Strona główna » Blog » Jaka woda dla kobiety w ciąży?

Jaka woda dla kobiety w ciąży?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 1, 2021

Okres ciąży jest wyjątkowy. To czas, w którym przyszła mama szczególnie powinna troszczyć się o swoje zdrowie, dla dobra swojego oraz dziecka. Jedną z najważniejszych kwestii stanowi codzienna dieta i nawodnienie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie ciąży? Jak i czym się nawadniać? Czy woda może w jakiś sposób pomóc?

Jak już wiemy z artykułu: Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć?, odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne z wielu względów. W bardzo dużym skrócie i ogóle można powiedzieć, że woda pomaga nam w prawidłowym funkcjonowaniu. Szczególną uwagę należy przywiązać do tych kwestii zwłaszcza podczas ciąży.

Rola wody podczas ciąży

Woda wspomaga wiele procesów, pomaga w zachowaniu równowagi, reguluje dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Ponadto woda:

  • Stanowi główny składnik płynu pęcherzykowego, osłania komórkę jajową
  • Jest niezbędna do produkcji płynu owodniowego
  • Jest niezbędna w prawidłowym rozwoju tkanek i funkcji dziecka
  • Umożliwia wymianę składników budulcowych między matką a dzieckiem
  • Pomaga w zwalczaniu lub minimalizacji dolegliwości związanych z ciążą, jak nudności czy wymioty, zaparcia, infekcje układu moczowego, suchość skóry
  • Utrzymuje zdrowy wygląd skóry
  • Pomaga w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Najważniejszą kwestią wydaje się być płyn owodniowy. Stanowi go głównie woda. Płyn ten pełni rolę ochronną przed infekcjami oraz urazami. Dba też o to, aby temperatura środowiska była stała. Jeśli płyn owodniowy posiada odpowiednią objętość, pozwala dziecku na wykonywanie ruchów, dzięki czemu prawidłowo rozwija się masa mięśniowa.

Ile wody należy pić w ciąży?

Tu nie ma jednoznacznej, najlepszej odpowiedzi. Wiele zależy od temperatury, pracy, wilgotności powietrza, podejmowanego wysiłku fizycznego. Najłatwiej jest najpierw obliczyć ilość potrzebnej wody na bazie swojej masy ciała. Na każdy kilogram przypada około 30 mililitrów. Z tego wynika, że przy wadze 70 kilogramów potrzebne jest spożycie wody w wysokości 2100 mililitrów. Podczas ciąży do tej wartości należy doliczyć jeszcze dodatkowe 300 mililitrów w ciągu dnia. Średnie dobowe zapotrzebowanie będzie wynosiło około 2300-2500 mililitrów. Objętość spożywanej wody powinna być proporcjonalna do utraty.

Ważna jest nie tylko ilość przyjmowanych płynów, ale również sposób w jaki trafiają do organizmu. Przede wszystkim nie zależy czekać na pojawienie się pragnienia. Najlepiej pić napoje regularnie, niewielkimi porcjami. Wtedy woda wchłania się najlepiej i przynosi najwięcej korzyści.

Do picia nie tylko woda

Nie jest tak, że podczas ciąży należy ograniczyć się do spożywania tylko i wyłącznie wody. Nawadniać można się również innymi napojami. Ich ilości należy jednak kontrolować i odpowiednio dobierać. Wskazane są na przykład soki warzywne i owocowe. Te powinny być pite w ramach posiłku (na przykład podwieczorku), w ilościach nie większych niż 2 szklanki w ciągu doby. Można spożywać również słabe napary z herbat i ziół. Na przykład rumianek świetnie działa na układ pokarmowy. Dopuszczalne jest również wypijanie mleka lub mlecznych produktów sfermentowanych. Tutaj również należy pilnować, aby spożywana ilość w ciągu dnia nie przekraczała 2 szklanek.

Jakich napojów należy unikać podczas ciąży?

Bezdyskusyjnym jest, że podczas ciąży należy unikać alkoholu oraz napojów energetycznych. Kobieta powinna się ich wystrzegać także podczas karmienia piersią. Lepiej zapomnieć o słodkich napojach gazowanych i niegazowanych, zawierających w sobie wiele konserwantów i sztucznych barwników. To nie posłuży ani zdrowiu, ani dobremu samopoczuciu podczas ciąży.

Czy w ciąży można pić wodę gazowaną?

Wiele kobiet w ciąży zgłasza się z pytaniem o możliwość picia wody gazowanej. Nie jest ona zabroniona, jednak lepiej sięgać po nią okazjonalnie. Na co dzień rekomenduje się wybór wody pozbawionej bąbelków. A z czego dokładnie to wynika?

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Może jednak podrażniać błonę żołądka, a to w rezultacie może prowadzić do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci wzdęć. To znacznie pogarsza samopoczucie i powoduje dyskomfort.

Czy w ciąży można pić wodę wysokozmineralizowaną?

Za wody wysokozmineralizowanee uznaje się te, w których ilość minerałów zawartych w wodzie wynosi ponad 1500 mg/l. Są to wody uznawane za takie o właściwościach leczniczych. Z tego względu nie można z nimi przesadzać. Rodzaj przyjmowanej wody oraz jej ilość należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Sposoby na wodę w ciąży

Istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie wody idealnej do picia podczas okresu ciąży, a później karmienia. Możemy zdecydować się na wodę butelkowaną lub poszukać bardziej ekologicznych sposobów, które zapewnią bezpieczną i smaczną wodę nie tylko do picia. Zobaczcie sami!

Woda butelkowana

Jeśli podczas ciąży kobieta decyduje się na picie wody butelkowanej, warto zwracać uwagę na etykietę. Rekomendowane są wody nisko i średniozmineralizowane. Polecane jest natomiast unikanie spożywania wód wysokozmineralizowanych. W wodach niskozmineralizowanych ilość składników nie przekracza 500 mg/l. W średniozmineralizowanych waha się natomiast w okolicach 500-1500 mg/l. Woda powinna mieć temperaturę w okolicach 15 stopni. Butelkę należy przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu. Aby nadawała się do picia, musi być świeża.

O wodzie w butelkach pisałem już kilkukrotnie, na przykład w artykule: 6 powodów, dla których warto zrezygnować z plastikowych butelek. Przede wszystkim warto pomyśleć nad alternatywą ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Są znacznie tańsze sposoby na pozyskiwanie smacznej i bezpiecznej wody. Plastikowe butelki stanowią ogromne obciążenie dla środowiska, a ich produkcja powoduje duży ślad środowiskowy. Ponadto dochodzą jeszcze kwestie mikroplastiku (przeczytaj: Mikroplastik w wodzie – o co chodzi? Czy są powody do obaw?).

Własny filtr kuchenny

Coraz popularniejszą alternatywą dla wody butelkowanej są filtry kuchenne. Niewielkie urządzenia, takie jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, pozwalają na osiągniecie bardzo dobrych efektów związanych z właściwościami wody. Przede wszystkim polepszają wszystkie walory organoleptyczne. Uzdatniona woda ma odpowiedni smak, zapach i barwę. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych membran, z wody usuwane są także: metale ciężkie, chlor i jego pochodne, pestycydy, związki toksyczne, bakterie, wirusy, cysty. Membrana osmotyczna jest w stanie oczyścić wodę nawet z pojedynczych jonów!

Przyszłym mamom mogą w szczególności przypaść do gustu dwa modele odwróconej osmozy. Pierwszy to Ecoperla Rosa. Daje możliwość pobierania dokładnie oczyszczonej wody lub wody bogatej w wolny wodór i magnez, o właściwościach prozdrowotnych.

Centralne uzdatnianie wody

Jeśli w domu jest kilka miejsc poboru wody lub myślimy także przyszłościowo oraz o ogólnym komforcie korzystania z wody w całym domu, warto wybrać centralną stację uzdatniania wody. Niemowlakowi, jak i całej rodzinie przyda się miękka woda, pozbawiona chloru. Dzięki takiej każda kąpiel jest przyjemna. Skóra nie będzie podrażniana. Ponadto to także brak problemów z osadem, ochrona domowego AGD, mniejsze zużycie środków czystości i bardziej wydajne pranie.

A sposób? Najlepiej połączyć w zestawie zmiękczacz wody wraz z kolumną węglową. Pierwsze z urządzeń sprawi, że woda będzie naprawdę miękka, nie pozostawi po sobie osadów. Węgiel aktywny jest z kolei znany ze swoich właściwości i wykorzystywany także w filtrach kuchennych. Poprawia smak, zapach i barwę wody, a ponadto usuwa z niej chlor, jego pochodne i wiele szkodliwych substancji.

Jeśli w domu nie ma miejsca na montaż, można wybrać urządzenie 2 w 1. To kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. Takim produktem jest Ecoperla Hero z 40 litrami złoża. Dwie warstwy nie mieszają się ze sobą, a samo urządzenie zajmuje naprawdę niewielką przestrzeń. Zobaczcie sami:

Ważne, jaką wodę wybierasz!

Jakość i ilość wypijanej podczas ciąży wody ma ogromne znaczenie dla dobra przyszłej mamy i maluszka. To bardzo ważne, aby pomyśleć o tej kwestii już od początku ciąży. Urządzenie do uzdatniania wody może przynieść wiele korzyści dla całej rodziny, przez lata użytkowania. Dlatego właśnie warto wziąć pod uwagę i taką opcję.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.