Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Każdy większy zakup wymaga wcześniejszego przygotowania. W większości przypadków chodzi o odpowiednio duże miejsce, jednak nierzadko zdarza się, że do funkcjonowania takiego przedmiotu potrzebne będą dodatkowe uwarunkowania, jak choćby prąd. Nie inaczej jest z domowymi stacjami uzdatniania wody. Dziś doradzę, co powinniście zrobić przed ich zakupem, by zaoszczędzić sobie późniejszych kłopotów.

Dlaczego warto się przygotować przed zakupem domowej stacji uzdatniania wody?

Wiele argumentów świadczących o tym, że warto wcześniej przygotować się do zakupu domowej stacji uzdatniania wody padło już w artykule Masz wodę ze studni? Wystrzegaj się tych błędów!

Przede wszystkim wiele osób najpierw kupuje domową stację uzdatniania wody, a dopiero później (zazwyczaj już po montażu) orientuje się, że nie działa. Częsta i zarazem przykra dla właściciela przyczyna jest taka, że w wodzie jest zupełnie inny problem lub dana stacja jest zwyczajnie za mała. Podobnych kłopotów można wymienić jeszcze kilka, ale wszystkie prowadzą do wzrostu kosztów inwestycji, a tego akurat każdy z nas wolałby uniknąć.

Tutaj warto zaznaczyć, że zupełnie inne działania powinny zostać podjęte w przypadku wody ze studni, a inne w przypadku wody wodociągowej. Co jest najważniejsze? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Gdy głównym ujęciem jest studnia

Są 3 najważniejsze czynności, które należy wykonać w przypadku przygotowania do zakupu domowej stacji uzdatniania wody ze studni:

Po pierwsze koniecznie przeprowadź badanie wody. Badanie wody to konieczność w przypadku wody ze studni. Tylko ono jest w stanie wykazać realne problemy występujące w wodzie. Gdzie się zwrócić o pomoc w przeprowadzeniu analizy wody i jak przygotować wodę do badania? To tłumaczę w artykule Analiza wody – praktyczne informacje. Między innymi próbkę wody można przesłać do naszego laboratorium. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Jeśli to ma być pierwsza analiza wody, warto przeprowadzić zarówno badanie fizykochemiczne jak i pod kątem obecności bakterii w wodzie. Jeśli studnia jest regularnie chlorowana i dobrze zabezpieczona, to bakterie nie powinny stanowić zagrożenia. Jednak lepiej dmuchać na zimne i to sprawdzić.

Po drugie warto zwrócić uwagę na jakość i rodzaj urządzeń, które już służą naszej studni. Na przykład nie warto oszczędzać na pompie do wody ze studni. Może się okazać, że domowa stacja uzdatniania wody, której potrzebujemy wymaga silnego płukania, a niestety nie każdy model pompy jest w stanie temu podołać.

Poza tym warto przesłać wyniki analizy wody profesjonalistom. Bez problemu dobiorą odpowiednie urządzenie, które najlepiej sprawdzi się w warunkach, jakie mamy. Przy tym dobrze jest zaznaczyć czy w gospodarstwie jest zbiornik przeponowy czy bezprzeponowy. Nie wszystkie stacje uzdatniania wody są w stanie pracować ze zbiornikami przeponowymi.

Po trzecie ważne jest przygotowanie miejsca montażu domowej stacji uzdatniania wody. Obecność urządzenia filtrującego wodę najlepiej przewidzieć już na etapie budowy domu, jednak w niektórych przypadkach jest to niemożliwe. Warto przemyśleć, gdzie będzie stała stacja. Oczywistym jest, że musi mieć dostęp do instalacji hydraulicznej. Oprócz tego w pobliżu powinien znaleźć się odpływ do kanalizacji, a także zasilanie elektryczne.

Najlepiej pozostawić trochę wolnej przestrzeni, bo nie wiadomo ile dokładnie urządzeń będzie potrzebnych do usuwania zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie odżelaziacz, w innych przyda się odżelaziacz, zmiękczacz wody i lampa bakteriobójcza, a na ten zestaw potrzeba już trochę więcej miejsca.

Gdy głównym ujęciem jest wodociąg

W przypadku wody wodociągowej sprawa jest o wiele prostsza. Zakłady wodociągowe są zobligowane do tego, by przestrzegać norm dotyczących jakości wody spożywczej dokładnie opisanych w rozporządzeniu. Jedynym o co można się obawiać jest wysoki stopień twardości wody. Nie jest co prawda niebezpieczny dla zdrowia, jednak powoduje wiele szkód w gospodarstwie domowym. Normy dotyczące twardości wody w rozporządzeniu są dość rozległe, a przez to na armaturze, w kotłach grzewczych wielu domów można znaleźć kamienny osad.

Właściciele domów, w których została doprowadzona woda wodociągowa zazwyczaj potrzebują jedynie zmiękczacza wody. W przypadku tej domowej stacji uzdatniania wody wystarczy jedynie sprawdzić czy mamy ją gdzie zamontować.

Warto pamiętać, że zmiękczacz wody należy zamontować na wejściu wody do budynku. Musi być zainstalowany za licznikami, ale przed piecem grzewczym. Zmiękczacz wody musi mieć dostęp do odpływu do kanalizacji oraz zasilania elektrycznego.

Należy też pamiętać, że przed zmiękczaczem wody zawsze musi znaleźć się filtr mechaniczny. Trzeba mieć do niego dobry dostęp, ponieważ wkłady powinny być regularnie wymieniane.

Przed zakupem tej domowej stacji uzdatniania wody koniecznie sprawdźmy przepływ wody. Jeśli okaże się, że przepływ jest większy niż standardowy (20 m3), to najprawdopodobniej niezbędny będzie zakup bardziej wydajnego dwuczęściowego zmiękczacza wody z większą ilością złoża. Jednym z takich urządzeń jest Ecoperla Softower M.

Woda wodociągowa nie wymaga analizy fizykochemicznej i bakteriologicznej. Można samodzielnie wykonać badanie twardości wody za pomocą choćby kropelkowego testera twardości wody, jednak nie jest to konieczne w każdym przypadku, ponieważ i tak finalnie twardość wody podajemy do programatora głowicy i on przelicza ilość wody między regeneracjami. Test twardości wody jest szczególnie polecany tym, którzy mają ogromne problemy z kamiennym osadem, a ten gromadzi się w mgnieniu oka.

Drugą domową stacją kupowaną zaraz po zmiękczaczach wody jest kolumna węglowa (na przykład Ecoperla Carbotower M). Ta doskonale radzi sobie z chlorem oraz jego pochodnymi powodując, że woda uzyskuje lepszy smak, zapach i jest bardziej przyjazna dla użytkowników (nie powoduje podrażnienia skóry). Ona również powinna zostać zamontowana na wejściu wody do budynku.

Dobre przygotowanie jest kluczem do wydajnego uzdatniania

Domowe stacje uzdatniania wody mają różne przeznaczenie i wymagania. W zależności od ujęcia, z którego czerpiemy wodę czekają nas różne etapy do przejścia. Stosując się do powyższych porad można sobie zaoszczędzić sporo nerwów i kłopotów. Przy zastosowaniu tych kroków uzdatnianie wody będzie bezproblemową, czystą przyjemnością.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!