Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W artykule ujawniamy realne koszty eksploatacji urządzeń takich jak: lampy bakteriobójcze, stacje wielofunkcyjne, zmiękczacze wody, odżelaziacze, odmanganiacze, czy systemy odwróconej osmozy. Zobacz, ile zapłacisz za codzienne korzystanie z filtrowanej wody i czy naprawdę jest to tak duży wydatek, jak Ci się wydaje.

Uwaga! Należy mieć na uwadze fakt, że podane poniżej wartości są uśrednione i poglądowe. W indywidualnych przypadkach mogą ulegać zmianie. Wysokość kosztów użytkowania jest uzależniona od wielkości gospodarstwa, ilości osób, posiadanego urządzenia i jego komponentów oraz jakości surowej wody.

Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

W skład kosztów eksploatacji zmiękczacza wody można wliczyć: wymianę złoża, koszt uzupełnienia zbiornika solanki solą regeneracyjną, ewentualne koszty serwisu, koszt zużycia prądu oraz wody potrzebnej na regenerację urządzenia. Wszystko uzależnione jest od ustawień programu, ilości regeneracji, jakości urządzenia, wielkości złoża.

Zakładając, że gospodarstwo domowe zamieszkuje 3-4 osobowa rodzina, wielkość zbiornika ze złożem to 30 litrów, a regeneracja odbywa się raz na tydzień można obliczyć, że zużycie wody w ciągu miesiąca wyniesie około 150 – 300 litrów (8 – 16 metrów sześciennych wody w ciągu roku), a więc w zależności od miejsca zamieszkania rachunek może wynieść od 50 do 100 złotych. W przeciągu jednego tygodnia w zmiękczaczu należy uzupełnić zbiornik soli regeneracyjnej o 3 – 5 kg. Koszt 1 kg soli regeneracyjnej to około 1zł (w zależności od sklepu). Oprócz tego niektóre firmy wymagają corocznego serwisu lub jest to usługa konieczna ze względu na wystąpienie problemu. Koszt serwisu to około 150 – 250 złotych. W usługach niektórych firm serwis jest darmowy. Producent zmiękczaczy marki Ecoperla postarał się, aby te wszystkie koszty były niższe, a sam proces bardziej ekonomiczny. Zmiękczacze wody Ecoperla zużywają mniejsze ilości wody oraz soli na regenerację dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System oraz regeneracji przeciwprądowej. Głowica sterująca urządzenia filtracyjnego w przeciągu roku nie zużyje więcej niż 17W.

Ile kosztuje eksploatacja stacji uzdatniania wody?

W tej kategorii można wymienić: odżelaziacze, odmanganiacze, stacje wielofunkcyjne, jonowymienniki, kolumny węglowe, urządzenia do usuwania azotanów. Różne urządzenia i wydajności to także różne koszty eksploatacji.

Przyjmując wartości uśrednione w przypadku odmanganiaczy, jonowymienników oraz urządzeń do usuwania azotanów koszt eksploatacji będzie taki sam, jak w przypadku użytkowania zmiękczacza wody.

Złoże (wymiana) Koszt (w PLN)
Do odżelaziacza (przeciętne urządzenia) 900
Do jonowymiennika 1300
Do usuwania azotanów 1500
Węgiel aktywny do kolumn węglowych 500 – 600 (gorszej jakości nawet za 300)
Złoże do zmiękczacza 500 – 600
Nadmanganian (opakowanie/rok) 60
Sól 25 – 30

 

Usługa wymiany złoża w stacjach wielofunkcyjnych to koszt około 400 złotych. W cenę nie są wliczone koszty dojazdu oraz inne zmienne. Ponadto odżelaziacze wody czasem wymagają serwisu. Jest to konieczne, ponieważ należy kontrolować, czy żelazo nie zaczęło się ponownie wytrąć do wody, czy urządzenie działa prawidłowo. Czasem mogą wystąpić problemy lub niezbędne jest wyregulowanie działania. Cena wizyty specjalisty wynosi około 150 – 200 złotych (bez koszu wymiany elementów).

Wymiana złoża w jonowymiennikach oraz urządzeniach do usuwania azotanów powinna nastąpić po 3 -8 lat. Żywicę jonowymienną można wymienić po 5 – 12 lat. Greensand i Birm po upływie 3 do 6 lat. Wymiana piasków, żwirków powinna nastąpić po upływie 4 – 6 lat, a dolomitów po 10.

Do regeneracji odżelaziacza potrzebne jest jedynie powietrze i woda. Koszty tego procesu są naprawdę niewielkie. Do regeneracji jonowymienników oraz zmiękczaczy potrzebna jest sól tabletkowana. Jej miesięczny koszt to 25 – 30 złotych. Kolumny węglowe nie wymagają regeneracji, natomiast ważne jest okresowe przepłukanie. Koszty tego procesu nie są jednak wysokie.

Koszty prądu są naprawdę bardzo niskie i nie należy się nimi przejmować. W przypadku zmiękczaczy wody oraz stacji uzdatniania wody przeznaczonych do gospodarstw domowych całkowity roczny koszt to… 6 złotych. Regeneracja urządzeń kosztuje rocznie około złotówki, natomiast działanie głowicy sterującej zużywa około 17W, czyli w przeliczeniu nie więcej niż 5 złotych.

Ile kosztuje eksploatacja lamp bakteriobójczych?

Koszt eksploatacji lampy bakteriobójczej jest związany z wymianą żarnika, która powinna nastąpić po 12 miesiącach. Koszt żarnika to od 150 do 350 złotych. Wymiana osłonki żarnika powinna nastąpić dopiero wtedy, kiedy ulegnie uszkodzeniu. Jej koszt to mniej-więcej 150 złotych. Zużycie prądu uzależnione jest od mocy żarnika. Należy mieć na uwadze, że lampa pracuje bez przerwy. Przy żarnikach o mocy od 20 do 40V rachunki za prąd mogą wynosić od 100 do 200 złotych. Jest to uzależnione także od cen dostawców prądu.

Ile kosztuje eksploatacja systemu odwróconej osmozy?

Koszt zużycia wody jest uzależniony od częstotliwości użytkowania systemu odwróconej osmozy. Na wyprodukowanie 1 litra wody odrzut do kanalizacji wynosi około 3 – 4 litrów. Szacowany miesięczny rachunek za zużycie wody nie powinien być większy niż 10 – 30 złotych. Jeżeli do działania systemu odwróconej osmozy jest używana pompa, miesięczne zużycie prądu to 25 – 40 W. Należy pamiętać o wymianie wkładów. Odbywa się ona raz w roku (jest też zestaw półroczny), a koszt zestawu to około 150 złotych. Membranę osmotyczną należy wymienić po 2 – 3 latach. Koszt membrany jest uzależniony od wydajności i jakości materiałów, z których została wykonana. Jej cena waha się od 80 do 200 złotych. Mniejszy koszt eksploatacji odnotują użytkownicy systemów odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Jest to możliwe dzięki mniejszemu odrzutowi do kanalizacji (2 – 2,5l) w porównaniu ze standardowymi systemami odwróconej osmozy.

O kosztach eksploatacji stacji uzdatniania stworzonych z filtrów Big Blue

Wiele osób pragnących zadbać o jakość wody w swoim domu decyduje się na zakup kilku filtrów Big Blue i zmontowania z nich stacji filtracyjnej. W perspektywie dłuższego czasu użytkowania eksploatacja takiego rozwiązania jest nieopłacalna. Wkłady należy wymieniać co pół roku, a same filtry okazują się być niezwykle awaryjne. Koszt wkładu uzależniony jest od materiału, z którego został wykonany. Co roku wymiana jednak nie wyniesie mniej niż 300 złotych. Stacja stworzona z filtrów Big Blue jest opłacalna, jeżeli wykorzystuje się ją na działce. Nawet tam w wielu przypadkach rekomendowany jest montaż odżelaziacza lub innej stacji filtracyjnej. Nie tylko jest to rozwiązanie przynoszące większe oszczędności, ale też daje lepsze efekty pod względem filtracji.

Czysta woda nie musi dużo kosztować

Koszty eksploatacji domowych urządzeń filtracyjnych nie są tak wygórowane, jak mogłoby się wydawać. Specjaliści z branży uzdatniania wody cały czas pracują nad nowoczesnymi rozwiązaniami mającymi na celu maksymalne obniżenie kosztów użytkowania. Na rynku pojawiła się nowa marka -Ecoperla. Systemy odwróconej osmozy, stacje filtracyjne, zmiękczacze wody zaproponowane przez specjalistów Ecoperli wyróżniają się ogromną wydajnością przy niezwykle niskich kosztach eksploatacji. Może to być doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie chce wydawać dużych kwot na utrzymanie filtrów.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!