Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Smak to jedna z właściwości, na podstawie których oceniamy czy naszym zdaniem dana woda nadaje się do picia, czy też nie. Choć woda płynąca z kranów powinna charakteryzować się neutralnym smakiem, nie zawsze tak jest. Co ma wpływ na zmianę smaku wody? W jaki sposób poprawić smak wody z kranu?

Przy ocenie jakości wody smak jest jednym z głównych i pierwszych określanych parametrów. Woda z konkretnego ujęcia może mieć smak: słony, gorzki, alkaliczny, kwaśny. Inne odczucia smakowe noszą nazwę posmaku. W tym przypadku można mówić na przykład o posmaku: chlorowym, rybim, metalicznym.

Nietypowemu smakowi wody często towarzyszy także niewłaściwy zapach. O tym skąd się bierze i jak go zwalczać dowiesz się, czytając tekst: Jak usunąć nieprzyjemny zapach wody?

Oceny smaku często dokonujemy samodzielnie i to w przypadku każdej spożywanej wody, nawet tej pochodzącej z butelki. Jedne wody będą smakowały nam bardziej, inne w ogóle. Co jednak zrobić, jeśli woda płynąca z kranu nam nie smakuje, a nie chcemy rezygnować z jej picia lub zastąpić wodą w plastikowych opakowaniach?

Skąd problemy ze smakiem wody?

Na smak wody mają wpływ przede wszystkim związki chemiczne, które się w niej znajdują, ale i temperatura. Optymalną temperaturę wody do spożycia określa się zazwyczaj na 5 do 10 ℃.

W przypadku wody wodociągowej problemy ze smakiem mogą być wynikiem wtórnego zanieczyszczenia wody. Sama woda w zakładach jest badana wielokrotnie w ciągu dnia i musi spełniać wszelkie normy wyznaczone w obowiązującym w Polsce rozporządzeniu. Podczas przepływu przez rurociągi, a zwłaszcza instalacje w budynkach docelowych, może jednak być wzbogacana w substancje, wpływające niekorzystnie na właściwości organoleptyczne.

Czasem magistrale w budynkach docelowych są niewymieniane, a nawet niekonserwowane w należyty sposób od wielu lat. Wewnątrz mogą znajdować się różnego rodzaju osady, które podczas przepływu przedostają się do wody, a dalej do kranów użytkowników.

Dość często pojawiającym się kłopotem jest chlor wyczuwalny w wodzie. To pozostałość po dezynfekcji wody, która jest koniecznością. Może on jednak sprawiać, że woda nie będzie chętnie spożywana przez domowników, a napoje i dania przygotowane na takiej wodzie nie będą odznaczały się odpowiednimi walorami. O problemie chloru i jego pochodnych wyczuwalnych w wodzie pisałem już w artykule: Chlorowana woda z kranu

Znacznie więcej substancji może przyczyniać się do zmiany smaku w przypadku wody z własnego ujęcia. Tutaj kłopotem może być chociażby wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie. W przypadku własnego ujęcia najlepiej zacząć od kompleksowej analizy wody. O tym, ile kosztuje i jak się za to zabrać więcej w artykule: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

Węgiel aktywny na poprawę smaku wody

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę smaku wody znanych w branży uzdatniania wody jest węgiel aktywny. To właśnie on jest uznawany za jeden z najlepszych adsorbentów zanieczyszczeń, a stosuje się go gównie z myślą o poprawie właściwości organoleptycznych wody. Węgiel aktywny jest w stanie zatrzymać na swojej powierzchni ogromną ilość substancji odpowiedzialnych za pogorszenie barwy, smaku i zapachu wody.

Dzięki zastosowaniu węgla aktywnego z wody można usunąć między innymi: lotne związki organiczne, pestycydy, herbicydy. To również doskonały sposób na redukcję związków chloru. W tym przypadku węgiel aktywny działa jak katalizator i przyspiesza przemianę wolnego chloru w chlorowodór. Dodatkowo niektóre rodzaje węgla aktywnego są w stanie poradzić sobie z metalami ciężkimi.

Węgiel aktywny wytwarzany jest z różnych materiałów i dostępny w różnych postaciach. Do filtracji wody używa się węgla aktywnego w postaci pylistej, ziarnistej, uformowanych brył.

Ten materiał filtracyjny znajdziemy choćby we wkładach do filtrów kuchennych. Jest szczególnie chętnie stosowany do oczyszczania wody spożywczej, nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w przemyśle ze względu na to, że do działania nie wymaga zastosowania żadnych środków chemicznych. Ponadto jest to metoda w pełni ekologiczna i ekonomiczna.

Szczegółowe informacje o węglu aktywnym można znaleźć w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała

Sposoby na poprawę smaku wody w kuchni

Smak wody ma znaczenie nie tylko w przypadku wody przeznaczonej do bezpośredniego spożycia, ale również dań i napojów przygotowanych na jej bazie. Właśnie z tego względu tak istotne jest, aby to w kuchni można było korzystać z wody o nienagannych właściwościach organoleptycznych.

Oczywiście, wodę z kranu można z łatwością zastąpić wodą butelkowaną, jednak nie jest to najlepsza propozycja ze względów ekonomicznych oraz ekologicznych. Innym rozwiązaniem może być założenie filtra kuchennego. Oto kilka propozycji na poprawę smaku wody w kuchni.

Zachęcam też do przeczytania artykułu: Jaki filtr wybrać do uzdatniania wody w kuchni? Co mamy do wyboru?

Dzbanki i butelki filtracyjne

Zarówno dzbanki, jak i butelki filtrujące to jedne z najpopularniejszych, najprostszych i najbardziej rozpowszechnionych sposobów na uzdatnianie wody w kuchni. Plusami ich zastosowania jest niewielki rozmiar, brak potrzeby podłączenia do instalacji, brak zajętego miejsca w szafce pod zlewozmywakiem.

Te rozwiązania są przeznaczone głównie do podszlifowania jakości wody wodociągowej bądź wody o niskim zanieczyszczeniu. Złoże we wkładach stanowi głównie węgiel aktywny. W przypadku dzbanków filtrujących może to być jeszcze dodatkowo żywica jonowymienna, która przyczynia się do mniejszych problemów z osadem po twardej wodzie.

Przy wyborze tego sposobu na poprawę smaku wody należy wziąć pod uwagę częstą potrzebę wymiany wkładów na nowe oraz odpowiednie przechowywanie przefiltrowanej wody. Czas kontaktu wody ze złożem nie jest zbyt długi, a jednokrotnie można przefiltrować stosunkowo niewielkie ilości.

Dokładne informacje o dzbankach filtrujących znajdziecie w artykule: Czy warto kupować dzbanek filtrujący? oraz Dlaczego filtr kuchenny może być lepszy niż dzbanek filtrujący?

Ultrafiltracja

Jeśli z kranu płynie woda mało lub średnio zanieczyszczona, to sposobem na poprawę jej smaku może być system ultrafiltracji. Ten filtr kuchenny jest szczególnie polecany, jeśli użytkownicy piją wodę w dużych ilościach.

Ultrafiltracja jest systemem, który podłącza się w okolicach zlewozmywaka. Filtrowaną wodę można pobierać przez oddzielną wylewkę lub za pomocą baterii trójdrożnej (dobrym przykładem jest Tres). Działanie jest napędzane siłą ciśnienia instalacji.

Systemy ultrafiltracji nie zajmują wiele miejsca, ponieważ nie posiadają zbiornika na magazynowanie wody. Zazwyczaj ich działanie to trzy etapy filtracji: filtracja mechaniczna, membrana ultrafiltracyjna oraz filtracja na węglu aktywnym. Podczas uzdatniania w wodzie pozostają wszystkie naturalnie występujące minerały.

Systemy ultrafiltracji zbierają dobre opinie wśród użytkowników głównie ze względu na swoją skuteczność w poprawie właściwości organoleptycznych wody. Ponadto z wody są usuwane niektóre metale ciężkie, cysty, bakterie i wirusy.

System odwróconej osmozy

System odwróconej osmozy to jeden z najskuteczniejszych i najdokładniejszych sposobów na filtrację wody w kuchni, niezależnie od skali zanieczyszczenia wody czy źródła jej pochodzenia. O działaniu filtrów kuchennych wykorzystujących membranę osmotyczną przeczytacie więcej tutaj: Odwrócona osmoza jako proces

Podczas filtracji woda jest bardzo dokładnie oczyszczana na najmniej czterech etapach, które stanowią między innymi: wkłady mechaniczne, membrana osmotyczna i wkłady węglowe. Z wody usuwane są zanieczyszczenia nawet o wielkości pojedynczych jonów. Smak, barwa i zapach wody stają się neutralne.

Woda po odwróconej osmozie doskonale nadaje się nie tylko do bezpośredniego spożycia, ale również obróbki termicznej. Z pewnością nie zaburzy smaku przygotowanych na jej bazie dań i napojów, takich jak kawy czy herbaty.

Wodę osmotyczną można wzbogacić w minerały na kilka sposobów. Są to nie tylko wkłady mineralizujące, ale i rewitalizujące (na przykład Ecoperla Elixir)..Dodatkowe informacje w artykule: Odwrócona osmoza w kuchni

Centralne urządzenia a poprawa smaku wody

Smak wody można jednak poprawić nie tylko z pomocą filtrów kuchennych. W wielu gospodarstwach domowych użytkownicy odczuwają różnicę w jakości wody pod względami organoleptycznymi po montażu centralnej stacji uzdatniania wody.

Oczyszczanie wody na węglu aktywnym może odbywać się na całą instalację. Dobrym przykładem centralnego systemu uzdatniania wody, które zapewni smaczną wodę niezależnie od miejsca poboru jest kolumna węglowa. To urządzenia składające się z butli ciśnieniowej oraz głowicy sterującej całkowicie wypełnione złożem filtracyjnym. Zaletą płynącą z decyzji o zakupie takiego produktu jest woda idealna nie tylko do celów spożywczych, ale również do kąpieli. Redukcja chloru sprawia, że na skórze nie będą występowały podrażnienia, zaczerwienienia, miejscowe przesuszenia. Kolumny węglowe są szczególnie polecane rodzinom, których członkowie cierpią z powodu alergii, chorób skórnych bądź zmagają się z nadwrażliwością skóry.

Innym urządzeniem, które zapewni między innymi poprawę smaku wody jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Tutaj dobrym przykładem może być Ecoperla Hero, który łączy w sobie zalety zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej.

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia smak, zapach i barwę wody często jest w stanie poprawić profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz, o ile kłopoty z właściwościami organoleptycznymi wynikają właśnie z tych powodów.

Woda z kranu może być smaczna

Smak wody nie musi być problemem. Wystarczy zastosowanie odpowiedniej metody filtracji wody, by cieszyć się taką, która całkowicie spełnia nasze oczekiwania w tej kwestii. Do poprawy właściwości organoleptycznych wody najlepiej sprawdza się węgiel aktywny, więc warto szukać urządzeń filtracyjnych wyposażonych w ten materiał o najwyższej jakości.