Strona główna » Blog » Jak poprawić barwę wody?

Jak poprawić barwę wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lut 22, 2021

Barwa wody to jeden z głównych parametrów świadczących o jej jakości. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie mogą wynikać z kilku powodów. W zależności od źródła problemów, barwę wody można zredukować poprzez koagulację (strącanie), zatrzymywanie zanieczyszczeń na dedykowanych jonitach lub adsorpcję na węglu aktywnym. W przypadku wody spożywczej doskonale sprawdza się odwrócona osmoza.

Spis treści:

Barwa wody – co warto wiedzieć?

Barwa wody to jeden z najważniejszych parametrów określających jej jakość. Jest cechą optyczną oznaczaną po przesączeniu próbki w taki sposób, aby pomiar wskazywał bezpośrednio na obecność substancji odpowiedzialnych za daną barwę.

Barwa wody to nie to samo co jej zabarwienie, czyli kolor, który może wynikać z mętności. Po odsączeniu osadów pozostaje wyłącznie barwa wody.

W przypadku wody oznacza się jedynie barwę rzeczywistą, która wynika z rozpuszczonych w niej związków chemicznych. Barwa pozorna wywoływana jest z kolei przez barwiące zawiesiny. Wody podziemne zazwyczaj są wodami bezbarwnymi.

Barwę czystej wody określa się zazwyczaj jako jasnoniebieską, natomiast w niewielkich ilościach jest ona przezroczysta.

Czy nieprawidłowa barwa wody stanowi zagrożenie?

Nieprawidłowej barwy jako parametru nie można uznać za bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Z drugiej strony, jej wygląd często zniechęca do bezpośredniego spożycia. Barwa wody zazwyczaj nie ma wpływu na instalacje. Nie powoduje również zabrudzeń na armaturze, ani nie niszczy tkanin podczas prania. Najbardziej przeszkadza pod względem estetycznym.

Ponieważ na pierwszy rzut oka nie zawsze wiadomo jako poprawić barwę wody, warto w tej kwestii poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Barwa wody – normy

Normy wody pitnej zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie podają dokładnych wytycznych w tym zakresie. Zgodnie z zaleceniami ustawodawcy, barwa wody powinna być akceptowalna przez użytkowników. Poprzednie dokumenty prawne wskazywały jednak, że musi wynosić 15 mg Pt/l. Barwa była wyrażana w jednostce związanej ze wskaźnikami wzorców platynowo-kobaltowych, według których dokonuje się takich pomiarów. Obecnie przy dobieraniu metod uzdatniania wody zazwyczaj powraca się i bierze pod uwagę wartość 15 mg Pt/dm3 i dostosowuje się wodę właśnie do tego wyznacznika.

Skąd się bierze odmienna barwa wody?

Nieprawidłowa barwa wody może mieć różne źródła. W naturze zabarwienie wywołują najczęściej substancje roślinne, tak zwane huminy (odpowiedzialne za kolor żółty lub żółto-brązowy). Można je usunąć przez koagulację (strącanie) lub adsorpcję na węglu aktywnym.

Innym czynnikiem wywołującym zmiany barwy wody bywają materiały odpadowe, w tym barwniki (np. z przemysłu włókienniczego lub spożywczego). Ich właściwości chemiczne mogą się znacznie różnić, więc znalezienie odpowiedniej metody ich usuwania wymaga przeprowadzenia wstępnych testów. Z drugiejs strony, również w tym przypadku dominuje koagulacja i adsorpcję na węglu aktywnym.

Pozorna barwa wody może być spowodowana przez nierozpuszczone w niej substancje. Zazwyczaj można ją usunąć poprzez odpowiedni rodzaj filtracji.

Sole żelaza powodują zabarwienie wody na kolor zielononiebieski, przy manganie woda może przybierać kolor od słomkowo żółtego aż po brązowy. Siarka w wodzie potrafi sprawić, że woda będzie miała kolor niebieski. Z kolei siarkowodór spowoduje szmaragdowe zabarwienie wody. Planktony, glony, mikroskopijne rośliny, które żyją w środowisku wodnym potrafią sprawić, że woda ma barwę zieloną. Na barwę wody ma wpływ także zawartość soli. Im jest bardziej zasolona, tym można mówić o jaśniejszym kolorze.

Najczęściej występującymi barwami jest żółto-słomkowa, która wynika z obecności żelaza oraz związków organicznych. Rzadziej, aczkolwiek jest sporo takich zgłoszeń, w wodzie występuje barwa brązowa, za którą odpowiada mangan oraz związku humusowe.

W wodzie może wystąpić także barwa zielonkawo-niebieska. Jej obecność może świadczyć o tym, że w instalacji doszło do korozji rur miedzianych. W tym wypadku mamy do czynienia z tlenkami miedzi oraz osadami wypłukiwanymi z instalacji. Tak zdarza się na przykład, jeśli w instalacji płynie bardzo miękka woda lub rury są niekorzystnej jakości.

W tym wypadku należy po pierwsze dostosować jakość wody do instalacji. Woda nie może być zbyt miękka i mieć zbyt niskiego odczynu pH. Niekiedy problemem mogą być także chlorki. To również jest kwestią wymagającą odpowiedniego uzdatniania wody. Parametry należy wyrównać, a właściwe metody powinny zostać dobrane na bazie analizy wody.

Zdarza się, że jeśli instalacja jest wykonana z kiepskiej jakości materiału, nawet przy wodzie o w miarę dobrych parametrach może dochodzić do korozji. Niekiedy rury są tak „przeżarte”, że jedynym ratunkiem wydaje się wymiana instalacji ze szczególnym naciskiem na wybór materiału wyższej jakości, który będzie o wiele bardziej trwały.

Co przy występowaniu innej barwy? To parametr uzależniony od substancji bytujących w wodzie. Na pewno jest to sygnał alarmujący o tym, że z wodą coś się dzieje. Z całą pewnością nie wolno tego lekceważyć zwłaszcza, jeśli do tej pory wszystko było w porządku, a nagle nastąpiła zmiana. Niekiedy wynika to z nagłej nieszczelności studni, jednak czynniki mogą być naprawdę różne.

Redukcja barwy wody – przegląd urządzeń

Nie w każdym przypadku zadziałają wymienione wyżej sposoby. Czasami należy zastosować całe stacje uzdatniania wody złożone z kilku różnych urządzeń. Niekiedy ratunkiem może okazać się kolumna węglowa. Złoże w postaci węgla aktywnego musi być jednak dostosowane do warunków oraz parametrów konkretnej wody. Niezbędna jest jednak analiza wody.

Tym, co zdecydowanie można odradzić już na wstępie są filtry narurowe z węglem aktywnym. Ilość złoża nie pomoże w redukcji barwy, a samo będzie musiało podlegać bardzo częstej wymianie, co okazuje się być nie tylko męczące, ale i nieekonomiczne.

Sposobem, proponowanym zwłaszcza wtedy, kiedy inne metody okazują się być niewystarczające, jest koagulacja. W przypadku gospodarstw domowych unika się raczej jej stosowania ze względu na to, że jest to metoda droga. W zakładach przemysłowych jest natomiast na odwrót – koagulacja należy o najczęściej wykorzystywanych.

Żelazo i mangan w wodzie a zmiana barwy

Najczęściej zmiana barwy w wodzie wynika z obecności żelaza i manganu. Tutaj warto pamiętać, że te substancje zazwyczaj występują na drugim stopniu utleniania w formie rozpuszczalnej i są niewidoczne dla oczu. Jednak podczas przepływu może dochodzić do wytrącania się tych substancji z wody, a to skutkuje zmianą barwy oraz podwyższeniem mętności. Jeśli barwa wynika faktycznie tylko i wyłącznie z tych przekroczeń, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej metody odżelaziania wody. Takie urządzenia powinny bez przeszkód poradzić sobie z problemem.

Związki organiczne a zmiana barwy wody

Barwa wody spowodowana związkami organicznymi występuje najczęściej w przypadku płytkich studni. Tam najczęściej przedostaje się woda powierzchniowa bogata właśnie w takie składniki. Niektórzy przy takich sytuacjach zgłaszali się z barwą wynoszącą nawet 25 mg Pt/l.

Jeśli w wodzie oprócz żelaza i manganu znajdują się też związki organiczne, samo odżelazianie i odmanganianie nie wystarczy. Związki żelaza i manganu łączą się ze związkami organicznymi, tworząc dość trudne do usunięcia substancje. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednio dobranego złoża wielofunkcyjnego.

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę, czy mieszanka zastosowana w butli jest dedykowana także usuwaniu związków organicznych. Stacje wielofunkcyjne marki Ecoperla, jak Ecoperla Multitower czy Ecoperla Multicab są wyposażone w złoże wielofunkcyjne przeznaczone także do redukcji tego typu problemu.

Jak poprawić barwę wody – podsumowanie

Przyczyny występowania nieprawidłowej barwy wody są różne, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny sposób eliminacji tego problemu. Optymalne rozwiązanie powinno być dobrane na podstawie fizykochemicznej analizy wody. Choć największą popularnością w warunkach domowych cieszą się stacje wielofunkcyjne, uzdatnianie wody w zakresie barwy wymaga wiedzy i doświadczenia. Kiedy w grę chodzi zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny, nie ma miejsca na kompromisy, dlatego postaw na sprawdzone rozwiązania od najlepszych producentów

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.