Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Kolumny filtracyjne nie są nowym wynalazkiem w branży uzdatniania wody, jednak wiele osób nie decyduje się na ich wybór, ponieważ nie do końca wiedzą, jak działają takie urządzenia oraz ile ich będą kosztowały. Dziś wytłumaczę wszystkie kwestie związane z kolumnami filtracyjnymi. Dowiecie się jak wygląda eksploatacja, jakie zanieczyszczenia usuwają z wody oraz w jakich przypadkach szczególnie się przydadzą.

Złoża w kolumnach filtracyjnych

W kolumnach filtracyjnych stosuje się kilka rodzajów złóż filtracyjnych. Najczęściej wewnątrz butli znajdziemy piasek kwarcowy, jednak oprócz tego producenci stosują także: hydroantracyt, złoża mieszane, kilkuwarstwowe.

Ciekawym przykładem jest zastosowanie recyklingowanego szkła. Problemem jest fakt, że złoża tego typu mają wyższą cenę i nie są tak dobrze sprawdzone i przetestowane jak choćby piasek kwarcowy.

Gdzie i kiedy stosować kolumny filtracyjne?

Kolumny filtracyjne można stosować wraz z filtrami mechanicznymi lub zamiast nich.

Świetnie sprawdzają się przy filtracji wody powierzchniowej jak też głębinowej. W przypadku wody powierzchniowej odfiltrowują glony, resztki roślin oraz wszystko to, co pompa może zassać z wody powierzchniowej. Z innych rodzajów wód usuwane są: piasek, żelazo oraz cała gama cząstek stałych pochodzenia organicznego i nieorganicznego.

Kolumny sedymentacyjne są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Najczęściej służą do odfiltrowania zanieczyszczeń w układach zamkniętych i półzamkniętych, a to ze względu na wysoką skuteczność.

Eksploatacja kolumny filtracyjnej

Ogromną zaletą kolumn filtracyjnych jest długa żywotność. Do tego praktycznie nie generują kosztów i nie wymagają uwagi.

Urządzenia można spotkać zazwyczaj w wersji z głowicą automatyczną oraz ręczną. Niezależnie od typu zaworu sterującego, zanieczyszczenia są usuwane przy pomocy płukania przeciwprądowego.

Jeśli decydujemy się na kolumnę filtracyjną z głowicą automatyczną, to praktycznie niczym nie musimy się przejmować. Cały proces regeneracji i pracy odbywa się bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Wystarczy tylko od czasu do czasu skontrolować czy urządzenie działa prawidłowo.

Przy głowicy nieautomatycznej to właściciel decyduje, kiedy ma nastąpić regeneracja. Sam proces regulowany jest ręcznie.

Żywotność złoża jest w dużej mierze powiązana z rodzajem oraz ilością występowania konkretnego zanieczyszczenia. Podobnie jest z regeneracją – wszystko zależy od ilości zanieczyszczeń oraz wielkości urządzenia. W niektórych przypadkach regenerację należy przeprowadzać raz na dobę, w innych wystarczy jeden raz w tygodniu.

Należy wziąć pod uwagę, że na proces regeneracji idą dość spore ilości wody, jednak nadal jest to bardziej opłacalne niż wymiana wkładów w filtrach narurowych

Podłączenie kolumny filtracyjnej

Kolumna filtracyjna powinna zostać podłączona za pośrednictwem standardowych przyłączy (ich wielkość zależy od wielkości urządzenia). To urządzenie montuje się na wejściu wody do budynku. Niezmiernie istotny jest dostęp do odpływu do kanalizacji. Podczas procesu regeneracji powstają popłuczyny, które muszą zostać odprowadzone.

Wymiana złoża

Przy butlach o niewielkim rozmiarze z wymianą złoża można poradzić sobie samodzielnie. Nie jest to nic skomplikowanego. Należy odkręcić głowicę sterującą, przechylić butlę i opróżnić ją ze złoża, a następnie wsypać nowy materiał filtracyjny. Po opróżnieniu warto przepłukać butlę, aby zachować wewnątrz higieniczne warunki.

Przy większych butlach najlepiej skorzystać z pomocy hydraulika lub serwisanta. Samo złoże nie jest drogie. Za wymianę przez profesjonalny serwis, który dostarczy wszystkie niezbędne materiały, zapłacimy około 500 złotych.

Wytrącanie żelaza dzięki kolumnie filtracyjnej

Przy temacie kolumn filtracyjnych warto wspomnieć, że te w niektórych przypadkach świetnie radzą sobie z oczyszczaniem wody z żelaza oraz manganu.

Aby móc wykorzystać kolumny sedymentacyjne do odżelaziania, powinny zostać spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie napowietrzanie. Istotne jest również właściwe pH wody. Jeśli tylko żelazo będzie się prawidłowo wytrącało, to kolumna filtracyjna może z powodzeniem zastąpić odżelaziacz wody. Oprócz tego kolumna sedymentacyjna może okazać się doskonałym etapem wstępnej filtracji przed odżelaziaczem.

Jako ciekawostkę warto dodać, że niektóre złoża stosowane w kolumnach tego typu są w stanie odfiltrować nie tylko żelazo i mangan, ale nawet amoniak.

Czy kolumny filtracyjne są lepsze od filtrów narurowych?

Nie da się bezpośrednio porównywać kolumn filtracyjnych oraz filtrów narurowych, ponieważ każde z tych urządzeń ma szansę sprawdzić się lepiej od drugiego w konkretnych przypadkach.

Przy wyborze filtrów narurowych warto wziąć pod uwagę, że im dłuższy filtr, tym większa powierzchnia filtracyjna. Zwiększa się też czas kontaktu wody z wkładem. Im większy filtr, tym mniejsze spadki ciśnienia.

Należy dowiedzieć się jak najwięcej o preferencjach samych użytkowników. Na przykład w przypadku filtrów narurowych Atlas Filtri Hydra mamy do czynienia z mniejszą powierzchnią filtracyjną, ale zyskujemy możliwość oczyszczania wkładu oraz jego wielokrotnego wykorzystania.

Jeśli widzimy, że wkłady w filtrach narurowych muszą być wymieniane co tydzień, to lepiej zainwestować w kolumnę sedymentacyjną. Na pewno w tym przypadku będzie stanowiła o wiele bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Po pierwsze złoże będzie miało dłuższy kontakt z wodą, a to korzystnie wpłynie na efekty filtracji. Po drugie będzie to o wiele bardziej opłacalne rozwiązanie pod względem częstotliwości wymiany złoża oraz regeneracji.

Ponadto kolumny filtracyjne zazwyczaj stosuje się do uzdatniania wody ze studni, jednak nie jest to regułą. W przypadku tych urządzeń naprawdę wiele zależy od jakości wody.

Kolumny filtracyjne Ecoperla Sedimentower dostępne są w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!