Strona główna » Blog » Jaka woda dla zwierząt domowych?

Jaka woda dla zwierząt domowych?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 7, 2020

W naszych domach często towarzyszą nam zwierzęta – od tych najmniejszych, jak gryzonie, po naprawdę duże rasy psów. Nieważne o jakim gatunku mówimy, czy jego wielkości, każdego traktujemy jak członka naszej rodziny. Warto zadbać o jego zdrowie i energię. Możemy to zrobić poprzez podawania właściwych pokarmów i wody. Jaka powinna być woda podawana zwierzętom domowym? Czy jakość ma znaczenie?

Woda dostępna zawsze

Właściwe nawodnienie organizmu jest kwestią, która dotyczy nie tylko ludzi (przeczytaj: Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć?), ale również i naszych ukochanych pupili.  Zwierzęta również potrzebują stałego nawodnienia, a brak wody może nieść ze sobą równie groźne konsekwencje, co w przypadku ludzi.

Każde zwierzę domowe musi mieć zapewniony stały dostęp do wody tak, by móc z niej skorzystać w każdej chwili. Dlatego właśnie cały czas należy kontrolować stan poidełek, miski na wodę. Dbać o to, by woda była wymieniana i dolewana tak często, jak to tylko możliwe. Przed każdym wyjściem z domu właściciel czworonoga powinien skontrolować czy ten ma wystarczająco dużo wody w misce i nie będzie narażony na poczucie pragnienia.

Groźne odwodnienie

Stopień nawodnienia organizmu, podobnie jak w przypadku ludzi, przekłada się na szereg cech związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Ilość wody w organizmie ma wpływ na odporność, samopoczucie, odpowiednie trawienie, właściwy proces chłodzenia organizmu. Podobnie jak u nas, u naszych pupili woda także stanowi podstawowy budulec komórek ciała.

Dzięki wodzie do komórek organizmu transportowane są odpowiednie składniki odżywcze. Woda pomaga w trawieniu pokarmów, wchłanianiu dostarczanych z jedzeniem składników. Bez stałego dostępu do wody organy mogą ulec szybkiemu uszkodzeniu. W przypadku narażenia na dłuższe odwodnienie, narządy zaczynają obumierać, a to w konsekwencji może doprowadzić do śmierci ukochanego psa czy kota.

O odpowiednie nawodnienie i kontrolę wypijanych ilości wody powinniśmy zatroszczyć się szczególnie w przypadku zwierząt chorych, cierpiących na nowotwory oraz ciężarnych samic.

W przypadku psów można łatwo sprawdzić czy nasz pupil jest odwodniony. Należy podnieść luźną fałdę skóry na szczycie łopatek – wyciągnąć go delikatnie, a następnie puścić. Jeśli pupil jest dobrze nawodniony, skóra powinna szybko powrócić do swojego pierwotnego ułożenia i stanu. Przy odwodnieniu skóra bardzo wolno będzie powracała do poprzedniego stanu. Przy silnym odwodnieniu może długo pozostawać w górze. Wiotkość skóry można traktować jako sygnał świadczący o poziomie odwodnienia.

Odwodnione zwierzęta mają suche wargi oraz suche uszy. Aby sprawdzić czy zwierzę jest odwodnione, można obserwować jego pyszczek. W przypadku kotów i psów można zwrócić uwagę na dziąsła – jeśli są suche, blade, lepkie, oznacza, że nasz milusiński po prostu potrzebuje wody.

Jeśli obawiasz się, że Twój pupil wypija zbyt małe ilości wody, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista powinien spojrzeć profesjonalnym okiem na problem i właściwie doradzić.

Odpowiedni jadłospis naszego pupila

Warto pamiętać o tym, że odpowiednie nawodnienie należy traktować także jako część i nieodłączny element prawidłowej diety zwierzęcia. Taka karma zawiera jednak minimalne ilości wody.

Szybkie odwodnienie jest szczególnie możliwe w przypadku psów, kotów oraz innych gatunków, które na co dzień żywią się w znacznej części lub jedynie suchą karmą. Sucha karma pęcznieje w żołądku pod wpływem wody. Po każdym posiłku psy i koty pochłaniają spore ilości płynów, dzięki którym też czują się bardziej syte, a karma jest o wiele lepiej trawiona w żołądku.

Jeśli zauważysz, że Twoje zwierzątko ma powtarzające się kłopoty związane z pęcherzem, warto pomyśleć o zmianie pokarmu na bardziej wilgotny. Niektóre z przysmaków warto choć trochę zalać wodą, by mieć pewność, że zwierzątko choć trochę uzupełni płyny. Dodanie ciepłej wody do pokarmu ogrzeje nieco pożywienie.

Zapotrzebowanie na wodę u milusińskich

Zapotrzebowanie na wodę w przypadku zwierząt, podobnie jak u ludzi, nie jest stałe. Zwiększa się w okresie chorobowym oraz podczas występowania wysokich temperatur, w wakacje. Ogólne ustalenia podają, że w ciągu dnia nasz pupil powinien przyjmować od 20 do 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Już utrata 5% może mieć znaczny, negatywny wpływ na gospodarkę elektrolitową.

Jaką wodę najlepiej podawać?

Woda podawana naszemu pupilowi zawsze powinna być świeża, czysta, podana w higieniczny sposób. Ważny jest także materiał, z którego została wykonana miska. Niektóre rodzaje metali mogą powodować niechciany, metaliczny posmak.

Bardzo istotna jest nie tylko ilość, ale też jakość dostarczanej pupilowi wody. Przede wszystkim powinna być wolna od mikroorganizmów, ponieważ te potrafią być niezwykle szkodliwe, tak jak w przypadku ludzi. Zwierzęta mają o wiele lepiej wykształtowane zmysły od nas, co może się przekładać na wyczuwanie przez nie w wodzie niepożądanych substancji. Taką jest chociażby chlor, żelazo. Mają ogromny wpływ na właściwości organoleptyczne i mogą sprawić, że nasze zwierzątko zwyczajnie nie będzie chciało napić się wody, przez co dojdzie do odwodnienia organizmu. Szczegółowe informacje o chlorze w wodzie znajdziesz w artykule: Chlorowana woda z kranu. Z kolei o kłopotach, jakie może wywołać wysokie stężenie żelaza w wodzie przeczytasz tutaj: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?

Dość spore dyskusje budzi to, jaki stopień twardości powinna mieć woda podawana ukochanemu zwierzęciu. Czy powinien pić wodę miękką, czy może jednak twardą? Część ekspertów i znawców czworonogów twierdzi, że podawanie im twardej wody nie będzie miało znaczącego wpływu na ich zdrowie. Część weterynarzy opowiada się jednak za tym, aby zanim podamy wodę zwierzęciu, po prostu ją oczyścić za pomocą filtra. Wszystko ze względu na substancje chemiczne, które mogą być dodawane do wody podczas procesu uzdatniania jej w zakładach.

Nie ma jednoznacznych rekomendacji, co do stopnia twardości wody, jaki powinna mieć woda podawana psom i kotom, jednak ciekawe wydają się być badania przeprowadzone w USA w 2016 roku. Przeprowadziło je towarzystwo ubezpieczeniowe dla zwierząt o nazwie Trupanion. Ich badania wykazały związek między stopniem twardości wody, a problemami związanymi z układem moczowym u psów i kotów. Wyniki wskazywały, że im twardszą wodę piły zwierzęta, tym większe były problemy zdrowotne w tym zakresie. Być może nie był to bezpośredni skutek, jednak ryzyko wystąpienia było znacznie większe na terenach z twardą wodą.

Jak można poprawić jakość wody dla zwierząt?

Jeśli uznamy, że woda płynąca z naszego kranu nie ma odpowiednich właściwości, musimy pamiętać, że decyzja o założeniu właściwego systemu uzdatniania wody przyniesie wiele korzyści nie tylko naszym ukochanym zwierzakom, ale także nam samym.

W przypadku chęci poprawy jakości wody spożywczej dobrym rozwiązaniem może okazać się system odwróconej osmozy bądź ultrafiltracja. Dobrze radzą sobie z oczyszczaniem wody, poprawiają jej smak, zapach, a także barwę. Przeczytaj więcej: Jaki filtr wybrać do uzdatniania wody w kuchni? Co mamy do wyboru?

Rozwiązaniem na całą instalację może być z kolei zmiękczacz wody w połączeniu z kolumną węglową. Centralne zmiękczacze wody doskonale radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody, co może także przynieść wiele korzyści w całym gospodarstwie domowym. Z kolei kolumna węglowa jest dobrym rozwiązaniem na poprawę właściwości organoleptycznych wody i usunięcie z niej substancji szkodliwych, jak choćby chlor i wiele związków toksycznych. O właściwościach węgla aktywnego przeczytasz w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała

Jeśli nie masz w domu miejsca na taki zestaw, a zależy Ci, aby woda w każdym miejscu poboru była wysokiej jakości, zamiast zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej możesz wybrać kompaktowe urządzenie 2 w 1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero, którego recenzję można obejrzeć tutaj:

Woda o neutralnym smaku, zapachu i barwie jest tym, czym z pewnością nie pogardzi nasz pupil, a i my sami będziemy czerpać z niej wiele korzyści. Warto zastanowić się nad założeniem stacji uzdatniania wody.

Twój pupil będzie szczęśliwy!

Dbanie o zaspokojenie podstawowych potrzeb swojego zwierzaka i zapewnienie mu produktów wysokiej jakości to najwyższy wyraz troski i miłości. Zwierzęta nie mogą wybierać, ani się skarżyć – to my bierzemy za nie odpowiedzialność  powinniśmy zrobić wszystko, by czuły się dobrze. W tym między innymi zatroszczyć się o jakość wody.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.