Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Niestety, woda z naszych kranów nie zawsze jest smaczna, niekiedy ma niewłaściwy zapach i barwę. Jak rozpoznać, kiedy z wodą jest coś nie tak? Gdzie szukać informacji o dozwolonych stężeniach substancji w wodzie? Kiedy najlepiej oddać wodę do analizy? Poniżej znajdziecie kilka porad, które pozwolą ocenić jakość wody pitnej w Waszych domach.

Jakie parametry powinna mieć woda?

Wszystkie najważniejsze informacje na temat dopuszczalnych norm znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Ten dokument traktuje się w Polsce jako główny wyznacznik oceny przydatności wody do spożycia. Oprócz tego określono w nim minimalną częstotliwość i miejsce pobierania próbki wody do badania, sposób nadzoru laboratoriów, w których są wykonywane badania jakości wody, a także sposób nadzoru nad wyrobami oraz materiałami stosowanymi w procesach uzdatniania i dystrybucji wody.

Co znajdziemy w rozporządzeniu?

Dla osób spożywających wodę z kranu najważniejsze są oczywiście zawarte tabele z dozwolonymi stężeniami wybranych substancji. Osoby, których woda pochodzi z wodociągu nie muszą się martwić, ponieważ wytycznych pilnują zakłady. Polecam, aby zapoznali się z nim właściciele prywatnych ujęć.

Rozporządzenie skupia się na podstawowych wymaganiach mikrobiologicznych oraz chemicznych.

Wymagania mikrobiologiczne określają dopuszczalną ilość bakterii escherchii coli oraz enterokoków, oprócz tego w ciepłej wodzie istotne jest określenie ilości bakterii legionelli.

Wymagania chemiczne określają dopuszczalne stężenia substancji takich jak: azotyny, azotany, benzen, chlor, fluor, miedź, ołów, pestycydy, rtęć.

Dodatkowe wymagania organoleptyczne oraz fizykochemiczne określają dopuszczalny zakres wartości: aluminium, jonu amonowego, chlorków, manganu, siarczanów, żelaza, sodu, zapachu, smaku, przewodności, mętności, barwy, stężenia jonów wodoru.

Na które właściwości zwrócić uwagę?

Oczywiście, nie wszystkie parametry jesteśmy w stanie ocenić sami, ale jeśli widzimy, że woda jest mętna, ma inną barwę lub charakteryzuje się nietypowym zapachem, wtedy możemy wywnioskować, że coś jest nie tak.

Woda pitna powinna być przede wszystkim wolna od: chloru i organicznych pochodnych, soli metali ciężkich, pestycydów, wirusów, bakterii, pasożytów i związków azotowych. W dodatku woda pitna powinna być klarowna, bezbarwna, bezwonna oraz orzeźwiająca w smaku.

Poniżej opis kilku najważniejszych właściwości, które warto sprawdzać i brać pod uwagę.

Zapach

Zapach wody może ulec zmianie, jeśli w wodzie znajdują się gazy, jak siarkowodór lub substancje organiczne i nieorganiczne. Na zapach wody pitnej może mieć też wpływ sposób jej uzdatniania. Jeśli użytkownicy stosują dezynfekcję za pomocą chloru, to na pewno będzie wyczuwalny w wodzie. Wyróżnia się trzy grupy zapachów: roślinny, gnilny i specyficzny. W dodatku określana jest skala intensywności danego zapachu od 0 (brak zapachu) do 5 (bardzo silny zapach). Zapach określa się na zimno (z) lub gorąco (g).

Ciekawostka: w wodzie wodociągowej są dopuszczalne tylko i wyłącznie zapachy z grupy roślinnej, a ich intensywność nie może przekraczać trzeciego stopnia. W innym wypadku woda nie nadaje się do picia.

Smak

Wyróżnia się cztery rodzaje smaku, które można wykryć w wodzie. Pierwszym z nich jest smak słony i powstaje, jeśli w wodzie znajduje się chlorek sodu. Drugi smak – gorzki – wywołują siarczany magnezu i sodu. Słodki smak mogą powodować różne substancje organiczne, a kwaśny kwasy mineralne. Smak również jest określany w skali od 0 (brak smaku) do 5 (bardzo silny). Warto pamiętać, że intensywność smaku jest odczuciem bardzo indywidualnym, jednak wzrasta wraz ze wzrostem temperatury wody.

Barwa

Na barwę wody mają wpływ różne substancje, a wśród nich najczęściej: związki humusowe, produkty rozkładu roślinnego, jony metali, a także ścieki dopływające do wody z zakładów przemysłowych.

Mętność

Woda o dużej mętności nie nadaje się do użytku, a tym bardziej do spożycia. Za tę właściwość odpowiadają między innymi: związki żelaza, manganu, części skał oraz gleb, zawiesiny, które trafiają do wód wraz ze ściekami. Dopuszczalna mętność wody przeznaczonej do spożycia to 5 mg/dm3.

Kiedy trzeba zgłosić wodę do analizy?

W przypadku, gdy korzystamy z własnego ujęcia najlepiej już przed rozpoczęciem użytkowania źródła przeprowadzić badanie. To da pewność, że woda z której ma korzystać cała rodzina jest bezpieczna.

Warto zlecić analizę wody, kiedy któraś z podanych wyżej właściwości budzi nasze wątpliwości (zapach, smak, etc.). Ponadto, jeśli zauważymy rdzawy osad na armaturze lub inne niepokojące zmiany, które pozostawia woda, warto oddać próbkę do badania.

O tym jak przygotować wodę do analizy dowiesz się z artykułu: Analiza wody – praktyczne informacje

Mamy analizę wody i co dalej?

Wyniki analizy wody to często brak jednoznacznej informacji zwrotnej, a jedynie cyferki. W interpretacji pomoże dokładna analiza przytoczonego rozporządzenia lub o wiele prostszy sposób – przygotowany przeze mnie formularz. Wystarczy podać wartość, a w okienku obok pojawi się interpretacja danego parametru.

Jeśli w wodzie wystąpiło jakieś przekroczenie, nie warto się przejmować, a działać. Na każdy problem z wodą istnieje odpowiednie rozwiązanie w postaci zastosowania najbardziej optymalnej metody uzdatniania wody.

Dlaczego trzeba walczyć z zanieczyszczeniami w wodzie?

Przede wszystkim ze względu na to, że przekroczone normy mogą być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Na przykład spożywanie zażelazionej wody może być powodem próchnicy zębów i poważnych kłopotów z układem krążenia, fluor spożywany w nadmiarze może prowadzić do powstawania nowotworu, wysokie stężenie chloru przyczynia się do podrażnień skóry, bólów głowy i nudności, natomiast zanieczyszczenia bakteriologiczne sprzyjają infekcjom i chorobom.

Zadbaj o bezpieczną wodę do picia!

Jak już wspomniałem, woda, którą spożywamy musi być czysta, mieć dobry smak, być bezbarwna i bezwonna. Należy zwracać uwagę na to, czy woda, którą spożywa cała rodzina jest bezpieczna i reagować w przypadku jakichkolwiek zmian jej jakości. Warto pamiętać, że im lepsza jakość wody, tym bardziej wzrasta komfort jej użytkowania i bezpieczeństwo. Z tych powodów opłaca się uzdatniać wodę.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!