Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W tym artykule chcę opowiedzieć o działaniu zmiękczacza wody Ecoperla Slimline CS. To urządzenie zyskuje coraz większą popularność i coraz więcej osób interesuje się zasadą jego pracy.  Czym się wyróżnia pod tym względem i dlaczego zasługuje na miano ekonomicznego?

Ecoperla Slimline CS jest uznawany za jeden z najbardziej ekonomicznych zmiękczaczy wody dostępnych na rynku. Wynika to z kilku zastosowanych ulepszeń, w tym między innymi: solankowania proporcjonalnego, wydajnego złoża, zastosowania Ecoperla Perfect System oraz odpowiedniej regeneracji.

Więcej na temat poszczególnych innowacji możesz przeczytać w recenzji zmiękczacza wody Ecoperla Slimline CS.

Co nowego w zakresie regeneracji?

W zmiękczaczach wody Ecoperla Slimline CS zdecydowano się na skrócenie regeneracji o jeden cykl. Dzięki temu zużywane są mniejsze ilości tabletek solnych oraz wody tworzących roztwór solanki.

W wypadku tych urządzeń filtracyjnych konkretny przebieg etapów wygląda następująco:

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS w trybie pracy

1. Praca

To standardowy proces, w którym woda podlega zmiękczaniu. Odbywa się na tej samej zasadzie, co w innych zmiękczaczach wody wykorzystujących metodę wymiany jonowej. Surowa woda o wysokim stopniu twardości (kolor czerwony) wpływa do urządzenia od góry. Przepływa przez złoże filtracyjne. W tym czasie pozbawiana jest szkodliwych jonów wapnia i magnezu. Te zastępowane są neutralnymi jonami sodu. Następnie przepływa do dołu, a potem jest zasysana przez koszyk dolny. Przefiltrowana, miękka woda jest prowadzona dystrybutorem do wyjścia głowicy (kolor niebieski).

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS w trybie napełniania zbiornika soli

2. Napełnianie zbiornika soli

Ecoperla Slimline CS posiada system suchego zbiornika, dzięki czemu woda potrzebna do wytworzenia roztworu solanki jest pobierana dopiero na 15 minut przed rozpoczęciem regeneracji. Ten innowacyjny system zapobiega powstawaniu trudnych do usunięcia mostów solnych. Proces napełniania zbiornika solanki wodą nie ma wpływu na pracę zmiękczacza – w międzyczasie nadal można korzystać z miękkiej wody. Ponadto urządzenie posiada funkcję regeneracji proporcjonalnej, czyli funkcję, dzięki której zostanie wykorzystana tylko taka ilość miękkiej wody, która jest realnie potrzebna do pełnej regeneracji złoża.

3. Przygotowanie solanki

Ten proces także nie przeszkadza w prawidłowej pracy zmiękczacza wody – użytkownik bez przerwy ma dostęp do miękkiej wody. Po napełnieniu zbiornika na sól regeneracyjną wodą wytwarza się roztwór solanki. Jest niezbędny do ponownego nasycenia żywicy jonowymiennej jonami sodu. Standardowo proces wytworzenia roztworu o optymalnej sile nie zajmuje więcej niż 15 minut.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS w trybie zasysania solanki

4. Zasysanie solanki

To moment, w którym rozpoczyna się właściwy proces regeneracji. Wytworzony we wcześniejszym etapie roztwór solanki jest zasysany do zbiornika z żywicą jonowymienną. Wszystko odbywa się dzięki przepływowi UpFlow. Roztwór (kolor zielony)  zasysany jest od dołu do góry. Najpierw regenerowane są najmniej wyeksploatowane warstwy złoża, na koniec te najbardziej zużyte. Solanka przepływa przez złoże, a jony wapnia i magnezu zatrzymane w trybie praca na złożu są z powrotem zamieniane na neutralne jony sodu. To jeden z etapów, w którym nie da się korzystać z miękkiej wody. Właśnie z tego powodu regenerację programuje się na 2 w nocy – istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo wykorzystania w tym czasie wody.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS w trybie płukania

5. Płukanie

Płukanie to ostateczny etap regeneracji. Złoże filtracyjne jest przepłukiwane samą wodą. Usuwane są resztki roztworu solanki, trafiają bezpośrednio do kanalizacji i noszą nazwę popłuczyn. Surowa woda przepływa przez złoże od dołu do góry. W tym etapie także nie da się korzystać z miękkiej wody. Po przepłukaniu zmiękczacz wody powraca do trybu pracy.