Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Woda potrzebna jest człowiekowi do codziennego życia. Używamy jej do codziennych życiowych czynności, jak mycie, pranie itp. Woda potrzebna nam jest również do picia i przygotowywania posiłków. W ostatnich latach działalność człowieka spowodowała, że woda często bywa skażona i nie nadaje się do spożycia. Co jakiś czas w mediach słyszy się informacje o skażeniu, czy zanieczyszczeniu wody różnymi czynnikami. Wtedy potrzebna jest dezynfekcja. Jakość wody przeznaczonej do spożycia jest cały czas monitorowana, więc każda nieprawidłowość jest zaraz wyłapywana.

Woda może być zanieczyszczona w sposób naturalny lub sztuczny. Naturalny to na przykład zasolenie, naturalne zanieczyszczenie związkami żelaza pochodzące z domieszek z wód powierzchniowych i podziemnych. Z kolei sztuczne zanieczyszczenie związane jest z działalnością człowieka.

Dzisiaj człowiek potrafi oczyścić wodę poprzez różne urządzenia do oczyszczania jakimi są filtry. Woda zanim trafi do naszych mieszkań jest najpierw oczyszczana poprzez rozbudowane procesy filtracyjne. Filtry do wody to jeden ze sposobów oczyszczania wody. W procesie globalnym filtry te stanowią jedną dużą całość. Podobne filtry, ale w mniejszym wydaniu możemy stosować do oczyszczania wody płynącej w kranach w naszych mieszkaniach.

Woda zanim znajdzie się w kranach podlega procesowi uzdatniania wody. Uzdatnianie wody to proces, który polega na oczyszczeniu zanieczyszczonej wody do takiego stanu czystości jaki jest wymagany dla jej zastosowania. Woda uzdatniana jest na wiele sposobów. Między innymi poprzez demineralizację, odwróconą osmozę, ultrafiltrację, dekarbonizację.

Woda uzdatniana jest w stacjach uzdatniania wody. Proces przeprowadzany jest dla potrzeb komunalnych (woda wodociągowa, woda pitna), dla potrzeb przemysłu, głównie spożywczego, dla medycyny, farmacji

Rodzaje filtrów do wody

Na rynku znajduje się duży wybór filtrów do wody oraz firm dystrybucyjnych, które polecają różne rodzaje filtrów. Filtry różnią się między sobą budową, przeznaczeniem, rodzajem zastosowanego materiału czy też oferowaną wydajnością i dokładnością filtracji. Filtr może być urządzeniem bardzo prostym – woda przepływa przez obudowę filtra (klosz) gdzie umiejscowiony jest wkład filtrujący (np. polipropylenowy, węglowy). Jest to najprostsze ale również najczęściej spotykane rozwiązanie. W innych przypadkach wkład filtracyjny może zostać zastąpiony np. wysokoenergetycznym promieniowaniem UV.

Bardziej zaawansowane urządzenia opierają się na podobnej zasadzie działania, ale posiadają dodatkowe urządzenia wspomagające oczyszczanie złoża i jego regenerację (np. głowice sterujące, dozowniki solanki). Ponadto odżelaziacze czy zmiękczacze oferują wydajności rzędzu kilku czy kilkunastu metrów sześciennych na godzinę. Rozwiązania takie często znajdują zastosowanie w przemyśle czy w nowoczesnych zabudowaniach.

Spektrum filtrów do wody jest więc bardzo szerokie – mogą być to kompaktowe urządzenia o niewielkiej wydajności, wykorzystujące jednorazowe wkłady wypełnione substancjami filtrującymi, ale także potrafią stanowić przemysłowe stacje uzdatniania wody zawierające w swojej strukturze wiele etapów filtracji i oferować olbrzymie wydajności godzinowe.