Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Lampy bakteriobójcze TMA i VIQUA to popularne urządzenia, które usuwają bakterie w wodzie ze studni. Którego producenta wybrać? Przed tym dylematem stają osoby, które potrzebują dezynfekcji wody na wysokim poziomie. Czym różnią się produkty? Która lampa bakteriobójcza jest lepszej jakości?

Co to są lampy bakteriobójcze?

Lampy bakteriobójcze to specjalistyczne urządzenia filtracji wody, których zadaniem jest usunięcie z cieczy wszelkich mikroorganizmów, wirusów i bakterii. Proces dezynfekcji odbywa się za pomocą promieniowania UV-C. Promieniowanie o długości od 200 do 280 nm ma duży wpływ na DNA wirusów i bakterii. Dzięki temu mikroorganizmy mogą być skutecznie pozbawione możliwości rozmnażania się lub są całkowicie likwidowane. Warto zwrócić uwagę na dawkę promieniowania. Lampy UV nie oddziałują na chlor, czy metale ciężkie. Badania wykazały, że mają jednak wpływ na niektóre organiczne związki lotne. Lampy sterylizujące są uznawane za bardzo ekologiczne rozwiązanie filtracji wody, ponieważ nie wprowadzają do cieczy dodatkowych substancji chemicznych. To rozwiązanie nie ma więc wpływu na: smak, zapach, barwę, czy pH wody.

Jak działa lampa UV?

Źródło światła UV jest zamknięte w szczelnej obudowie (zwykle kwarcowej). Woda przepływająca przez lampę jest naświetlana i podatna na działanie promieni UV-C. Promieniowanie tego typu wpływa na DNA komórek. Po naświetleniu obumierają i w takim stanie są uznawane za nieszkodliwe. Lampy bakteriobójcze mogą być stosowane równocześnie z innymi metodami filtracji.

TMA – informacje o producencie

To polski producent lamp sterylizujących do wody i powietrza. Siedziba firmy mieści się w województwie podlaskim. TMA zajmuje się produkcją od 1998 roku. Lampy UV produkowane są w Polsce, podzespoły pochodzą z krajów znajdujących się na terenie Europy. W produkcji wykorzystywane są żarniki Philips. Ich lampy UV przeznaczone są zarówno do gospodarstw domowych, jak też do przemysłu.

VIQUA – informacje o producencie

Viqua to kanadyjski koncern działający na światowym rynku już od ponad 35 lat. Lampy bakteriobójcze tego producenta były dostępne pod marką Sterilight. Obecnie jednak firma wycofała się z tego nazewnictwa i swoje produkty sprzedaje pod nazwą Viqua. Główną działalnością firmy jest produkcja urządzeń do dezynfekcji wody za pomocą promieniowania UV-C. Ich misją jest zapewnienie łatwego i szybkiego dostępu do krystalicznie czystej wody dla każdego – indywidualnych użytkowników i przedsiębiorstw.

Lampy UV TMA – co je charakteryzuje?

Lampy bakteriobójcze TMA dostępne są w trzech seriach: seria V (0,5 -11,0 m3/h), seria AM (18 – 550 m3/h), seria AMX (40 – 1400 m3/h). Oprócz tego powstały także dwie serie dedykowane właścicielom basenów: seria AP-POOL oraz AP-POOL-X. Seria V składa się z 9 modeli. Seria AM to 12 modeli o różnych wydajnościach. Seria AMX składa się z 10 modeli. Lampy składają się z korpusów ze stali kwasoodpornej oraz tak zwanej szafy sterowniczej wyposażonej w licznik czasu. Są one przeznaczone do: domów prywatnych, przedsiębiorstw i basenów. Żaden model z trzech serii nie posiada w wersji podstawowej czujnika pomiaru natężenia UV.

Lampy bakteriobójcze Viqua – czym się wyróżniają?

Marka Sterilight od zawsze należała do Viqua. Producent zdecydował się na ujednolicenie nazw urządzeń i poszczególnych części w celu ułatwienia ich doboru. Lampy bakteriobójcze są w pełni certyfikowane. Posiadają atesty: NSF, CE, CSA. Wszystkie gotowe produkty są dokładnie testowane. Lampy tego producenta posiadają wysoką wydajność godzinową oraz odpowiednio dużą moc żarnika. Automat dołączony do każdego produktu wskazuje poziom zużycia żarnika i informuje o konieczności jego wymiany. To wielka zaleta, zwłaszcza dla „zapominalskich”. Dzięki odpowiedniej częstotliwości wymiany żarnika, poziom filtracji zostanie utrzymany na odpowiednim poziomie. W zależności od dobranej wydajności, lampy bakteriobójcze można stosować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak także w przemyśle. Woda w trakcie filtracji nie traci swojego ciśnienia. Wydajność poszczególnych modeli waha się od 0,3 m3/h do 2,5 m3/h. Lampy sterylizujące Viqua zawierają około 70% mniej rtęci od lamp konkurencyjnych – to sprawia, że są bardzo przyjazne dla środowiska.

Lampy bakteriobójcze TMA vs. Viqua – podsumowanie

Lampy UV obu producentów działają na tej samej zasadzie. Różnice dotyczą: ceny, budowy, doboru wydajności, miejsca produkcji. Na korzyść Viqua przemawia fakt, że posiada czujnik zużycia promiennika. Dzięki temu użytkownik zostanie poinformowany o konieczności wymiany żarnika. Jeżeli ta czynność nie zostanie dokonana w odpowiednim czasie, woda może być filtrowana w nieodpowiedni sposób, a bakterie i wirusy nadal mogą być w niej obecne. Viqua to lampy bakteriobójcze wysokiej jakości, zaawansowane pod względem technologicznym z wieloma zaletami i cechami ułatwiającymi użytkowanie.