Strona główna » Blog » Jak zamontować odwróconą osmozę?

Jak zamontować odwróconą osmozę?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Instrukcje montażowe
Data aktualizacji: mar 16, 2022

Biorąc pod uwagę, że system odwróconej osmozy ma zostać zainstalowany celem poprawienia jakości wody, należy pamiętać, by do jego instalacji zostały użyte odpowiednio przygotowane narzędzia (muszą być czyste, nie mogą być pokryte smarem, olejem ani rdzą). Sam montaż powinien zostać przeprowadzony w higienicznych warunkach.

Instalacja wylewki odwróconej osmozy

Wybierz miejsce instalacji kranika (najczęściej zlewozmywak lub blat przy zlewozmywaku). Jeżeli posiadasz niezagospodarowany otwór na dozownik mydła w zlewozmywaku możesz go wykorzystać do montażu wylewki. Jeżeli nie posiadasz otworu – wywierć go odpowiednim wiertłem. Na gwintowany odcinek wylewki nałóż maskownicę wylewki i uszczelkę płaską.

Wprowadź wylewkę w wywiercony otwór. Od dołu nałóż podkładkę plastikową, podkładkę metalową i nakrętkę sześciokątną – zgodnie z rysunkiem powyżej. Nakrętkę dokręć, aby cała wylewka była stabilnie zamocowana.

Zdejmij osłonkę maskownicy oraz jeśli to konieczne, przytnij uszczelkę płaską pod maskownicą – do średnicy maskownicy.

Przygotowanie miejsca na filtr odwróconej osmozy

Możesz przymocować stelaż systemu do ściany używając odpowiednich śrubek. Zaleca się jednak, żeby klosze pozostawały w kontakcie z podłogą, z uwagi na znaczną wagę urządzenia po zalaniu wodą.

W przypadku systemów wyposażonych w pompę lub/i lampę UV należy zapewnić dostęp do gniazda elektrycznego w odległości nie większej niż 1 m od urządzenia.

W standardowej wersji rozmieszczenie systemu osmotycznego (filtra oraz zbiornika) jest dowolne.

Podłączenie wylewki do odwróconej osmozy

Przytnij wężyk wymierzając długość, która pozwoli Ci na przesuwanie filtra osmotycznego na przykład podczas serwisowania.

Aby podłączyć wężyk do wylewki, nałóż na wężyk metalową nakrętkę i tworzywową tulejkę uszczelniającą oraz wciśnij do wężyka insert usztywniający jego końcówkę.

Końcówkę wężyka wetknij do wylewki i dokręcić nakrętkę kluczem. Drugi koniec wężyka wciśnij do szybko-złączki w stelażu filtra oznaczonej obrazkiem wylewki.

Aby prawidłowo podłączyć wężyk do szybko-złączki, wciśnij go do oporu w kształtkę, a następnie podważając nieco kołnierz kształtki nałóż zawleczkę.

Zakręcenie zimnej wody w instalacji

Przed przystąpieniem do podłączenia urządzenia do instalacji wodnej, zakręć zawór doprowadzający wodę zimną pod zlewozmywakiem.

W przypadku braku zaworu na wodę zimną pod zlewozmywakiem, konieczne jest zakręcenie zaworu głównego na wejściu wody do domu.

Następnie odkręć zimną wodę w baterii kuchennej i odczekaj, aż woda przestanie płynąć, po czym zakręć baterię.

Upewnij się, że system podłączany jest do wody zimnej, a nie ciepłej. Gorąca woda może spowodować uszkodzenie niektórych elementów urządzenia.

Montaż trójnika i zaworu kulowego

Odkręć nakrętkę węża (zazwyczaj w oplocie metalowym) od przyłącza zimnej wody. Wydostanie się niewielka ilość wody, zatem przygotuj czystą szmatkę lub ręczniki papierowe.

Na przyłącze zimnej wody nakręć dołączony do urządzenia adapter 3/8”. Uszczelka dołączona do adaptera zapewnia szczelność, zatem nie ma konieczności stosowania dodatkowych uszczelnień.

Podłączenia wielkości 3/8” są najpowszechniej stosowane. Jeśli posiadasz inną średnicę przyłącza wody zimnej, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki. O dostępność zapytaj dystrybutora.

Na adapter nakręć wąż połączeniowy od baterii kuchennej. Na gwint załączonego zaworka 1/4” nawiń teflon lub inny środek uszczelniający.

Wkręć zaworek w pusty otwór adaptera 3/8”. Zakręć zamontowany zaworek 1/4”, odkręć zawór doprowadzający wodę zimną (lub główny zawór na wejściu do mieszkania). Upewnij się, że wykonane połączenia są prawidłowe i zapewniają szczelność.

Podłączenie zaworu kulowego do odwróconej osmozy

Nałóż nakrętkę zaworka kulowego na wężyk, wciśnij wężyk w trzpień zaworka i dokręć nakrętkę kluczem.

Drugą końcówkę (przyciętego na odpowiednią długość) wężyka wciśnij do szybko-złączki w stelażu filtra oznaczonej obrazkiem kranu.

Wciśnij wężyk do oporu, a następnie podważając nieco kołnierz kształtki, następnie nałóż zawleczkę.

Montaż przyłącza kanalizacyjnego

Używając wiertła 6 mm wykonaj otwór w rurze kanalizacyjnej na prostym odcinku.

Z załączonej kwadratowej podkładki uszczelniającej usuń wycięty okrągły otwór. Podkładkę bez folii przyklej na wewnętrzną część przyłącza kanalizacyjnego, tak, aby otwór w obejmie był współosiowo z otworem w podkładce uszczelniającej.

Nałóż obejmę na rurę, upewniając się, że otwór jest na jednej linii za otworem na wężyk.

Umieść nakrętki w zagłębieniach w dolnej części obejmy zaciskowej. Wkręć równomiernie śruby zaciskowe śrubokrętem. Upewnij się ponownie, że otwory w przyłączu kanalizacyjnym, podkładce uszczelniającej oraz rurze kanalizacyjnej są współosiowo i nie ma żadnych przeszkód mogących blokować wypływ wody do kanalizacji.

Podłączenie odpływu do filtra odwróconej osmozy

Podłącz wężyk do przyłącza kanalizacyjnego poprzez założenie na wężyk nakrętki tworzywowej (wężyk powinien wystawać z nakrętki około 2mm), włożenie wężyka w przyłącze i dokręcenie nakrętki.

Drugą końcówkę przyciętego na odpowiednią długość wężyka należy wcisnąć do szybko-złączki oznaczonej obrazkiem kanalizacji.

Podłączenie zbiornika do filtra osmotycznego

Na gwintowane przyłącze zaworka do zbiornika ciśnieniowego nawiń teflon. Zaworek przykręć ręcznie (z wyczuciem). Podłącz wężyk do zaworka zbiornika (załóż nakrętkę na wężyk, włóż wężyk w zaworek i dokręć nakrętkę ).

Drugą końcówkę przyciętego na odpowiednią długość wężyka należy wcisnąć do szybko-złączki oznaczonej obrazkiem zbiornika.

Włożenie wkładów do kloszy

Odkręć klosze filtra przy pomocy plastikowego klucza dostępnego w zestawie z urządzeniem. Przesmaruj uszczelki. Sprawdź czy wkłady są zainstalowane w odpowiedniej kolejności.

Włożenie membrany do obudowy

Odłącz wężyk doprowadzający wodę do obudowy membrany (wężyk pomiędzy trzecim kloszem i obudową membrany). Wyjmij obudowę z klipsów.

Odkręć nakrętkę obudowy membrany. Wyjmij membranę z opakowania i włóż ją do obudowy kierując trzpień z dwoma uszczelkami typu O-ring na końcu membrany do środka obudowy. Przesmaruj uszczelki. Zakręć nakrętkę obudowy. Włóż obudowę membrany w klipsy. Podłącz wężyk doprowadzający wodę do obudowy membrany.

Uruchomienie filtra odwróconej osmozy

Odkręć główny zawór wody zimnej (zakręcony przed rozpoczęciem montażu). Odkręć zaworek kulowy podłączony do trójnika. Odkręć zawór w zbiorniku ciśnieniowym (położenie dźwigni „na wprost”).

Pozostaw system na około 2 godziny, aby napełnić zbiornik ciśnieniowy magazynujący wodę. Następnie odkręć wylewkę i opróżnij zbiornik (aż woda przestanie przepływać). Wylanie pierwszej partii wody zapewnić ma przepłukanie membrany i wkładów filtracyjnych.

Po zakręceniu zaworu wylewki i ponownym napełnieniu się zbiornika, system jest gotowy do użytkowania, a woda nadaje się do spożycia.

Eksploatacja filtra odwróconej osmozy

Raz na 6-12 miesięcy należy wymienić wkłady filtrujące i przeprowadzić dezynfekcję urządzenia. W razie pytań skontaktuj się ze swoim dystrybutorem.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.