Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Czy wiesz, że węgiel aktywny jest uznawany za jeden z najsilniejszych adsorbentów zanieczyszczeń? Właśnie z tego powodu jest tak chętnie wybierany do procesu filtracji wody. Tylko na co się zdecydować? Wybrać kolumnę węglową czy jednak standardowy filtr narurowy z węglem aktywnym?

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny jest elektrododatni. Ta cecha pomaga w jeszcze lepszym i dokładniejszym zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Kiedy woda przepływa przez adsorbent cząstki szkodliwych substancji są przyciągane do cząstek pozytywnie naładowanego węgla aktywnego.

Można wyróżnić 3 rodzaje węgla aktywnego: sprasowany, granulowany i kokosowy. Ostatni rodzaj uznawany jest za najlepszy i najbardziej wydajny. Jest uzyskiwany z łupin orzechów kokosowych.

Wbrew pozorom węgiel aktywny nie jest odpowiedzialny za usuwanie tylko i wyłącznie chloru. Gama likwidowanych zanieczyszczeń podczas filtracji jest o wiele większa.

Podczas filtracji z wody usuwane są między innymi:

  • Chlor oraz jego pochodne
  • Związki organiczne
  • Metale ciężkie
  • Pestycydy
  • Herbicydy
  • Benzen

Istnieją 2 sposoby działania węgla aktywnego: absorpcja (w taki sposób są usuwane związki organiczne) oraz redukcja katalityczna (usuwanie na przykład chloru).

Zalety węgla aktywnego

Węgiel aktywny jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem. Jego ogromną zaletą jest fakt, że nie traci szybko swojej funkcjonalności. Kilkukrotnie można odzyskać jego właściwości filtracyjne w procesie regeneracji.

Gdzie się stosuje urządzenia filtracyjne z węglem aktywnym?

Urządzenia filtracyjne z węglem aktywnym znajdują szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak też w przemyśle. Mogą być stosowane oddzielnie lub stanowić część systemu filtracyjnego.

Filtry i kolumny węglowe z węglem aktywnym są zazwyczaj stosowane w celu poprawy smaku oraz zapachu wody. Woda po filtracji za pośrednictwem tej substancji jest idealna do zastosowania przez osoby z nadwrażliwością skóry.

Takie rozwiązania filtracyjne sprawdzą się zarówno do wody wodociągowej, jak też pochodzącej ze studni.

Dlaczego kolumny filtracyjne są lepsze od węglowych filtrów narurowych?

Tworząc porównanie cech kolumn filtracyjnych z węglowymi filtrami narurowymi postanowiłem skupić się na szczególnej kolumnie węglowej – Ecoperla Carbotower. Dlaczego akurat ten produkt? Ma odpowiednie parametry, co daje możliwość rozważenia realnych plusów i minusów obu rozwiązań.

Najlepiej będzie zacząć od kosztów eksploatacyjnych. Ecoperla Carbotower jest znacznie tańszy w użytkowaniu. Z czego to wynika?

Złoże zastosowane w Ecoperla Carbotower to węgiel kokosowy uznawany za najlepszy na rynku. Ponadto jest to złoże o znacznie większej wydajności w porównaniu z tym, zazwyczaj stosowanym w filtrach narurowych.

Węgiel dostępny w workach jest dużo tańszy niż taki w zasypanych i zamkniętych wkładach filtracyjnych. Dodatkowo żywotność pierwszego rodzaju jest dużo wyższa, ponieważ istnieje możliwość okresowego przepłukania.

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower powoduje niewielkie spadki ciśnienia. Za to najczęściej wymienianą wadą filtrów narurowych są powodowane przez nie duże spadki ciśnienia.

W stosunku do standardowych filtrów Ecoperla Carbotower ma większą wydajność, a złoże filtracyjne jest bardziej żywotne. Wynika to między innymi z jego większej ilości.

Podsumowanie

W tym zestawieniu zdecydowanie wygrywają kolumny węglowe Ecoperla Carbotower. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę rozmiar. Należy jednak pamiętać, że gdyby nie ich gabaryty nie można byłoby liczyć na tyle zalet, a wśród nich wydajność i niewielkie spadki ciśnienia. O wymianie złoża możemy zapomnieć na minimum dwa lata.

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower dostępne są w sklepie internetowym