Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Środek wakacji, pogoda coraz piękniejsza. Sezon wypoczynkowy w pełni. Warto odpowiednio przygotować hotel lub pensjonat na przyjazd gości. W natłoku obowiązków spowodowanych prowadzeniem biznesu właściciele nie powinni zapominać o tym, w ilu procesach bierze udział woda.

Niekiedy nawet duże, znane i droższe sieci hotelowe zapominają o istotnym elemencie prawidłowego prosperowania, jakim jest dobra jakość wody. W zależności od miejsca, w którym znajduje się hotel i ujęcia wody, mogą występować różnego rodzaju problemy z wodą. Najpopularniejszy stanowi twardość wody, jednak najwięcej niedogodności może spowodować wysokie stężenie manganu i żelaza w wodzie.

Woda w hotelu jest wszędzie

Jest obecna w pralni, potrzebna do prasowania pościeli, sprzątania pokoi. Z drugiej strony korzystają z niej goście: w basenach, pod prysznicem, w SPA, czy przy spożywaniu posiłków w hotelowej restauracji. Zatroszczenie się o stan wody może więc rzutować nie tylko na jakość oferowanych usług, ale też komfort użytkowania placówki przez pensjonariuszy, a przede wszystkim szybkość i jakość sprzątania pomieszczeń.

Do hoteli najczęściej proponowane są stacje uzdatniające wodę, ponieważ:

  • W hotelach występuje duży pobór wody; jest ona używana w wielu procesach, w znacznych ilościach
  • Kompleksowo poradzi sobie nawet z kilkoma problemami występującymi w wodzie

Dlaczego czysta woda jest tak istotna?

Twarda woda powoduje wiele niedogodności. Odkładanie się kamienia w instalacjach wpływa na częstotliwość konserwacji. Urządzenia AGD, takie jak pralki, czy zmywarki mogą ulegać częstym awariom. To wszystko generuje spore koszty. Ręczniki i pościel prane w twardej wodzie mogą być szorstkie w dotyku. Na armaturze, bateriach prysznicowych mogą pojawiać się zacieki. W wyposażeniu pokoi często pojawia się czajnik elektryczny. Nikt chyba nie chce, by gość zobaczył okropny nalot na jego dnie. Twarda woda to większe koszty zakupu detergentów. Z pewnością wystąpi problem z doczyszczeniem kabin lub domywaniem materiałów z plam.

Z tych właśnie powodów w stacjach uzdatniających proponowany jest element, który stanowi zmiękczacz wody. Miękka woda ułatwi wiele działań. Goście ucieszą się z puszystych ręczników, a także poprawy stanu skóry i włosów. Zostanie wyeliminowany problem zacieków oraz osadu odkładającego się na urządzeniach, a także w instalacjach. Miękka woda doskonale sprawdzi się w jacuzzi, basenach, czy SPA. Właściciel nie będzie musiał ryzykować naprawy całych systemów z powodu problemów z rurami powodowanymi odkładaniem kamienia.

Obiekty gastronomiczne w hotelach

Większość hoteli i pensjonatów prowadzi też punkty gastronomiczne. W takich przypadkach woda ma również szczególne znaczenie. Może sprawić, że dania i napoje przyrządzone na jej bazie będą wyglądały zachwycająco lub spowodować, że gość nie będzie chciał na nie spojrzeć. Ważne, by woda na bazie której przygotowuje się posiłki miała odpowiednie stężenie minerałów, nie zawierała żadnych bakterii i wirusów.

W hotelowych kuchniach także może wystąpić problem z twardością wody, z którym trzeba walczyć. Twarda woda może spowodować awarię zmywarek i pozostawiać zacieki na naczyniach. W miejscach, które walczą o dobrą renomę jest to niedopuszczalne. W sieci można znaleźć wiele grafik przedstawiający stan szklanych naczyń po płukaniu ich wodą o wysokim poziomie twardości. Pamiętajmy, że w biznesie chodzi o to, aby zarabiać, a nie wydawać. Naczynia muszą być w nieskazitelnym stanie przez jak najdłuższy czas. Nie można ich przecież bez przerwy wymieniać na nowe. O ich stan także zadba zmiękczacz wody.

Pozostałe problemy z wodą w hotelu

W stacjach uzdatniających często przed urządzeniami montowany jest filtr mechaniczny o wysokich wydajnościach. Substancjami zawartymi w wodzie, które mogą spowodować największe szkody w hotelach są żelazo i mangan. Przede wszystkim ich cząstki odkładają się w instalacjach. To prowadzi nie tylko do zwężania się światła, ale też powstawania bakterii szkodliwych dla zdrowia.

Jeśli stężeni żelaza jest spore woda zyska rdzawą barwę. Tkaniny prane w takiej wodzie stracą swój naturalny kolor. Nawet po zastosowaniu profesjonalnych proszków pozostaną na nich brązowawe plamy. Nie warto nawet wspominać o estetyce wody, z której będą korzystać goście. Tutaj rozwiązaniem może okazać się urządzenie odżelaziają ce i usuwające mangan z wody.

Prowadzenie hotelu lub pensjonatu to nie lada wyzwanie pod względem logistycznym, marketingowym, ekonomicznym. Użytkowanie uzdatnianej wody może znacznie przyspieszyć i uprościć wiele prac wykonywanych przez kadrę. Goście z pewnością zwrócą uwagę na wysoką jakość wody, z której korzystają. To niedoceniany luksus, który warto zapewnić odwiedzającym.