Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Mierniki pH znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Sprawdź, jakie są rodzaje testerów? Jak działają? Gdzie są wykorzystywane?

Czym jest odczyn pH?

Zanim przejdę do opisu urządzeń dostępnych na rynku, warto wyjaśnić, czym jest pH i co dokładnie oznacza ten wskaźnik. Otóż pH można zdefiniować, jako wskaźnik określający odczyn roztworu na podstawie zawartości jonów wodorowych. Odczyn pH poniżej 7 oznacza roztwór o odczynie kwaśnym. Odczyn zasadowy występuje, jeżeli wynik badania wskaże na pH powyżej 7. Jeżeli jest równy 7 lub oscyluje w granicach tej liczby, wtedy możemy być pewni, ze substancja chemiczna, którą badamy ma odczyn obojętny.

Jak zmierzyć odczyn wody?

Urządzenia stosowane do pomiaru pH substancji chemicznych są nazywane pH-metrami lub kwasomierzami. Pomiar pH może zostać przeprowadzony przy pomocy tak zwanych pasków wskaźnikowych, za pomocą analizy miareczkowej oraz za pomocą metody potencjometrycznej.

Ile kosztuje miernik pH?

Do domowych zastosowań polecam miernik pH, który bada wodę metodą potencjometryczną. Najprostsze i mniej skomplikowane mierniki pH kosztują około 60 złotych.  Średni koszt profesjonalnego urządzenia o dobrych parametrach dających dokładny wynik to około 500 złotych. Kropelkowe testy pH kosztują około 20 złotych i wystarczą na przeprowadzenie około 200 testów. Za 80 sztuk pasków uniwersalnych zapłacimy około 3 złotych.

Gdzie kupić miernik pH?

Szukając miernika, zwróć uwagę na to, aby urządzenie posiadało funkcję ATC. Tester elektroniczny powinien posiadać w zestawie bufory oraz śrubokręt do kalibracji.

Jak wykonać test miernikiem pH?

  1. Zdejmij zatyczkę elektrody miernika
  2. Zanurz elektrodę w wodzie destylowanej, a następnie wytrzyj ją ręcznikiem papierowym
  3. Włącz miernik przesuwnym guzikiem
  4. Skalibruj miernik używając buforów dostępnych w zestawie
  5. Delikatnie mieszaj  w badanej wodzie i poczekaj aż odczyt się ustabilizuje
  6. Po użyciu wyłącz miernik
  7. Użyj destylowanej wody,  by oczyścić elektrody

Gdzie są stosowane mierniki pH?

To, czy potrzebujemy bardzo dokładnego pomiaru, czy jest nam potrzebny jedynie wynik poglądowy zależy od indywidualnych potrzeb oraz przeznaczenia. Testery pH znajdują swoje zastosowanie w akwarystyce zarówno morskiej, jak tez słodkowodnej, w laboratoriach. Pomiary wykorzystywane są na pływalniach, w SPA, w testach aplikacji wodnych, wody kotłowej oraz ścieków. Są to urządzenia niezbędne w uzdatnianiu wody.

Oprócz tego ph-metry wykorzystuje się do pomiaru pH w napojach zimnych i gorących, a więc: kawach, herbatach, winach. Swoją rolę spełniają w branżach takich jak: rolnictwo, farmacja, okulistyka, ale też w gabinetach kosmetycznych.

W niektórych przypadkach wynik nie musi być bardzo dokładny, wystarczy, gdy zostanie ustalone średnie pH. W takich przypadkach można zainwestować w tańsze mierniki, które nie mają dodatkowej możliwości pomiaru temperatury wody. Jeżeli miernik pH stosowany jest z dużą częstotliwością, a wyniki muszą być jak najbardziej precyzyjne, wtedy warto zaopatrzyć się w model rozbudowany o dodatkowe opcje.

Paski wskaźnikowe

Jest to najłatwiejszy sposób pomiaru pH w badanym roztworze. Odbywa się on przy pomocy wskaźników zwanych także indykatorami. Wskaźnikami są zasady organiczne lub słabe kwasy. Ich cząsteczka w postaci niezdysocjowanej będzie miała zabarwienie inne od barwy powstającego w wyniku dysocjacji produktu. Jeżeli roztwór będzie miał odczyn kwaśny uzyskamy barwę zbliżoną do czerwieni, koloru pomarańczowego. Jeżeli natomiast odczyn będzie zasadowy najprawdopodobniej uzyskamy barwę zmierzająca w kierunku zieleni lub koloru niebieskiego. Wyniki badania tego typu porównuje się z uniwersalną skalą kolorystyczną, na podstawie której można określić wartość pH.

Do pomiarów bardzo często stosowane są paski wskaźnikowe. Jest to cienka bibuła, na którą naniesiono różne wskaźniki. Po zanurzeniu papierka wskaźnikowego w roztworze niemal natychmiastowo nabierze koloru. Na podstawie porównania otrzymanej barwy ze skalą otrzymamy wynik. Najczęściej wykorzystywane wskaźniki to: lakmus, papierek uniwersalny, oranż metylowy, czerwień metylowa, błękit bromotymolowy, zieleń krezolowa, fenoloftaleina.

Trzeba pamiętać, że taki rodzaj badania należy do grupy orientacyjnych. Nie jest bardzo dokładny, przez co nie w każdym przypadku może być wystarczający.

Miareczkowanie

Analiza miarowa wskaźnika pH nosi też nazwę miareczkowania. Jest to metoda analityczna polegająca na dodawaniu do roztworu badanego pojedynczych kropli roztworu zawierającego substancję, która zareaguje z badanym roztworem w sposób charakterystyczny. Na podstawie znajomości stężenia dodanej substancji i objętości roztworu miareczkowego można obliczyć stężenie i ilość kwasu w badanym roztworze, a dzięki temu także wskaźnik pH.

Metoda potencjometryczna

W tej chwili urządzenia tego typu są bardzo intuicyjne. Wynik pomiaru można odczytać z wyświetlacza. Zakres temperatury roztworu, w której można dokonać pomiaru w większości przypadków waha się od 0 do nawet 50 stopni Celsjusza. Na rynku dostępne są pH-metry z dodatkową funkcją pomiaru temperatury. Jak wiadomo temperatura ma spory wpływ na odczyn pH. Najprostsze pH-metry nie mają funkcji pomiaru temperatury i są nastawione na jedną, optymalną wartość 25 stopni Celsjusza. W badaniu roztworu o niższej lub wyższej temperaturze mogą wystąpić lekkie odchylenia od prawidłowego wyniku. W droższych modelach występuje możliwość pomiaru temperatury i na jej podstawie obliczenia wskaźnika pH.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!