Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Miernik TDS (Total dissolved solids) jest to urządzenie służące do pomiaru sumy rozpuszczonych substancji w wodzie. Pomiar odbywa się na drodze konduktometrycznej czyli na pomiarze przewodności wody na podstawie, której można oszacować ilość soli rozpuszczonych.

Czysta woda (pozbawiona jakichkolwiek rozpuszczonych substancji) praktycznie nie przewodzi prądu, wraz ze wzrostem ilości substancji rozpuszczonych mamy w wodzie więcej jonów, im więcej wolnych kationów i anionów w wodzie tym lepiej przewodzi ona prąd. Na podstawie tej zależności możemy z pewnym przybliżeniem wyliczyć ilość rozpuszczonych soli.

Urządzenie samodzielnie przelicza przewodność wody na ilość rozpuszczonych substancji i podaje wynik w ppm czyli mg substancji na ml wody.

Po co stosować miernik TDS?

Miernik TDS stosować można w celu sprawdzenia skuteczności działania membrany w osmozie, znajduje również zastosowanie w akwarystyce. Możemy z niego korzystać przy okazji dawkowania różnych substancji do wody.

Jak wykonać test miernikiem TDS?

Przeprowadzenie testu za pomocą miernika TDS jest nie tylko proste, ale także szybkie i skuteczne. Urządzenie należy włączyć, a następnie chwilowo zanurzyć w badanej wodzie. Odczyt wyniku możliwy jest w momencie, w którym ten przestanie się zmieniać. W przypadku wody uzdatnianej za pomocą domowego filtra odwróconej osmozy, wynik powinien być jak najniższy, najczęściej jest to około 10 ppm. W wodzie niefiltrowanej wynik ten może wahać się od kilkuset, do nawet tysiąca ppm. Wysoka zawartość ppm może świadczyć o znacznym stopniu twardości wody.

Zależność pomiędzy TDS przewodnością wody zapisywana jest za pomocą następującego równania: TDS = keEC, gdzie TDS wyrażone jest w mg/l, EC opisuje przewodność w microsiemensach/cm przy 25 °C, ke natomiast jest współczynnikiem korelacji pomiędzy 0.45 i 0.8, zależnym od rodzaju rozpuszczonych soli.

Wynik TDS po zmiękczaczu wody

Wynik TDS czyli całkowitej ilości rozpuszczonych soli w wodzie po zmiękczaczu wody nie ulega zmienia. Jony wapnia i magnezu są wymieniane na inne. TDS po zmiękczaczu może nawet w niewielkim stopniu wzrosnąć, bo czasem się zdarza, że suma dostarczonego sodu da nieco większy wynik TDS niż suma usuniętego wapnia i magnezu. Oczywiście fakt ten nie ma praktycznie żądnego wpływu na ilość powstających osadów w czajnikach, na armaturze itp (chyba, że odparowujemy wodę, wtedy może być trochę więcej, ale o zupełnie innej strukturze).

Inne mierniki przewodności wody

Oprócz TDS stosuje się mierniki przewodności, które podają wyniki w S (simensach czyli odwrotności oporu). Tego typu urządzenia są zazwyczaj nieco dokładniejsze.

Gdzie kupić miernik TDS?

Szukając miernika, zwróć uwagę na wersję TDS-3. Posiada funkcję pamięci, zapisuje pomiar do późniejszego odczytu dając dźwiękowy sygnał zapisu. Umożliwia także odczytanie temperatury cieczy.

 

Sprawdzony miernik TDS-3 z termometrem kupisz tutaj http://allegro.pl/miernik-tds-3-termometr-pokrowiec-wyprzedaz-i5631326450.html

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!