Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Systemy odwróconej osmozy są obecne na rynku już od wielu lat. Kiedyś cieszyły się złą sławą, teraz odzyskują swoje dobre imię i znajdują miejsce w wielu polskich kuchniach. Czy te urządzenia naprawdę działają? Ile kosztują? Czy cieszą się dobrą opinią wśród użytkowników?

Co warto wiedzieć o systemach odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy to wciąż najchętniej wybierane i montowane filtry kuchenne. Zazwyczaj zawierają membranę osmotyczną oraz wkłady przez które kolejno przepływa woda. Na początku surowa woda podlega filtracji wstępnej, w której usuwany jest miedzy innymi chlor, cząsteczki mechaniczne. Następnie przepływa przez membranę, a na koniec poprawiany jest jeszcze jej smak i zapach. W dodatkowych etapach często jest jeszcze mineralizowana, przepływa przez wkład bioceramiczny oraz lampę UV.

Informacje o samym procesie odwróconej osmozy można znaleźć w wielu tekstach już zamieszczonych na blogu. Polecam między innymi przeczytanie artykułu Odwrócona osmoza jako proces.

Co o systemach odwróconej osmozy myślą użytkownicy?

Poniżej zamieszczam kilka z wielu opinii dotyczących systemów odwróconej osmozy, z którymi się spotkałem.

Powiem szczerze, że korzystam z systemu odwróconej osmozy już od kilku lat i już teraz nie wyobrażam sobie innej opcji wytwarzania wody do picia. Jest to strasznie wygodne rozwiązanie. W końcu nie trzeba dźwigać tych ciężkich zgrzewek z butelkami. Nie ma też kamienia w garnkach i czajnikach, ani osadu w filiżankach po herbacie i kawie. Wydaje mi się też, że zupy są smaczniejsze, aromat jest bardziej wyczuwalny. Z wody korzysta cała nasza rodzina. My pijemy z minerałami, a naszemu dziecku dajemy tylko przefiltrowaną. To ogromna wygoda, bo woda jest dostępna przez cały czas, a przy okazji żyjemy bardziej ekologicznie!

Grzegorz Korzeń z Kielc

Mieszkam w Warszawie, w bloku i nie było za bardzo możliwości montażu jakiejś dużej stacji na całe mieszkanie. Woda w naszej okolicy jest tragiczna – niesmaczna, zostawia spory osad. Sprzedawca polecił nam zakup filtra kuchennego z odwróconą osmozą. Różnica jest kolosalna. Nareszcie możemy pić smaczną wodę. Mąż ma problemy z nadwrażliwością skóry, więc myje nią też twarz. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Na co dzień nie musimy myśleć o dokupywaniu wody w butelkach. Tutaj wystarczy jedynie wymieniać wkłady.

Bogusława Antoniak z Warszawy

Ja do tej pory nie mogłam znaleźć odpowiedniego systemu odwróconej osmozy. Nie bardzo odpowiadało mi to, że mają zewnętrzny zbiornik na wodę oraz to, że przefiltrowaną ciecz trzeba jeszcze raz mineralizować. Na szczęście na moje wątpliwości niedawno otrzymałam świetną odpowiedź w postaci odwróconej osmozy Ecoperla Profine Zero. Jest mała, bardzo ładna, nawet sama poradziłam sobie z montażem. W dodatku w wodzie pozostają naturalne minerały po filtracji i nie ma zewnętrznego zbiornika. Jestem baaardzo zadowolona! Korzystam z jonizatora wody, więc dodatkowo mam świetną podstawę do wytwarzania wody żywej i martwej.

Anita Markuć ze Szczecina

System odwróconej osmozy to wiele zalet, jednak moim zdaniem najważniejszą z nich było wyrobienie w sobie nawyku picia wody. Najpierw założyli nam taki filtr kuchenny w pracy, a tam tak mi się spodobał, że postanowiłem podobny kupić do domu. Woda po filtracji jest naprawdę dobra. Kawa na niej przygotowana jest wprost doskonała, niemal jak z kawiarni. Z systemu korzysta cała moja rodzina. Powiem szczerze, że odwrócona osmoza zapewniła nam spore oszczędności. Minusem produktu, który posiadamy jest spory odrzut do kanalizacji. Teraz wypatrzyłem Ecoperla Profine Zero. Chyba wymienimy naszą starą osmozę właśnie na ten produkt.

Aleksander Żora z Bydgoszczy

Kupno systemu odwróconej osmozy to bardzo dobra inwestycja, która szybko się zwraca. My szukaliśmy dobrej alternatywy dla wody butelkowanej. Tyle teraz można przeczytać o tym, że woda z plastikowych butelek jest takiej samej jakości co kranówka. Po co więc poświęcać na nią tyle pieniędzy? W tym filtrze kuchennym najbardziej podoba mi się to, że można pobierać wodę przefiltrowaną oraz zmineralizowaną. Tego pierwszego rodzaju używam do przygotowania zup, obiadów, kawy oraz herbaty. Wodę z minerałami po prostu pijemy. Takie urządzenie to spore udogodnienie. Praktycznie nie trzeba się przejmować jego obecnością. My dodatkowo dokupiliśmy tylko Ecoperla Security System (tak na wszelki wypadek). Mojemu synowi tak się spodobała filtrowana woda, że teraz u siebie też zakłada odwróconą osmozę.

Maria Natczyńska z Nowego Dworu

Gdzie kupić i ile kosztują systemy odwróconej osmozy?

Na cenę systemów odwróconej osmozy ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jakość wykonania komponentów, budowa, ilość stopni filtracji, jakość membrany osmotycznej oraz złoża zastosowanego we wkładach, dodatkowe systemy ochraniające przed zalaniem (jak na przykład Ecoperla Security System).

Chińskie produkty mogą kosztować nawet jedynie 300 złotych, jednak ich skuteczność jest niepotwierdzona. Złoże w nich zawarte może być kiepskiej jakości. W większości nie posiadają tez odpowiednich certyfikatów potwierdzających możliwość wykorzystywania ich do celów spożywczych. Użytkownicy często zgłaszają, że mają problemy z takimi właśnie urządzeniami. Woda zamiast coraz lepszej, jest jeszcze gorszej jakości.

Najlepiej kupować więc certyfikowane systemy odwróconej jakości. Warto też zwracać uwagę na obecne w nich komponenty. Im więcej dodatkowych funkcji ułatwiających użytkowanie oraz większa wydajność, tym wyższa cena.

Obecnie oprócz standardowych systemów odwróconej osmozy można znaleźć na rynku urządzenia ze specjalnymi funkcjami. Dobrym przykładem jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa, która nie tylko oczyszcza wodę, ale tez wzbogaca ją w wysokie stężenie magnezu oraz odpowiednie, zasadowe pH, a to doskonała alternatywa wody alkalicznej produkowanej przez jonizatory wody. W dobrych sklepach internetowych oraz stacjonarnych można ją dostać w cenie około 1400 złotych.

Innym przykładem nietypowego systemu odwróconej osmozy jest Ecoperla Profine Zero. Posiada wiele rozwiązań, które do tej pory nie były wykorzystywane, a dają naprawdę dobre efekty. Jednym z nich jest choćby filtracja równoległa za pomocą aż dwóch membran osmotycznych, wkład końcowy z membraną ultrafiltracyjną czy wbudowany mieszacz pozwalający na dowolne ustalenie ilości minerałów w wodzie. Jest to zdecydowana rewolucja i można tu mówić o wyznaczaniu standardów w przyszłości. Ecoperla Profine Zero można nabyć za około 3400 złotych.

Najważniejsze zalety systemów odwróconej osmozy

 • Bezpieczna woda spożywcza bez bakterii i wirusów
 • Woda pozbawiona chloru oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji
 • Najlepsza woda do mycia owoców oraz warzyw
 • Przefiltrowaną wodą można płukać bardzo delikatne powierzchnie, jak na przykład soczewki kontaktowe
 • Najlepsza woda do podawania dzieciom
 • Umożliwia nieograniczony dostęp do wody o każdej porze, w każdej ilości
 • Lepszy smak oraz aromat napojów gorących (kaw, herbat)
 • Zapewnia spore oszczędności dla osób, które piją dużo wody
 • Woda doskonała do akwariów oraz podlewania roślin
 • Woda świetnie nadaje się do przemywania twarzy dla osób z nadwrażliwością skóry oraz kąpieli niemowląt
 • Brak osadu na kubku po wypiciu kawy lub herbaty
 • Woda doskonała do przyrządzania lemoniad, wód smakowych, innych napojów

Bezpieczna woda dla wszystkich domowników

Informacje zawarte w tym artykule stanowią wystarczające potwierdzenie tego, że systemy odwróconej osmozy rzeczywiście działają, usuwają z wody wszelkie szkodliwe substancje zapewniając tym samym zdrową i czystą wodę dla wszystkich domowników. Warto uważać na to, jaki system wybieramy, a przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy posiada wszystko, czego oczekujemy.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!