Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Profesjonalny odżelaziacz wody okazuje się być bardzo często niezbędnym wyposażeniem domu, w którym wykorzystywana jest woda z własnego ujęcia. Dziś podstawowe informacje o tym, jak należy serwisować odżelaziacz wody. O czym warto pamiętać podczas eksploatacji odżelaziacza wody? Bez czego odżelaziacz wody nie będzie działał prawidłowo?

Odżelaziacze wody – niezbędne w walce z przekroczeniami żelaza!

Wysokie stężenia żelaza w wodzie stanowią ogromny problem, z którym musi borykać się wielu właścicieli własnych ujęć wody. Dodatkowo bardzo często problemem jest także mangan. Obie substancje mają ogromny wpływ na stan techniczny instalacji wodnych, pomp tłoczących wodę. Powodują awarię AGD, ogromne zacieki na armaturze, niszczą pranie, a co gorsza, zmieniają odczucia smakowe, zapachowe i estetyczne względem dań oraz napojów przygotowywanych na bazie takiej wody. Ogólnie rzecz ujmując, żelazo i mangan stanowią spore utrudnienie techniczne oraz zmniejszają komfort codziennego życia. Więcej na ten temat znajdziecie w artykułach: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Jak usuwać mangan z wody?

Na takie problemy powstało bardzo skuteczne rozwiązanie w postaci odżelaziaczy wody! Sposób ich działania oraz mieszanki złóż filtracyjnych zostały dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej radzić sobie z problemem występowania żelaza w wodzie. Warto przypomnieć, że żelazo może występować na drugim lub trzecim stopniu utleniania (w postaci rozpuszczonej lub nierozpuszczalnej).

Różne rodzaje odżelaziaczy wody

Metod usuwania żelaza z wody jest naprawdę wiele i są bardzo zróżnicowane. Dobór najbardziej efektywnych ustala się na podstawie wyników analizy wody. Są one bardzo ważne w procesie wytypowania najlepszej metody oraz wydajności urządzenia. Badanie wody daje ogląd na jej parametry i pozwala ustalić, co będzie wystarczająco skuteczne. Warto pamiętać, że dobór odżelaziacza wody opiera się nie tylko na zwróceniu uwagi na przekroczenia żelaza oraz manganu. Istotną rolę odgrywają również inne dane, jak choćby odczyn pH czy utlenialność. Nie każda metoda będzie tak samo skuteczna w danym przypadku, o czym można przekonać się, czytając: Jak działa odżelaziacz wody?

Przypomnę jeszcze, że wśród najczęściej wymienianych sposobów na odżelazianie wody występują: odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem zewnętrznym (Ecoperla Sanitower M), odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza (Ecoperla Oxytower), stacje wielofunkcyjne (Ecoperla Multitower S), odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu.

Obowiązki podczas eksploatacji odżelaziacza wody

Odżelaziacze wody nie nalezą do urządzeń zajmujących oraz takich, które wymagają wiele uwagi. Czynności serwisowe i konserwacyjne są w dużej mierze uzależnione od rodzaju odżelaziacza wody. Innych czynności będą wymagały te, działające ze wstępnym napowietrzaniem wody, a innej jonowymienniki. Kluczem jest tu właściwie proces regeneracji.

Regeneracja odżelaziacza wody

Serwisowanie odżelaziacza wody oraz obowiązki z tym związane są w dużej mierze uzależnione od sposobu regeneracji odżelaziacza wody. Te ze wstępnym napowietrzaniem nie wymagają na przykład żadnego regeneratu. Z kolei stacje wielofunkcyjne potrzebują soli regeneracyjnej, a odżelaziacze wody ze złożem typu GreenSand wymagają nadmanganianiu potasu. To przekłada się na konieczność zakupu środka chemicznego oraz stałej kontroli jego ilości w zbiorniku. Jest to bardzo ważne do prawidłowego funkcjonowania.

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem są uznawane nie tylko za najbardziej ekologiczne i skuteczne, ale i ekonomiczne. Przy tym praktycznie nie wymagają uwagi. Działanie złoża nie wymaga regeneracji żadnymi środkami chemicznymi – wystarczy wyłącznie płukanie wodą. Odżelaziacze wody z automatyczną głowicą sterującą same przeprowadzają ten proces. Nie ma więc się o co martwić. Nie trzeba też niczego kontrolować. Warto zwrócić uwagę na stan napowietrzacza oraz zbiornika hydroforowego.

W procesie regeneracji bardzo dużą rolę odgrywa płukanie złoża wodą. Podczas tego procesu ziarna złoża są poruszane i unoszone, by wszelkie nagromadzone osady miały szansę się wydostać. Kolejnym etapem jest płukanie formujące złoża odżelaziającego. Dzięki niemu złoże jest odpowiednio układane wewnątrz butli i przygotowywane do dalszej pracy. Proces regeneracji i jego częstotliwość są dobierane na podstawie stężenia żelaza oraz manganu w wodzie, a także zużycia wody. W wielu przypadkach regeneracja złoża odbywa się co kilka dni.

Odżelaziacze wody ze środkiem chemicznym do regeneracji

Pisząc o odżelaziaczach wody regenerowanych z pomocą środków chemicznych, mam na myśli odżelaziacze wody regenerowane choćby nadmanganianem potasu czy stacje wielofunkcyjne, w których do regeneracji stosuje się sól tabletkowaną, dobrze znaną z procesu zmiękczania wody. Aby złoże mogło się zregenerować, urządzenie musi wytworzyć odpowiedni roztwór. Bez tego nie będzie w stanie dalej wydajnie pracować.

W związku z tym, niezbędne jest pamiętanie o regularnym uzupełnianiu regeneratu. Każdy właściciel urządzenia do odżelaziania wody tego typu powinien wyrobić sobie nawyk kontroli zbiornika na regenerant oraz uzupełniania braków jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Eksperci polecają, aby najlepiej uzupełniać braki przy poziomie około 1/3 zbiornika. Czasami zgłaszają się Klienci, którzy nie wiedzą o tym, że sól tabletkowaną należy dosypywać lub nadmanganian potasu dolewać i alarmują o tym, że ich stacja uzdatniania wody się popsuła. Po przyjeździe serwisanta na miejsce okazuje się, że odżelaziacz wody nie miał szans na przeprowadzenie regeneracji. Złoże odżelaziające w międzyczasie uległo tak dużemu zużyciu, że (już nawet po pół roku) trzeba je wymienić na nowe.

Uzupełnianie regeneratu w zbiorniku pod względem ilości i częstotliwości jest zależne od parametrów wody surowej oraz jej zużycia w gospodarstwie domowym. Im gorsze parametry i większe zapotrzebowanie na wodę, tym sprzęt będzie musiał się częściej regenerować. Za tym idzie wyższe zużycie środka.

Dodatkowym obowiązkiem, jaki warto regularnie wykonywać, jest zadbanie o stan zbiornika na regenerat. Należy co jakiś czas sprawdzić i wyczyścić wnętrze, żeby w stacjach wielofunkcyjnych nie dochodziło do zbryleń. Przejrzeć stan wężyków doprowadzających solankę. Warto zwrócić też uwagę na inżektor w głowicy sterującej.

Wymiana złoża w odżelaziaczu wody

Warto pamiętać, że każde złoże w pewnym momencie wytraca swoje właściwości i jest już tak wyeksploatowane, że nie będzie spełniało swojej funkcji. W takim wypadku najlepiej jest umówić się na profesjonalną wizytę serwisową z wymianą złoża. W zależności od parametrów wody surowej i zużycia wody w gospodarstwie domowym, wymiana złoża w odżelaziaczach wody powinna odbywać się co 3-7 lat. W stacjach wielofunkcyjnych mieszankę wymienia się średnio co 5-10 lat.

Wymiana wkładów w filtrze mechanicznym

Oprócz samego zadbania o odżelaziacz wody, bardzo ważną kwestią jest kontrola zabrudzenia wkładów w filtrach mechanicznych. W zależności od wybranej metody, są one montowane przed urządzeniem lub za nim. W pierwszej sytuacji mają za zadanie ochronę komponentów przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. W drugiej, doczyszczenie wody po procesie usuwania żelaza.

Jeśli wkład będzie całkowicie zapchany, ciężko będzie spełniać filtrowi mechanicznemu swoją rolę. Dlatego jeśli tylko zauważymy zbyt duże zużycie, najlepiej jest jak najszybciej wymienić wkład filtracyjny na nowy. Nie jest to skomplikowane zadanie, a daje ogromny efekt!

Kontrola skuteczności odżelaziacza wody

Co jakiś czas warto przyjrzeć się temu czy odżelaziacz wody na pewno działa prawidłowo. Warto zwrócić uwagę czy nie powrócił problem zacieków na armaturze, rdzawych opiłków w czajniku, woda nie zmienia zabarwienia na żółty. Można zlecić analizę wody pod tym kątem dla upewnienia się czy sprzęt działa w pełni skutecznie. Jest to dobra praktyka na przestrzeni wieloletniego użytkowania.

Eksploatacja odżelaziacza wody nie taka trudna

Jak widać, eksploatacja i serwisowanie odżelaziacza wody wcale nie są takie trudne i skomplikowane. Wystarczy poświęcić jedynie trochę uwagi, by mieć pewność, że wszystko działa prawidłowo, a do kranów trafia woda pozbawiona niechcianych substancji. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odżelaziacza wody, zapraszam do kontaktu.

Odżelaziacze wody znajdziecie w sklepie internetowym