Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Najlepsze domowe filtry do wody działają na zasadzie odwróconej osmozy. Montuje się je pod zlewozmywakiem w kuchni.

Zanim woda trafi do naszych mieszkań, biur, jak również zakładów przemysłowych musi najpierw zostać oczyszczona z naturalnych zanieczyszczeń oraz tych, które spowodował człowiek. W tym celu zostały zbudowane stacje oczyszczania i uzdatniania wody. Woda poddawana jest różnym zabiegom mającym na celu dostosowanie jej do potrzeb przemysłu lub spożycia.

Woda jest oczyszczana i uzdatniana w taki sposób, aby mogła nadawać się do spożycia. Ze stacji oczyszczania woda trafia do mieszkań, płynąc rurami. Nieraz bywa tak, że po drodze, woda zanieczyszcza się, na przykład żelazem, czasami niezbyt ładnie pachnie, itp. Stąd wziął się pomysł instalowania w mieszkaniach i domach dodatkowych filtrów do wody, które to filtry ponownie ją oczyszczą.

Czym jest filtr osmotyczny

Mówiąc bardziej prostym językiem, system osmotyczny to specjalnie dobrany układ filtrów mechanicznych oraz węglowych, które połączone z półprzepuszczalną membraną usuwają z wody zanieczyszczenia mechaniczne, jak: piasek, rdza, muł, zawiesina, oraz zanieczyszczenia chemiczne, jak: chlor, metale ciężkie, związki organiczne, jak również zanieczyszczenia mikrobiologiczne, czyli bakterie, wirusy, pierwotniaki.

Zalety odwróconej osmozy

Dzięki metodzie odwróconej osmozy można uzyskać wodę czystą pozbawioną wszelkich szkodliwych substancji. Woda jest miękka, brak w niej nieprzyjemnego zapachu i smaku. Woda taka doskonale nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia jak i celów gospodarczych i pielęgnacyjnych. Dzięki zastosowaniu kilku stopni filtracji oraz wkładów mineralizujących usuwany jest kamień, naloty oraz znacząco poprawiany smak, zapach jak i własności zdrowotne wody.

Ze względu na dynamiczny proces filtracji, elementy układu takie jak wkłady sedymentacyjne, wkłady węglowe, mineralizatory, membrany osmotyczne ulegają zużyciu. Częstotliwość wymian uzależniona jest od jakości wody wodociągowej oraz rodzaju i parametrów filtrów zastosowanych w systemie oczyszczającym.

Odwrócona osmoza jako zjawisko chemiczne

Zgodnie z nazwą w RO (z ang. reverse osmosis) następuje odwrócenie kierunku przepływu płynu przy pomocy przyłożonego ciśnienia (najczęściej z sieci wodociągowej). Istotą procesu odwróconej osmozy jest przepływ płynu przez porowatą błonę, na której wychwytywane są cząsteczki większe od średnicy oczka błony.

Zjawisko RO znalazło szerokie zastosowanie w systemach oczyszczania i filtracji wody. Specjalnie dobrane błony osmotyczne w połączeniu z filtrami liniowymi i sedymentacyjnymi okazały się remedium na większość problemów związanych z nieprawidłowymi własnościami wody wodociągowej i głębinowej.

Średnica oczka błony w systemie odwróconej osmozy jest znacznie mniejsza niż popularne zanieczyszczenia takie jak żelazo, mangan, magnez, wapń, drobnoustroje itp. Jednocześnie pory błony są na tyle małe, że przepuszczają one cząsteczki wody, co skutkuje otrzymaniem doskonale przefiltrowanej wody, pozbawionej ogromnej większości niepożądanych związków.

Wydajność odwróconej osmozy

Systemy odwróconej osmozy charakteryzuje niestety dość niska wydajność filtracji. Część wody, która nie przeszła przez błonę (ze względu na wysokie zanieczyszczenie) jest zawracana i usuwana do odpływu. Aby wyeliminować ten problem w systemach RO instalowany jest zbiornik na przefiltrowaną wodę, pracujący pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki zainstalowanemu zaworowi zwrotnemu, po napełnieniu zbiornika nie obserwujemy wypływu nieprzefiltrowanej wody do kanalizacji oraz uzyskujemy wyższe ciśnienie uzdatnionej wody.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!