Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Tym razem postanowiłem zająć się zagadnieniem, które Klienci bardzo często poruszają na forach podczas poszukiwania domowego filtra wody. Wielu osobom wydaje się, że odwrócona osmoza będzie wydajnym i najlepszym rozwiązaniem nie tylko do kuchni, ale też na cały dom. Czy to jednak w ogóle jest możliwe? I czy istnieją takie urządzenia?

Na początek warto przypomnieć…

Co to jest odwrócona osmoza i czym się charakteryzuje?

Odwrócona osmoza, mimo upływu lat, nadal jest uznawana za najdoskonalszy system filtracji wody. Tą metodę stosuje się nie tylko w kuchniach gospodarstw domowych, kawiarniach, restauracjach, ale też na przykład przemyśle spożywczym, farmaceutycznym. Odwróconą osmozę wykorzystują również producenci wody butelkowanej.

Osmoza jest w stanie usunąć z wody niemal wszystkie zanieczyszczenia, nawet te najmniejsze, w postaci jonów. Jest to możliwe za sprawą specjalnej membrany osmotycznej. Z wody eliminowane są między innymi takie zanieczyszczenia jak: chlor, nierozpuszczalne cząstki mechaniczne, bakterie, wirusy, ale też do zera redukowana jest twardość wody.

Pod ciśnieniem pochodzącym z instalacji wodociągowej woda przepływa przez kolejne wkłady oraz membranę. Następuje przepływ z roztworu o większym stężeniu, do roztworu o mniejszym stężeniu. Przez membranę przepływa jedynie woda. Cząsteczki zanieczyszczeń są zbyt duże, by się przez nią przecisnąć – są odprowadzane do kanalizacji.

Standardowe filtry odwróconej osmozy przeznaczone do zastosowań domowych są zazwyczaj montowane w kuchniach pod zlewozmywakiem. Większość takich systemów składa się z: wkładu wstępnego węglowego, membrany osmotycznej, wkładu końcowego, wylewki oraz zbiornika magazynującego wodę, choć obecnie nie jest to regułą.

Jeszcze więcej informacji na temat odwróconej osmozy znajdziesz na https://www.filtry-do-wody.info/odwrocona-osmoza/

Dlaczego nie montuje się odwróconej osmozy na cały dom?

Na pewno nie ma możliwości instalacji standardowych systemów odwróconej osmozy na cały dom i nie można brać tego pod uwagę. Wynika to choćby ze względu na wielkość i wydajność wkładów, a w szczególności membrany osmotycznej – nie będą w stanie przefiltrować takiej ilości wody. Jeśli komuś jednak wydaje się, że odwrócona osmoza na całą instalację sprawdzi się najlepiej w jego przypadku i nie interesuje go żadne alternatywne rozwiązanie, to istnieje taka możliwość.

W takich przypadkach należy zgłosić się do profesjonalnej firmy, która wykona projekt przemysłowej odwróconej osmozy dopasowanej do potrzeb danego gospodarstwa.

Czy założenie przemysłowej odwróconej osmozy w domu się opłaca?

Na pewno nie w przypadku instalacji wykonanej z miedzi. Jak już wspominałem, odwrócona osmoza całkowicie zmiękcza wodę, a to może prowadzić do korozji. O tym problemie można dowiedzieć się więcej z artykułu Wpływ miękkiej wody na instalacje hydrauliczne

Kłopot w wielu przypadkach stanowi także cena przemysłowej odwróconej osmozy. Koszt obejmujący osprzęt oraz sterowniki waha się od 15 do nawet 25 tysięcy złotych.

Odwrócona osmoza powinna zostać zamontowana w jakimś pomieszczeniu gospodarczym z dostępem do przyłącza wody na cały dom. Na montaż takiego urządzenia należy przeznaczyć powierzchnię minimum 2m x 0,5m.

Największą wadą jest wysoki koszt samego urządzenia, jak też jego późniejszej eksploatacji. Zużycie wody wzrasta w takim przypadku diametralnie. Jeżeli założymy, że w danym gospodarstwie zużycie wynosiło 15 m3, to po montażu przemysłowej odwróconej osmozy wzrasta ono nawet do 30 – 45 m3 na miesiąc.

Dodatkowo do działania tak dużej odwróconej osmozy będą potrzebne pompy podnoszące ciśnienie. Te pracują niebywale głośno, a przy tym zużywają bardzo duże ilości prądu.

Jeśli Klientowi nie wystarczyłaby woda przefiltrowana przez odwróconą osmozę, a chciałby dodatkowo pić wodę z minerałami, istnieje możliwość zamontowania odpowiednio dużego mineralizatora wody. Oczywiście to dodatkowy koszt.

Ponadto pieniądze trzeba będzie przeznaczyć na dość częsty serwis, ponieważ przy posiadaniu takiego urządzenia potrzebny jest ktoś, kto by stale nadzorował jego prawidłowe działanie.

Jak więc uzyskać wodę dobrej jakości na cały dom?

Na szczęście istnieją równie skuteczne i o wiele bardziej ekonomiczne sposoby na uzyskanie wody dobrej jakości w całym domu.

Jednym z najchętniej polecanych przez specjalistów jest kompaktowy lub dwuczęściowy zmiękczacz wody w połączeniu z kolumną węglową.

W takim systemie zawsze pierwszym etapem powinien być filtr narurowy, który wstępnie oczyści wodę z cząstek mechanicznych takich jak: piasek, rdza, pyły. W dodatku to doskonała ochrona kolejnego etapu, czyli zmiękczacza wody, przed awarią.

Zmiękczacz wody obniży lub całkowicie zażegna problem twardej wody w domu. Dzięki niemu nie będzie dochodziło do osadzania się kamienia w instalacjach, kotłach grzewczych oraz wewnątrz sprzętów AGD mających styczność z wodą. W tym zakresie działanie zmiękczacza wody jest tak samo efektywne jak przemysłowego systemu odwróconej osmozy. W artykule Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić? są wymienione najważniejsze zalety tych urządzeń oraz opinie użytkowników na ich temat.

Kolejnym etapem systemu będzie kolumna węglowa. Dobroczynny wpływ węgla aktywnego na wodę jest znany już nie od dziś. To właśnie on zapewnia poprawę barwy, smaku i zapachu wody. Woda po filtracji tego typu jest polecana do kąpieli dla alergików, osób z nadwrażliwością skóry, etc. Do tego doskonale nadaje się do przemywania delikatnych powierzchni. Dokładne informacje na temat kolumn węglowych oraz złoża, które się w nich znajduje znajdziesz tutaj.

Jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Instalacja zmiękczacza w połączeniu z kolumną węglową zapewnia wiele zalet. Przede wszystkim należy napisać, ze wodę po takiej filtracji można śmiało pić. Zaznaczam jednak, że chodzi tu o wodę wodociągową. W przypadku wody ze studni przed zakupem jakiegokolwiek filtra wody należy przeprowadzić badania fizykochemiczne i bakteriologiczne, ponieważ oprócz twardości wody problemem mogą okazać się także bakterie.

Smak oraz poziom oczyszczenia wody w przypadku zastosowania zmiękczacza wody i kolumny węglowej przypomina ten, który uzyskuje się za pomocą dzbanka filtracyjnego z tą różnicą, że przefiltrowana za pomocą systemu woda jest dostępna przez cały czas, o każdej porze.

W dodatku taka woda nie pozostawia po sobie osadu. Jest świetna do kąpieli, bo nie podrażnia skóry, nie ma drażniącego zapachu chloru.

Poza tym w grę wchodzą spore oszczędności. Po pierwsze pieniężne, ponieważ instalacje grzewcze i hydrauliczne nie tracą wydajności przez osad, nie trzeba też wzywać hydraulika do pralek i zmywarek oraz wymieniać części. Zakup zmiękczacza wody wiąże się też z mniejszym zużyciem detergentów. Po drugie oszczędzamy czas, bo nie trzeba tak często i intensywnie czyścić armatury z osadu.

Po co przepłacać?

Czy nadal uważasz, że odwrócona osmoza na cały dom to dobry pomysł? Lepiej zdecydować się na rozwiązania, które nie są tak drogie, nie sprawiają tylu problemów w trakcie użytkowania, a zapewniają takie same korzyści dla nas i naszego gospodarstwa domowego..