, który pokochał niemal każdy. Kolejnym plusem jest mobilność dzbanka filtracyjnego. Można go zabrać wszędzie, postawić w dowolnym miejscu. Jest mały, nie trzeba go na stałe montować. To niewątpliwie dobre strony, które często pojawiają się w argumentacji zwolenników tej metody filtracji.

Ten produkt już opisywałem dokładnie w artykule: https://www.filtry-do-wody.info/czy-warto-kupowac-dzbanek-filtrujacy/

A co na to zwolennicy odwróconej osmozy?

Niestety, nikt nie wymyślił jeszcze urządzenia idealnego, które miałoby tylko i wyłącznie zalety. Dzbanki filtrujące mają swoje wady, których istnienie trudno podważyć.

Jak się okazuje, większość właścicieli systemów odwróconej osmozy swoją przygodę z uzdatnianiem wody rozpoczynało właśnie od dzbanków filtracyjnych. Z czasem te rozwiązanie wydawało się być mało satysfakcjonujące i podejmowali decyzję o zakupie profesjonalnych domowych systemów filtracyjnych. Zobacz, czym argumentowali tą zmianę.

Dokładniejsze oczyszczanie wody

Dzbanki filtrujące posiadają bardzo małe wkłady, których złoże to głównie węgiel aktywny. Surowa woda ma bardzo krótki kontakt ze złożem, nie jest dokładnie oczyszczana. Poprawiany jest smak, zapach, usuwany jest chlor. Filtry odwróconej osmozy mają o wiele większe możliwości filtracji. Jest ona o wiele dokładniejsza, woda ma odpowiednio długi kontakt z wkładami. Zastosowanie membrany osmotycznej sprawia, że woda jest oczyszczana z najdrobniejszych zanieczyszczeń, w tym też groźnych dla zdrowia wirusów oraz bakterii.

Bardziej higieniczny sposób filtracji wody

System odwróconej osmozy należy serwisować tylko raz w roku. Wtedy warto zdezynfekować filtr kuchenny oraz założyć nowe wkłady. To wszystko. Urządzenie jest higieniczne i bezpieczne przez cały rok użytkowania. Woda, która jest filtrowana zawsze będzie tak samo świeża, dobra do spożycia, o odpowiednim smaku i zapachu. Dzbanki filtracyjne wymagają więcej uwagi – co miesiąc należy wymieniać wkłady, do tego należy je regularnie płukać i myć, a niestety właściciele o tym zapominają. Przez to woda (mimo filtracji) traci na jakości, smaku i zapachu. Jeśli zostawimy dzbanek na zewnątrz to będzie narażony na działanie promieni słonecznych, a to z kolei sprawia, że woda zakwita.

Stały dostęp do świeżej wody

Systemy odwróconej osmozy zapewniają stały dostęp do wody pitnej. Taka woda jest świeża, nie dochodzi do zakwitania, ponieważ nie ma kontaktu z powietrzem oraz promieniami słonecznymi. Można ją pobrać o każdej porze, w dużych ilościach. W dzbanku zmieści się stosunkowo niewiele wody i trzeba będzie chwilę zaczekać, aż świeżo nalana ciecz przejdzie proces filtracji.

Większe możliwości

Odwrócona osmoza to w tej chwili nie tylko dokładne oczyszczanie wody, ale także dodatkowe korzyści. Obecnie odwrócone osmozy nie usuwają już minerałów z wody. Na przykład Ecoperla Profine Zero dzięki wbudowanemu mieszaczowi zachowuje w wodzie minerały, które naturalnie w niej występują. Z kolei odwrócona osmoza Ecoperla Rosa posiada wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir, który wzbogaca wodę w ogromną ilość magnezu, znacznie podwyższa pH wody, zmniejsza jej potencjał Redox, a w dodatku wzbogaca wodę w aktywny wodór. Taka ciecz ma bardzo korzystny wpływ na organizm, poprawia jego wydajność, jest lepiej przyswajalna.

Wody po odwróconej osmozie można użyć do gotowania zup, dań, przygotowania gorących napojów. Taka woda nie pozostawia osadu i nie niszczy urządzeń. W dodatku bez trudu przemyjemy nią owoce lub delikatne powierzchnie. Wody z filtra dzbankowego jest raczej za mało, aby można było ją wykorzystać do tak wielu czynności.

Cena

Dzbanki filtrujące są tanie tylko z pozoru. Cena takiego produktu często nie przekracza stu złotych, jednak koszt eksploatacji jest dość duży. Wkłady trzeba wymieniać co miesiąc, a przy bardzo złej jakości wody nawet co dwa tygodnie. Po rocznym podsumowaniu okazuje się, że wkłady do dzbanka kosztują tyle samo lub nawet więcej, co roczny zestaw do odwróconej osmozy.

A co jeszcze mówią na temat odwróconej osmozy jej użytkownicy? Tego dowiesz się z artykułu Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Zdecyduj się na dokładną filtrację wody

Warto napisać, że już sama chęć filtracji wody i odejścia od kupna plastikowych butelek zasługuje na pochwałę. Przy podjęciu decyzji warto wziąć pod uwagę, czego dokładnie potrzebuje nasza rodzina, ile wody spożywa oraz do czego chcemy ją wykorzystywać. Niewątpliwym plusem odwróconej osmozy jest bardzo dokładne oczyszczanie wody oraz zapewnienie do niej stałego dostępu przy całkowitej pewności, że ta jest świeża. Może warto posłuchać rad doświadczonych użytkowników filtrów wody i zdecydować się na urządzenie, które zapewnia pełne przekonanie, że spożywana przez nas woda jest najwyższej jakości?

Urządzenia, które były omawiane w artykule dostępne są w sklepie internetowym