Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda z własnego ujęcia na działce zapewnia spore oszczędności. Do tego to ogromne udogodnienie, które pozwoli w prawidłowy sposób zadbać o kwiaty, owoce, warzywa. Szybki i łatwy dostęp do wody, który prawie nic nie kosztuje to kusząca wizja. Sprawdź, w którym miejscu szukać wody pod własną studnię oraz co jest do wyboru?

Nie zawsze istnieje możliwość doprowadzenia wody z wodociągu lub ogólnej studni do niektórych działek. Często przeszkodę stanowi ukształtowanie terenu, odległość od głównego rurociągu. Przeszkodę stanowią także koszty takiej inwestycji. Mieszkańcy niektórych działek sami pozostają z problemem braku dostępu do wody użytkowej. W takich przypadkach warto pomyśleć o budowie własnej studni. Często jest to nie tylko tanie źródło pozyskiwania wody, ale też podwórkowa atrakcja.

Po co studnia, jeżeli jest dostęp do wody z wodociągu?  

Wiele osób marzy o własnej studni na działce pomimo dostępu do wody wodociągowej. Woda ze studni to o wiele tańsza opcja. Doskonale nadaje się do nawadniania ogrodu, czy napełniania basenu. Dzięki niej można zredukować opłaty za ścieki.

Jak się przygotować?

Przed budową studni warto przeprowadzić wywiad środowiskowy. Sprawdzić, czy w okolicy działają jakieś firmy zajmujące się budową studni, jakie są wyceny wykonania usługi i co wchodzi w jej skład. Warto zwrócić uwagę na metodę pracy, a w szczególności na wykorzystywane w tym celu materiały. Bardzo atrakcyjna cena często wiąże się z użyciem materiałów gorszej jakości. Cena wykonania może być także uzależniona od głębokości wiercenia studni. Oprócz tego należy dowiedzieć się, jaki rodzaj gruntu znajduje się na działce. Warto zapoznać się z wynikami badań geotechnicznych przeprowadzonych na danym terenie.

Jak szukać miejsca na studnię?

Zanim zacznie się szukać należy mieć świadomość, że idealnego punktu na wywiercenie studni nigdy się nie znajdzie i nie da się określić w stu procentach, gdzie może się znajdować. Warstwy gruntu nigdy nie układają się równomiernie i to główny powód braku możliwości odnalezienia doskonałego miejsca pod budowę. Miejsca należy szukać tam, gdzie występują wody podziemne. Musi znajdować się z dala od źródła występowania zanieczyszczeń. Niezbędne są mapy hydrogeologiczne danego obszaru – na ich podstawie określa się miejsce wykopu. Mapa może być wykonana na podstawie już wykonanych studni na danym terenie. Trudno przewidzieć głębokość, na jakiej można znaleźć wodę. Bywają sytuacje, kiedy studnia wiercona jest przez bardzo długi czas, a po wodzie ani śladu. Wtedy całą procedurę trzeba zacząć od początku w innym miejscu.

Budowa studni na działce nie jest możliwa w każdym przypadku. Czasem na terenie mogą znajdować się warstwy gruntu nieprzepuszczalnego dla wody. Do takich rodzajów należą gliny oraz iły. Jeżeli woda leży zbyt głęboko inwestycja może okazać się kompletnie nieopłacalna.

Jakie są rodzaje studni?

Dobór rodzaju studni jest uzależniony od rodzaju źródeł występujących na danym obszarze, poziomu wód, wydajności, czy też głębokości.

  • Studnia kopana

Studnią, która najczęściej pojawia się na działkach jest studnia kopana. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że można wykonać ją samodzielnie. Koszt budowy jest nieduży. Najczęściej kopie się je do głębokości 5 metrów. Jest budowana z betonowych kręgów. To rodzaj studni, z której zazwyczaj można pobrać jedynie wodę gruntową, która może zawierać liczne zanieczyszczenia. Woda ze studni kopanej jest wykorzystywana do nawadniania roślinności znajdującej się na działce. Woda może być pobierana za pomocą pompy lub wiaderka. Jeżeli użytkownik chce podlewać ogród za pomocą węża najlepiej zamontować w studni pompę z hydroforem.

  • Studnia abisyńska

Innym rodzajem studni jest studnia abisyńska zwana także wąskorurową. Na powierzchni jest zakończona wylewką, z której pobiera się wodę. Ten rodzaj można spotkać na obszarze rodzinnych ogródków działkowych w alejkach. Dzięki temu z wody może korzystać kilku użytkowników działek bez potrzeby doprowadzania wody bezpośrednio na posesję. Studnie abisyńskie są kopane zazwyczaj do głębokości 10 metrów. To dobre rozwiązanie, ale tylko wtedy, kiedy woda potrzebna jest w niewielkich ilościach.

  • Studnia głębinowa

Studnie głębinowe (wiercone) są najbardziej kosztowne w budowie. Odwiert powinien zostać wykonany przez firmę wyspecjalizowaną w tej dziedzinie. W jej przypadku ważne jest, by trafić na warstwę wodonośną, a to wymaga wiercenia na kilkadziesiąt metrów. Budowa studni głębinowej wiąże się z instalacją rur osłonowych, pompy oraz specjalnych filtrów. Dzięki instalacji dodatkowych zbiorników, pomp ciśnieniowych woda ze studni wierconej może być rozprowadzona na większy obszar.

Potrzebne dokumenty i warunki, które należy spełnić

Najczęściej występującą studnią na działkach jest studnia kopana. W tym przypadku nie występują żadne szczególne przepisy. Prawo wodne zezwala na wykopanie studni do 30 metrów i pobór wody do 5 metrów sześciennych na dobę – takie działania nie wymagają pozwolenia wodnoprawnego. W innym wypadku należy uzyskać odpowiednie zgody.

Jeżeli budowa studni wymagała pozwolenia należy wyznaczyć wokół niej strefę ochronną o promieniu około 10 metrów od jej obudowy. Ujęcia wody na potrzeby własne mieszkańców gospodarstwa domowego nie wymagają budowy specjalnej strefy.

Gdzie powinna być zlokalizowana studnia?

Studnia powinna znajdować się w odpowiedniej odległości od innych obiektów na terenie działki. Jest to niezbędna dla zabezpieczenia studni przed przedostawaniem się do niej różnego rodzaju zanieczyszczeń. Wymagania, co do dokładnych odległości zostały zapisane w specjalnym rozporządzeniu. Pomimo braków zapisów dotyczących odległości studni od budynku przyjmuje się, że nie powinna znajdować się zbyt blisko niego.

Studnia powinna znajdować się:

  • 5 metrów od granicy działki
  • 7,5 metra od przydrożnego rowu
  • 15 metrów od zbiorników na nieczystości
  • 30 metrów od drenażu rozsączającego do gruntu wstępnie oczyszczone ścieki