Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś chciałbym napisać kilka zdań o tym, że na uzdatnianiu wody nie ma sensu oszczędzać za wszelką cenę i nie da się tego zrobić, ponieważ zazwyczaj obraca się to na niekorzyść użytkownika. Dochodzi do awarii, woda nie jest oczyszczana, a wtedy koszty rosną podwójnie. Co warto wiedzieć o stacjach uzdatniania wody i dlaczego tyle kosztują?

Ten artykuł jest szczególnie dedykowany osobom, które mają poważny problem z wodą i próbują z nim walczyć najtańszymi sposobami. Dobrym przykładem są ludzie, którzy mają bardzo wysokie stężenie żelaza w wodzie i próbują je usunąć za pomocą tanich filtrów narurowych. To niestety nie zadziała, więc lepiej od razu sobie odpuścić.

Jakość na pierwszym miejscu

Warto dodać, że ten wpis skupia się na kosztach związanych z dobrymi urządzeniami filtracyjnymi, które pochodzą od znanych i cenionych producentów, a nie chińskimi produktami kiepskiej jakości.

Produkty od nieznanych producentów, pochodzące na przykład z Chin może i kuszą dobrą ceną, często o wiele bardziej atrakcyjną niż dobre stacje uzdatniania wody, ale co z tego, skoro po pierwsze mogą być wykonane z kiepskich i awaryjnych komponentów, a po drugie mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Urządzenia do filtracji wody mają kontakt z wodą pitną, a w tanich odpowiednikach dobrych stacji, może być umieszczane złoże lub inne elementy nieposiadające odpowiednich certyfikatów. Nie wiadomo jaki mogą mieć wpływ na zdrowie. Szczerze odradzam branie takich produktów pod uwagę.

Co powinna mieć dobra stacja uzdatniania wody?

Koszt dobrych stacji uzdatniania wody jest tak wysoki przede wszystkim ze względu na materiały stosowane w produkcji. Muszą odpowiadać wszelkim standardom i spełniać wszelkie normy obowiązujące produkty mające kontakt z wodą spożywczą. Nie mogą mieć wpływu na zdrowie człowieka, a już na pewno nie mają prawa szkodzić. Wszystkie stosowane elementy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Na cenę produktu do uzdatniania wody ma też wpływ jakość i rodzaj zastosowanej głowicy sterującej. Dobra, automatyczna głowica sterująca nie należy do najtańszych części stacji. Z drugiej strony im lepsza, tym bardziej zwiększa się wydajność urządzenia, a praca przebiega prawidłowo przez o wiele dłuższy czas.

Na całkowitą kwotę zakupu produktu ma także wpływ jakość i rodzaj złoża zastosowanego w danym urządzeniu. Dobre złoże będzie drogie, ale będzie też się lepiej regenerowało, dokładniej filtrowało wodę, będzie bardziej wydajne i na dłużej zachowa swoje właściwości. Tutaj warto przytoczyć przykład żywicy jonowymiennej stosowanej w zmiękczaczach wody. Do urządzenia można dosypać złoże polisferyczne (tańsze) lub monosferyczne (droższe). Jaka jest realna różnica? Drugi rodzaj złoża posiada cząsteczki tej samej wielkości, tak więc woda jest tak samo filtrowana w każdym miejscu. Żywica monosferyczna podlega szybszej i dokładniejszej regeneracji. Przez to, że złoże równomiernie się zużywa nie trzeba tak często go wymieniać.

W dodatku dobre urządzenia do uzdatniania wody powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia. W przypadku zmiękczaczy wody są to choćby pływaki. Istotna jest też jakość systemów dystrybucyjnych.

Lepsza jakość – wyższa cena

Warto dodać, że dobre stacje uzdatniania wody także mają swój podział. Wyróżnić można produkty, które są solidnie wykonane, ale nie posiadają żadnych dodatkowych udogodnień ułatwiających użytkowanie, a także produkty luksusowe dopieszczone w najdrobniejszych szczegółach.

Jeśli użytkownik chce mieć system suchego zbiornika, dodatkowe systemy dające gwarancję bardziej ekonomicznej eksploatacji, możliwość zdalnej obsługi to będzie musiał zapłacić więcej.

Kiedy woda jest naprawdę kiepskiej jakości

Nierzadko zdarzają się przypadki, kiedy woda jest naprawdę okropnej jakości. Wtedy nie wystarcza jedno urządzenie, a niezbędne jest dopasowanie kilku produktów w celu stworzenia profesjonalnej, wydajnej, a przede wszystkim „uszytej na miarę” stacji uzdatniania wody. Im więcej elementów się w niej znajdzie, tym wyższa będzie jej cena i trzeba mieć to na uwadze.

A o kosztach eksploatacji stacji uzdatniania wody przeczytasz tutaj.

Sprawdzone znaczy dobre

Nie opłaca się oszczędzać na stacjach uzdatniania wody z wielu powodów, choć głównym pozostaje troska o zdrowie, ponieważ te produkty mają kontakt z woda pitną. Lepsza jakość wykonania przekłada się na żywotność i wydajność stacji, a w końcu ma to być produkt do stosowania przez naprawdę wiele lat.  Najlepiej jest wybierać urządzenia znanych, dobrych producentów oraz sprawdzonych sprzedawców, którzy biorą pełną odpowiedzialność za proponowane rozwiązania.