Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Filtracja wody to w wielu sytuacjach wcale nie jest bułka z masłem, zwłaszcza w przypadku wody ze studni. Uzdatnianie wymaga wcześniejszego przeprowadzenia dokładnych badań, odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Przestrzegaj tych zasad, a na pewno instalacja urządzenia filtracyjnego przebiegnie prawidłowo, a jakość wody ulegnie znacznej poprawie.

Niestety, bardzo często zdarza się, że właściciele własnych ujęć wody zapominają o aspekcie oczyszczania wody użytkowej oraz o tym, jak bardzo jest to ważne. Często chęć zaoszczędzenia wygrywa też ze zdrowym rozsądkiem. W takich sytuacjach trzeba najczęściej wydać dwa razy tyle pieniędzy.

Przygotowałem listę rad, których warto przestrzegać przy posiadaniu wody ze studni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie doprowadzić do awarii instalacji, aby z kranu płynęła zdrowa, bezpieczna do spożycia i użytkowania woda.

Nigdy nie zakładaj, że woda ze studni jest dobrej jakości

O jakość wody wodociągowej dbają zakłady. Wiadomo, co się w niej znajduje i w jakich ilościach, a parametry są zazwyczaj dostępne na stronie do wglądu w każdej chwili. Inaczej ma się sprawa w przypadku wody ze studni. Nikt nie czuwa nad jej jakością, właściwie to nie wiadomo, co się w niej kryje. Jeśli ujęcie znajduje się na terenach rolniczych, to problemem mogą być chociażby azotany. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że analiza wody to niezwykle ważny krok, a bez niego nie można rozpocząć kolejnych działań. Posiadanie wody ze studni wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji niż w przypadku wody wodociągowej lecz nieodłącznym kosztem posiadania takiego przywileju powinien być koszt badania wody.

Co ważne, w przypadku wody ze studni badania powinny być przeprowadzane co jakiś czas. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku, gdy silnie odczuwamy zmianę jakości użytkowanej wody.

Nie kupuj filtrów wody bez przeprowadzenia odpowiednich badań

W filtracji wody nie ma czegoś takiego jak złoty środek, a już na pewno nie występuje on w przypadku wody ze studni. Wielkość urządzenia, ilość złoża, wydajność oraz inne zmienne są dobierane na podstawie wywiadu z mieszkańcami danego gospodarstwa oraz wyników analizy wody.

Większość urządzeń filtracyjnych do wody ze studni to produkty „szyte na miarę”. Do problemu żelaza, jonu amonowego i twardości wody zostanie dobrane inne urządzenie niż do problemu bakterii w wodzie.

Często zdarzają się przypadki, gdzie użytkownik zamontował odżelaziacz na własną rękę, ale produkt okazał się za mały, a woda nadal jest dramatycznej jakości. Dopiero po wykonaniu analizy wody okazuje się, że potrzebne jest zupełnie inne urządzenie z o wiele większą wydajnością.

Przewiduj, co może się wydarzyć – przygotuj pomieszczenie gospodarcze pod obecność stacji filtracyjnej

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia gospodarczego to niebywale ważna kwestia. Pomijana może prowadzić do całkowitej przebudowy pomieszczeń, wierceń, wyburzania, nerwów i kombinowania.

Przede wszystkim pomieszczenie na stację uzdatniania wody powinno mieć przyłącze wody. Musi też być odpowiedniej wielkości – jeżeli będzie zbyt małe, to system może się nie zmieścić. Do pomieszczenia trzeba doprowadzić kanalizację, w przeciwnym wypadku popłuczyny po filtracji nie będą miały ujścia. Pamiętaj także o tym, by w pomieszczeniu gospodarczym był dostęp do zasilania elektrycznego.

Pamiętaj o prawidłowej kolejności montażu urządzeń filtracyjnych

Jeśli urządzenia filtracyjne zostaną zainstalowane w nieprawidłowej kolejności, to po prostu nie będą działały i filtrowały wody. Na przykład jedną z najważniejszych zasad jest to, aby nigdy nie instalować filtra mechanicznego przed odżelaziaczem wody. To powoduje nie tylko spadki ciśnienia, ale także nieodpowiednie płukanie filtra. Przed lampą UV najlepiej zamontować filtr wstępny, ponieważ promieniowanie UV nie zadziała, jeżeli woda będzie mętna.

Filtry narurowe to nie jest wyjście z każdej sytuacji

Filtry narurowe nie uzdatnią wody w całym domu. Błędne jest myślenie, że dadzą sobie radę ze wszystkimi zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie. Nie jest to możliwe ze względu na ich niewielką wydajność, małą powierzchnię filtracyjną. Tak więc narurowy filtr odżelaziający nigdy nie zastąpi w należyty sposób odżelaziacza.

Niestety, zdarza się i tak, że właściciele urządzeń filtracyjnych zapominają o montażu filtra wstępnego. Jego nieobecność może prowadzić do przedostawania się dużych cząstek na przykład do głowicy sterującej, a to może doprowadzić do kosztownej awarii. Na przykład wszyscy producenci zmiękczaczy wody zalecają montaż filtra mechanicznego przed urządzeniem.

Regularna wymiana komponentów to podstawa!

Regularna wymiana złoża, wkładów, żarników to podstawa, tak samo jak uzupełnianie zbiornika solanki czy regeneracja kolumny węglowej i filtracyjnej. Każde urządzenie filtracyjne ma co do tego swoje wytyczne. Są one zależne także od stanu wody w danym gospodarstwie. Z czasem i coraz większą ilością przefiltrowanej wody właściwości złóż wyczerpują się. Ta sytuacja dotyczy także wkładów filtracyjnych. Jeżeli nie zostaną wymienione na nowe, to zwyczajnie przestaną działać, a z kranu popłynie brudna woda. Każde urządzenie należy odpowiednio serwisować, zgodnie z wytycznymi dołączonymi przy zakupie bądź w instrukcji.

Miedziana instalacja i woda o kwaśnym odczynie wykluczają się

Jeśli wiemy, że woda użytkowa ma niskie pH lub ma być całkowicie zmiękczana lepiej zrezygnować z instalacji miedzianej. Woda o kwaśnym odczynie ma bardzo niekorzystny wpływ na miedź. Wskutek tej reakcji rury ulegają o wiele szybszej korozji, natomiast woda jest bogatsza w miedź, która nie jest korzystna dla zdrowia.

W artykule Czy zmiękczanie wody powoduje korozje w instalacjach z miedzi? znajdziesz więcej przydatnych informacji.

Skup się na odpowiednim układzie sterowania

Głowica sterująca to często serce systemu uzdatniania wody. Warto wziąć pod uwagę to, by była jak najlepszej jakości. Przy wyborze zwróć uwagę na: jakość, producenta, łatwość obsługi, dostępne opcje, dostępność części zamiennych, konstrukcję, Głowica powinna być optymalnie dopasowana do urządzenia. Czasem lepszym wyborem będzie czasowa, a w innym przypadku objętościowa.

Dobierz odpowiednią pompę i hydrofor

Ogromnym błędem właścicieli wody ze studni jest to, że zakupują pompę jeszcze przed wykonaniem analizy wody lub zakupem filtrów, które do działania potrzebują konkretnie określonych warunków. W takich sytuacjach często okazuje się, że urządzenie filtracyjne nie jest w stanie działać, bo pompa jest za mało wydajna. Przy zakupie pompy weź więc koniecznie pod uwagę urządzenia filtracyjne, w przeciwnym wypadku czekają Cię podwójne wydatki.

Podobnym problemem jest dobór nieodpowiedniego zbiornika hydroforowego. Często podejmowaną decyzją jest ta o zakupie przeponowego zbiornika hydroforowego. Niestety, przy potrzebie uzdatniania wody to bardzo niekorzystna decyzja zakupowa. Zbiorniki tego typu nie dopuszczają wody do kontaktu z powietrzem, a tym samym nie dochodzi do utleniania żelaza i manganu. Najlepszym wyborem będzie bezprzeponowy zbiornik hydroforowy.

Te wskazówki to gwarancja sukcesu!

Przestrzegaj tych zasad, a z pewnością obejdzie się bez awarii, kłopotów oraz przepłacania. W zamian będziesz cieszyć się czystą wodą o odpowiednich parametrach. Jeżeli nie jesteś pewny podjętych decyzji dotyczących urządzeń do uzdatniania wody, najlepiej poproś o pomoc eksperta.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!