Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Niestety, prawda jest taka, że nawet najlepsze urządzenia nie posłużą nam długo bez odpowiedniej konserwacji. Dziś chciałbym pokazać Wam sposób na szybką, tanią i wydajną pielęgnację zmiękczaczy wody.

Z pewnością już nieraz słyszeliście, a może nawet mieliście szansę doświadczyć, że dzięki właściwej pielęgnacji przedmiotów, mogą posłużyć nam o wiele dłużej. Okresowa konserwacja sprawia, że dana rzecz może działać tak samo wydajnie przez cały czas. Dzięki czynnościom tego typu jesteśmy często w stanie zapobiegać awariom.

Dobrym przykładem może być samochód. Podczas codziennego użytkowania spalamy paliwo, jednak raz na jakiś czas większość z użytkowników decyduje się na wymianę filtrów. Wszystko po to, aby układ działał prawidłowo, a samochód się nie psuł.

W praktyce nikt nie każe wymieniać tych filtrów, jednak właściciele decydują się na to działanie, bo chcą chronić silnik i długo cieszyć się bezproblemową jazdą.

Analogicznie jest ze zmiękczaczami wody. Aby cieszyć się tak samo dobrze zmiękczaną wodą przez długie lata eksploatacji, należy podjąć okresowe działania konserwacyjne.

Co zmniejsza wydajność zmiękczaczy wody w trakcie eksploatacji?

Z naszych obserwacji wynika, że jednym z najczęstszych problemów, które pojawiają się w trakcie użytkowania zmiękczaczy wody jest obecność metali ciężkich na złożu filtracyjnym.

Niezależnie od ujęcia, w wodzie zawsze znajdują się mangan, żelazo oraz inne metale ciężkie. Żywica jonowymienna znajdująca się w zmiękczaczach wody radzi sobie z zatrzymywaniem takich zanieczyszczeń na swojej powierzchni. Problem stanowi jednak fakt, że metale ciężkie nie ulegają wymianie jonowej.

To oznacza, że mimo przeprowadzania prawidłowego procesu regeneracji przez urządzenie, zdolności jonowymienne nie są w pełni odzyskiwane. Żywica z czasem gromadzi na sobie tyle żelaza i podobnych substancji, że nie jest w stanie zmiękczać wody i nadaje się jedynie do wymiany.

Co ciekawe, aby proces osadzania się metali na złożu zaczął zachodzić, wystarczy już stężenie 0,05mg Fe/l w wodzie, która będzie podlegała zmiękczaniu. Im te parametry są wyższe, tym złoże szybciej się zalepia.

W dodatku do zmiękczacza wraz z wodą co jakiś czas mogą przedostawać się większe ilości żelaza. Powodem mogą być awarie lub okresowe prace przeprowadzane nad instalacją w budynku.

Jak się przed tym chronić?

Na takie problemy w ostatnim czasie zaproponowała swoje rozwiązanie marka Ecoperla.

Ecoperla Antidotum to preparat w formie granulatu, którego zadaniem jest usuwanie zalegających na złożu cząstek metali ciężkich.

Wystarczy aplikacja raz w roku, by cieszyć się efektami oraz doskonale zmiękczaną wodą.

Ogromną zaletą jest to, że preparat został umieszczony w buteleczce jednokrotnego użytku. Nie trzeba go odmierzać przed dozowaniem, ani przechowywać niewykorzystanej części. Aplikacja jest bardzo higieniczna, a przy okazji nie zabiera dużo czasu.

Jak stosować Ecoperla Antidotum?

Ecoperla Antidotum stosuje się raz w roku. Wystarczy otworzyć górną pokrywę prowadzącą do zbiornika na sól regeneracyjną i wewnątrz zlokalizować studnię zmiękczacza wody. Do studni należy wsypać całą zawartość Ecoperla Antidotum. Następnie trzeba odczekać około 10 minut aż granulat się rozpuści. Po tym czasie należy uruchomić regenerację wymuszoną.

Po rozpoczęciu regeneracji Ecoperla Antidotum trafia na złoże filtracyjne, gdzie usuwa z cząsteczek żywicy metale ciężkie. Wszystkie zanieczyszczenia trafiają do kanalizacji wraz z popłuczynami.

Po zakończeniu procesu regeneracji zmiękczacz wody wraca do normalnego trybu, a użytkownik znowu może cieszyć się wysoką jakością zmiękczanej wody.

Kompleksowa konserwacja zmiękczacza wody

W przypadku zmiękczacza wody równie ważne, co usuwanie metali ciężkich ze złoża, jest ochrona urządzenia przed możliwością wystąpienia skażenia bakteriologicznego. Tym zajmie się Ecoperla Antibacter – druga nowość od marki Ecoperla.

Ecoperla Antibacter to płyn o dużej zawartości chloru, który pomaga w dezynfekcji urządzenia przy niewielkim skażeniu złoża, ale jego główną funkcją jest zabezpieczanie urządzenia przed gromadzeniem się wewnątrz mikroorganizmów.

Dla uzyskania najlepszych efektów podczas okresowego serwisu zmiękczacza wody, producent poleca stosowanie Ecoperla Antidotum na przemian z Ecoperla Antibacter.

Kupować czy nie kupować?

Zmiękczacz wody oczywiście będzie działał bez profilaktycznego serwisowania i zabezpieczania złoża filtracyjnego, jednak z czasem możemy odczuć duży spadek wydajności, a przez to możemy przestać być zadowoleni z efektów pracy stacji uzdatniania wody.

Ecoperla Antidotum to szybki sposób, aby zadbać o złoże w zmiękczaczu wody i tym samym wydłużyć jego żywotność.

Ten preparat szczególnie warto zastosować, jeśli mamy problem z nawet lekkimi przekroczeniami żelaza w wodzie.

Jak widać, czynności profilaktyczne i pielęgnacyjne mogą dawać wielkie efekty przy stosunkowo małych nakładach uwagi, czasu i pracy.

Nowości od marki Ecoperla są dostępne w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!