Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wybór odpowiedniej technologii uzdatniania wody to nie lada wyzwanie. Najlepiej jednak pozostawić je specjaliście z branży, by zyskać pełną satysfakcję z oczyszczania wody. Co liczy się przy doborze urządzeń do uzdatniania wody? Co eksperci szczególnie biorą pod uwagę i dlaczego warto skorzystać z ich wiedzy?

Z życia wzięte…

Ten artykuł skierowany jest głównie do osób posiadających wodę z własnego ujęcia. Jak się okazuje ludzie mają naprawdę różne podejście do uzdatniania wody. Jedni zadzwonią i powiedzą, że mają wyniki analizy, chcą je przesłać i poprosić o ofertę (najlepsze podejście), inni po prostu napiszą o dwóch przekroczeniach (na przykład żelaza i manganu) i to jedyne dane jakie uda się uzyskać, jeszcze inni postanowią sami dobrać sobie „dobre” urządzenie w atrakcyjnej cenie i nie skonsultują się w sprawie trafności doboru. W tym ostatnim przypadku ostatecznie wielu i tak dzwoni z wielką pokorą prosząc o pomoc, ponieważ filtr narurowy wcale nie chce odżelaziać wody.

Powierz wodę ekspertowi

Pierwszym korkiem do czystej wody w gospodarstwach korzystających z własnego ujęcia zawsze powinna być analiza wody, a potem konsultacja z osobą, która zna się na rzeczy. W niektórych przypadkach nawet ekspert musi przysiąść i się nagłówkować, aby dobrać odpowiednie rozwiązanie, a z tego wynika, że osoby z minimalną wiedzą o wodzie raczej nie dadzą sobie rady z takim zadaniem.

Aby nie narobić sobie biedy i dodatkowych wydatków najlepiej jest od razu zgłosić się do specjalisty i poprosić o pomoc. Dzięki temu zyskasz przede wszystkim czas poświęcony na samodzielne główkowanie nad znalezieniem rozwiązania oraz pewność, że stacja filtracyjna będzie działała i faktycznie oczyszczała wodę.

Na co zwracają uwagę eksperci przy wyborze urządzenia filtracyjnego?

Eksperci zwracają uwagę na szereg różnych parametrów, od których zależy jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w danym gospodarstwie domowym. Pod uwagę brana jest miedzy innymi wielkość budynku, ilość mieszkańców, do jakich celów będzie wykorzystywana woda (do potrzeb domowników czy ogrodu), czy w domu znajduje się hydrofor, jaką wydajność chce uzyskać użytkownik, a oprócz tego wiele właściwości fizycznych i chemicznych wody, w tym:

Barwa wody – może wskazywać choćby na substancje organiczne w wodzie
Mętność – daje odpowiedź na to, jak wydajną filtrację trzeba zastosować
Zapach – czy w złożu filtracyjnym powinny znaleźć się substancje odpowiedzialne za likwidację zapachu
pH – decyduje o skuteczności usuwanie żelaza oraz manganu
Żelazo – od stężenia zależy dobór wielkości oraz rodzaju urządzenia
Mangan – od stężenia zależy dobór wielkości oraz rodzaju urządzenia
Jon amonowy – ma wpływ na dobór metody filtracji i modelu urządzenia
Azotany – ma wpływ na dobór metody filtracji i modelu urządzenia
Twardość – od tego parametru zależy czy konieczne będzie zmiękczanie wody
Przewodność – to ogólna informacja pozwalająca ocenić stan wody
Mikroorganizmy – ich obecność może wskazywać na potrzebę założenia na przykład lampy UV
Zasadowość (parametr potrzebny w niektórych przypadkach) – dzięki temu można ocenić jak szybko będzie usuwane żelazo z wody
Utlenialność – dzięki temu można ocenić jak szybko będzie usuwane barwa oraz żelazo z wody

I to właśnie z tych powodów tak bardzo istotna jest wcześniejsza analiza wody

O tym jak przygotować próbkę do badania znajdziesz informacje w artykule Analiza wody – praktyczne informacje.

Urządzenia dobierane do problemów

Jak widać, dopiero po przeprowadzeniu wywiadu oraz wnikliwej analizie wyników badania wody da się sprawdzić, jakie rozwiązanie będzie najbardziej efektywne w danym przypadku. Na dobór odpowiedniego urządzenia ma wpływ wiele czynników, a o samym problemie dopasowania produktu do jakości wody powstało już całe mnóstwo publikacji.

Nie da się jednoznacznie określić czy wystarczy zwykły jonowymiennik, czy trzeba instalować i zmiękczacz wody, i odżelaziacz dopóki nie pozna się danej sytuacji. Można przytoczyć tylko ogólne przykłady.

Kiedy problemem jest wysoki stopień twardości wody będzie potrzebny zmiękczacz wody, w przypadku złego zapachu przyda się napowietrzacz, przy jonie amonowym najczęściej sprawdza się jonowymiennik, przy dużej mętności najprawdopodobniej trzeba będzie założyć odżelaziacz.

Często zdarza się, że jedno urządzenie nie wystarcza i trzeba połączyć kilka typów urządzeń w stację uzdatniania wody. Tego nie da się zrobić na własną rękę.

Eksperci wiedzą też ile należy użyć złoża oraz jakiego typu powinno być.

Pewność prawidłowej pracy

Wniosek jest taki, że lepsze efekty przyniesie zgłoszenie się do specjalisty z branży uzdatniania wody. Lepiej nie ryzykować, a zdecydować się na profesjonalną radę. To z pewnością przyniesie oczekiwany skutek.