Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wynajem mieszkania zamiast kupna własnego jest bardzo spopularyzowany w zachodniej części Europy, trend dociera również do Polski. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie z przyczyn ekonomicznych oraz zawodowych. Co jednak, jeśli woda w wynajmowanym mieszkaniu nie zadowala pod względem jakości? Czy możemy sobie w takiej sytuacji pozwolić na urządzenie do uzdatniania wody?

Wynajem mieszkań coraz bardziej popularny

Coraz więcej osób porzuca wizję własnego lokum, a nierzadko i wieloletniego kredytu na rzecz wynajmowanego mieszkania. Argumenty przemawiające za takim wyborem? Przede wszystkim brak długoterminowych zobowiązań. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby, które poszukują pracy w różnych miastach. Chodzi też o wygodę, a czasem po prostu o względy ekonomiczne.

Przeprowadzając się do nowego mieszkania lub domu nie mamy wpływu na to, z jaką jakością wody będziemy mieć do czynienia. Zdarza się, że ma zaskakująco dobre parametry, innym razem jednak jej właściwości mogą nam kompletnie nie odpowiadać. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zastosowanie odpowiedniego urządzenia uzdatniającego wodę. Z drugiej strony podjęcie decyzji o dokonaniu inwestycji w cudze mieszkanie wcale nie jest proste i rodzi liczne dylematy.

W tym artykule postaram się podpowiedzieć, w jaki sposób można je rozwiązać.

Jakość wody do poprawy!

Woda w wynajmowanym mieszkaniu może dać nam się we znaki z kilku względów. Dość częstym problemem są właściwości organoleptyczne nie do końca zgodne z oczekiwaniami odbiorców. Wielu osobom nie odpowiada smak i zapach kranówki z powodu chloru lub innych substancji bądź po prostu ze względu na gust.

Taka woda wydaje się nie tylko niekorzystna do bezpośredniego spożycia, ale napoje i dania przygotowywane na jej bazie również mogą pozostawiać wiele do życzenia, choćby pod względem aromatu czy wyglądu.

Z drugiej strony coraz popularniejszy trend zastosowania ekologicznych rozwiązań wcale nie zachęca do tego, aby zastąpić wodę z kranu sprzedawaną w postaci plastikowych butelek.

Chlor pojawiający się w wodzie może być przyczyną podrażnień skóry. Będzie to kłopot zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwą skórą, uczuleniem oraz w przypadku występowania chorób skórnych. Obecność chloru przyczynia się do powstawania zaczerwienień, niedoskonałości, ale też świądu i pieczenia.

Innym problemem, który pojawia się w wielu domach jest wysoka twardość wody. To zjawisko ma ogromny wpływ na pogorszenie komfortu codziennego życia i obowiązków. Przede wszystkim pozostawia po sobie osad, który wymaga wiele cierpliwości i zastosowania dobrych detergentów, by go usunąć. Kamień zbiera się też w sprzętach AGD mających styczność z wodą, przez co doprowadza do szybszego zużycia ich komponentów i potrzeby naprawy awarii, wymiany części, a nawet zakupu nowego urządzenia.

Na obecności twardej wody cierpi także pranie. Tkaniny nigdy nie będą miękkie, ani też odpowiednio pachnące, ponieważ znacznie spada wydajność stosowanych środków czyszczących. Ponadto przy twardej wodzie wzrasta zużycie detergentów i wydatki.

Problemem może stać się przesuszenie skóry oraz kiepski stan włosów. Więcej o kłopotach, jakich potrafi przysporzyć twarda woda przeczytacie w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! oraz Jak twarda woda wpływa na Twoje życie? Natomiast o samym zjawisku z naukowego punktu widzenia znajdziecie informacje w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Niezależnie od tego, czy mamy swój dom, czy też wynajmujemy mieszkanie, zawsze chcemy czuć pełen komfort. Właśnie z tego powodu tak istotną kwestią staje się zadbanie o właściwą jakość wody.

Filtr wody w wynajmowanym mieszkaniu?

Uzdatnianie wody w wynajmowanym mieszkaniu wcale nie musi być skomplikowane, powodować niepotrzebnych konfliktów oraz dylematów. Większość przedstawionych poniżej propozycji to urządzenia, które przy przeprowadzce można ze sobą zabrać do kolejnego mieszkania.

Ponadto zaproponowane urządzenia filtracyjne nie zajmują zbyt wiele miejsca i w większości nie wymagają radykalnych przeróbek instalacji. Duża część opisanych produktów jest bardzo prosta w instalacji – niektóre nawet nie wymagają zastosowania narzędzi.

Skonsultuj się przed zakupem filtra wody

Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia do uzdatniania wody do wynajmowanego mieszkania, zawsze pamiętaj, aby skonsultować się z jego właścicielem. Warto omówić kwestię wielkości i rodzaju urządzenia, poinformować o procesie instalacji oraz ewentualnych warunkach, jakie by się z tym wiązały.

Ważną kwestią do przedyskutowania jest również to, czy właściciel mieszkania chce, aby filtr wody pozostał po wyprowadzce, czy jednak należy go wymontować i zabrać ze sobą.

Na jaki rodzaj uzdatniania się zdecydować?

Przede wszystkim warto przemyśleć, jaki filtr wody najlepiej odpowie na nasze potrzeby i oczekiwania. W przypadku mieszkań najczęściej poleca się rozwiązania bardzo kompaktowe, których działanie ogranicza się do jednego miejsca poboru wody.

Mieszkańcy bloków chętnie wybierają filtry kuchenne, ale jeśli pozwalają na to warunki, są też tacy, którzy chcą zainstalować zmiękczacz wody. Oto przegląd propozycji do wynajmowanego mieszkania.

Filtry kuchenne

Filtry kuchenne to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych rozwiązań do mieszkań w bloku. Ich zadaniem jest dostarczenie wody do celów spożywczych (zarówno picia, jak i obróbki termicznej), idealnie dopasowanej do oczekiwań użytkowników pod względem smaku, zapachu i barwy.

Te urządzenia montuje się zazwyczaj w okolicach zlewozmywaka, najczęściej w szafkach. Większość filtrów kuchennych posiada dedykowaną wylewkę, którą należy zamontować w blacie lub zlewozmywaku. Jeśli ktoś ma umywalkę z otworem na dozownik mydła, to może zamontować kranik w tym miejscu. Alternatywą są baterie trójdrożne. Można ją zastosować zamiast zwykłego kranu, a na przykład przy przeprowadzce z powrotem wymienić.

W przypadku systemów odwróconej osmozy nie należy zapominać o potrzebie podłączenia do odpływu umywalki ze względu na produkcję odrzutu do kanalizacji. Więcej informacji o montażu odwróconej osmozy w artykule: Odwrócona osmoza – instrukcja montażu

Systemy odwróconej osmozy oczyszczają wodę bardzo dokładnie. Podczas filtracji usuwane są między innymi: bakterie, wirusy, chlor i jego pochodne, metale ciężkie, zanieczyszczenia mechaniczne. Wszystko dzięki zastosowaniu membrany osmotycznej oraz odpowiedniemu układowi pozostałych wkładów.

Wśród systemów odwróconej osmozy można wymienić takie, które mają zbiornik na magazynowanie wody (dodatkowy element, który zajmie nieco miejsca) oraz zupełnie nowoczesne propozycje jak Ecoperla Profine Zero, która nie dość, że zajmuje bardzo mało miejsca, to jeszcze cechuje ją wysoka estetyka.

Urządzeniem, które może sprawdzić się u osób chcących zadbać o zdrowie jest Ecoperla Rosa. To odwrócona osmoza, która wytwarza czystą wodę idealną do gotowania, przemywania warzyw i delikatnych powierzchni, a z drugiej strony wodę wzbogaconą w wolny wodór i magnez. Woda o takich właściwościach ma pozytywny wpływ na organizm.

Więcej o systemach odwróconej osmozy dowiesz się z artykułu: Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Jeśli woda jest mało lub średnio zanieczyszczona, a właściciel nie zgadza się na wywiercenie otworu w odpływie, można pomyśleć o systemie ultrafiltracji, takim jak na przykład Ecoperla Slimline POU. To niewielki filtr przepływowy, bez zbiornika na magazynowanie wody. Nie wytwarza odrzutu, a cała woda jest filtrowana i podawana na bieżąco. W dodatku pozostawia w wodzie minerały.

Filtr prysznicowy

Jeśli problemem jest przesuszanie się skóry i kiepski stan włosów, spowodowany przez twardą wodę i chlor, a nie ma szans na montaż zmiękczacza wody, można zastosować filtr prysznicowy. Jest to rozwiązanie, które nie da tak dobrych efektów, jak profesjonalne, duże systemy uzdatniania wody, jednak powinien przynajmniej częściowo zniwelować problemy z suchą skórą oraz kiepskim stanem włosów po umyciu.

To niewielkie urządzenie, które montuje się pomiędzy baterią prysznicową a wężem lub pomiędzy wężem a prysznicem. Obecnie można też znaleźć baterie prysznicowe z już wbudowanym, wymiennym wkładem.

Zadaniem filtra prysznicowego jest redukcja chloru oraz ochrona przed tworzeniem się warstwy osadu po twardej wodzie na powierzchni prysznica czy wanny. Jako wypełnienie znajdziemy zazwyczaj złoże KDF, czyli złoże cynkowo-miedziane. Dzięki swoim właściwościom neutralizuje między innymi działanie chloru oraz soli wapnia i magnezu.

Filtr pralkowy

Czasem zdarza się, że właściciel mieszkania sam prosi o dozowanie odkamieniacza do pralki. Jeśli zaistnieje taka sytuacja lub sami będziemy chcieli ograniczyć negatywne skutki działania twardej wody na pranie, zamiast odkamieniaczy możemy zastosować niewielki filtr pralkowy.

Filtry pralkowe zawierają w sobie polifosfat. Rozpuszczając się reaguje z solami wapnia i magnezu, a tym samym nie dopuszcza do ich wytrącania się z wody. O tym, w jaki sposób to dokładnie działa przeczytacie tutaj: Filtry pralkowe i zmywarkowe – czy polifosfat działa?

Warto wiedzieć, że polifosfat nie usuwa z wody twardości. Filtr pralkowy montuje się pomiędzy zaworem a wężem doprowadzającym wodę do pralki.

Zmiękczacz wody

Jeśli tylko pozwalają na to warunki, a właściciel się zgadza, to bardzo dobrym sposobem na uzdatnianie jest zmiękczacz wody. Redukcja stopnia twardości wody to rozwiązanie całej masy różnych problemów.

Przede wszystkim miękka woda jest przyjazna skórze i włosom, a ponadto nie pozostawia po sobie osadów. Nie trzeba więc martwić się o pranie i sprzątanie. Jedną z najlepszych propozycji na zmiękczanie wody w bloku jest kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS 14. Nie zajmuje dużo miejsca, a ponadto jest łatwy w użytkowaniu.

Informacje o zmiękczaniu wody w bloku znajdują się w artykule: Zmiękczacz wody do mieszkania – jak zmiękczyć wodę w bloku?

Współdzielenie kosztów – czy to możliwe?

W przypadku niewielkich filtrów wody (jak prysznicowe czy pralkowe) raczej nie ma sensu poruszać tej kwestii, jednak przy większych urządzeniach filtracyjnych (jak właśnie zmiękczacz wody lub system odwróconej osmozy), warto porozmawiać o współdzieleniu kosztów.

Omówienie zagadnienia utrzymania urządzenia filtracyjnego jest ważne, zwłaszcza jeśli to ma pozostać w mieszkaniu po wyprowadzce. Warto porozmawiać o kwestiach związanych z kosztami eksploatacji systemu uzdatniania wody oraz o tym, kto ma taki produkt zakupić. Każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

Czas na wyprowadzkę – co zrobić z filtrem wody?

Jeśli właściciel mieszkania nie chce, aby filtr wody pozostał w lokalu, to właściwie nie ma większego problemu. Wykręcenie i spakowanie filtra pralkowego czy prysznicowego to moment. Do nowego mieszkania można też zabrać ze sobą filtr kuchenny.

Jedyne, o czym należy pamiętać to, aby pozostawić mieszkanie w takim stanie, w jakim się je odebrało. W przypadku demontażu filtrów kuchennych wiąże się to z wymianą odpływu w umywalce czy zamaskowaniem wwiercenia na wylewkę.

Uzdatnianie wody podnosi standard mieszkania

To stwierdzenie kieruję przede wszystkim do właścicieli mieszkań, którzy czasem dość niechętnie zgadzają się na obecność systemu uzdatniania wody w ich lokalu. Tymczasem takie rozwiązania mają wpływ na komfort i wygodę codziennego życia lokatorów oraz znacznie podnoszą standard oferowanego mieszkania.

Uzdatnianie wody w wynajmowanym mieszkaniu – jak najbardziej!

Uzdatnianie wody w wynajmowanym mieszkaniu wcale nie musi wiązać się z ogromną odpowiedzialnością i wprowadzaniem wielkich przeróbek w mieszkaniu. To prawda, że wiele zależy od właściciela i nie zawsze udaje się osiągnąć kompromis. Mimo wszystko warto walczyć z nieodpowiednią jakością wody, nawet za pomocą prostych rozwiązań obejmujących tylko jedno miejsce poboru wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!