Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Ogrzewanie podłogowe to sposób na uzyskanie ciepła stosowany coraz częściej w gospodarstwach domowych. To rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, jednak ma też pewne ograniczenia i wymagania, jakich należy przestrzegać, by prawidłowo działało. Jednym z aspektów, o które należy zadbać jest jakość wody. Dlaczego woda nie może być zbyt twarda?

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto założyć?

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane do ocieplania całego budynku lub jedynie konkretnych pomieszczeń. Jeśli tylko jego instalacja została poprzedzona wykonaniem szczegółowego projektu, to przynosi ono wiele korzyści pod względem finansowym i nie tylko.

Główną zaletą jest możliwość uzyskania optymalnego dla człowieka, ze względów fizjologicznych, pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach. Większość z nas odczuje ciepło w bardziej komfortowy sposób, ponieważ stopy pozostaną nagrzane, a powietrze w wyższej części pomieszczeń będzie nieco chłodniejsze i lepsze do oddychania.

System ogrzewania podłogowego jest zaliczany do typu niskotemperaturowego. Już z samego założenia wynika, że podłoga ma mieć tylko o kilka stopni wyższą temperaturę od powietrza w danym pomieszczeniu. Dzięki temu jest to rodzaj niezwykle przyjazny alergikom i astmatykom – nie dochodzi do unoszenia się kurzu. Ponadto ciepło utrzymuje się stale w strefie przebywania użytkowników.

Temperatura pracy instalacji nie przekracza zazwyczaj 30-38°C, maksymalnie jest to 60°C. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe sprawdza się przy zasilaniu pompami ciepła, kotłem kondensacyjnym czy też nawet kolektorami słonecznymi.

Możliwość precyzyjnego regulowania ilości wytwarzanego ciepła to w rzeczywistości mniejsze wydatki na wydajne ogrzewanie pomieszczeń. Szacuje się, że przy prawidłowo wykonanej instalacji grzewczej koszty ogrzewania mogą spaść nawet o 30%.

Ponadto cała instalacja jest ukryta, a to zapewnia większą estetykę oraz powierzchnię do przechowywania.

Jakie ogrzewanie podłogowe wybierają Polacy?

Na rynku możemy spotkać się z dwoma rodzajami ogrzewania podłogowego: podłogowe ogrzewanie wodne oraz podłogowe ogrzewanie elektryczne. Wśród inwestorów o wiele większą popularnością cieszy się pierwszy z wymienionych typów. Ogrzewanie wodne jest co prawda bardziej kłopotliwe w instalacji i droższe, jednak koszty użytkowania są stosunkowo niskie. W przypadku ogrzewania elektrycznego jest na odwrót.

Ten rodzaj ma jednak jeszcze jeden istotny plus – istnieje możliwość wykorzystania wodnego ogrzewania podłogowego jako systemu chłodzenia podłogowego.

Niestety, w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego znacznie łatwiej o błędy wykonawcze. Przy braku zachowania zasad może dojść do pęknięcia wylewki, a nawet rur. Profesjonalna i sprawdzona ekipa do instalacji to jednak nie jest jedyny aspekt, o który warto się zatroszczyć.

Jakie problemy mogą wystąpić?

Jeżeli instalacja jest prawidłowo wykonana, to podłoga grzejna z zatopionymi przewodami może przetrwać nawet około 50 lat. Warunkiem jest zastosowanie dobrych jakościowo materiałów przy montażu. System musi być przede wszystkim dobrze zabezpieczony przed przegrzaniem.

Aby wszystko działało prawidłowo i nie dochodziło do awarii, należy przede wszystkim brać pod uwagę i stosować się do opisanych przez producenta maksymalnych dopuszczalnych obciążeń podłogi. W przeciwnym wypadku może dojść do pęknięć.

Ponadto należy pamiętać o okresowym sprawdzaniu temperatury wody zasilającej poszczególne obiegi.

Choć jakość materiałów oraz sposób użytkowania systemu są bardzo istotne, to najczęściej popełnianym błędem jest zapominanie o medium zasilającym w instalacji wodnego ogrzewania podłogowego, czyli właśnie wodzie.

Powinna ona spełniać dokładnie określone parametry, które zazwyczaj są opisane przez producenta. Zła jakość powoduje spore problemy. Jednym z najgorszych kłopotów jest wysoki stopień twardości wody. Oprócz tego należy pamiętać, że woda stosowana w obiegu nie może się pienić, powodować korozji, ani różnego rodzaju osadów.

Dokładne informacje o parametrach wody do instalacji grzewczej znajdziecie w artykule: Woda w instalacji grzewczej – jakie powinna mieć parametry?

Twarda woda – duży problem eksploatacyjny

Jednym z problemów, który najczęściej daje się we znaki jest wysoki stopień twardości wody, występujący niezależnie od ujęcia. Jest to zjawisko niezwykle niekorzystne dla wszystkich instalacji, a już zwłaszcza ogrzewania podłogowego. Problemem jest osad zwany powszechnie kamieniem kotłowym. O tym, jak powstaje dowiesz się z tekstu: Co to jest kamień w wodzie?

Oprócz negatywnego wpływu na instalację grzewczą, twarda woda powoduje całą masę szkód w gospodarstwie domowym, o czym można przekonać się czytając: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Twarda woda występuje zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak też wody pobieranej z własnego ujęcia. Jony wapnia i magnezu, odpowiedzialne za powodowanie wysokiego stopnia, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, toteż obowiązująca norma wskazuje, że maksymalne stężenie w wodzie może wynosić nawet 500 mg CaCO3/l.

Taka wartość nie jest jednak w żaden sposób korzystna z technicznego punktu widzenia. Podczas przepływu wody w obiegu, niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana instalacja, będzie gromadził się kamień kotłowy. Rury w ogrzewaniu podłogowym są prowadzone w bardzo charakterystyczny sposób, co może skutkować zaleganiem dużej warstwy osadu, zwłaszcza na zgięciach, jeśli twarda woda zostanie wprowadzona do obiegu.

Pojawienie się osadu wewnątrz instalacji może skutkować miejscowym wzrostem temperatury, przegrzaniami, lub niedogrzaniami. To również spadki wydajności, mniejsza żywotność kotła grzewczego. Zwiększa się także możliwość wystąpienia korozji pod osadem.

Kamień kotłowy podczas przepływu może „oderwać się” od powierzchni, prowadząc w ten sposób do powstania znacznej różnicy temperatur między miejscem, gdzie osad się utrzymuje, a gdzie go nie ma. Kamień w obiegu wraz z wodą w instalacji może też przyczyniać się do zapychania jej elementów i wywoływania awarii.

Szacuje się, że już nawet 1 mm osadu wewnątrz rur stanowiących instalację grzewczą, może spowodować spadki wydajności na poziomie nawet 5%. Koszty ogrzewania przy zdawałoby się tak niewielkiej warstwie mogą wzrosnąć nawet o 8%.

Czy zmiękczanie wody to konieczność?

Żaden właściciel ogrzewania podłogowego nie chce, aby doszło do awarii instalacji. Jej naprawa jest pracochłonna, czasochłonna. Ze względu na to, że cały system znajduje się pod podłogą, wiąże się to też z potrzebą zdejmowania nawierzchni.

W związku ze stratami, jakie można ponieść wybierając do zasilania instalacji twardą wodę, wiele osób decyduje się na jej zmiękczanie. Ogólnie im niższy stopień twardości, tym lepiej, jednak woda nie powinna być zmiękczana całkowicie.

Stopień twardości wody powinien zostać dokładnie dopasowany do materiału, z jakiego system ogrzewania został wykonany. Wytycznych na ten temat należy szukać u producenta.

Instalacja zmiękczacza wody wydaje się być całkiem dobrym pomysłem. Dzięki żywicy jonowymiennej woda jest dokładnie oczyszczana. Zastosowanie mieszacza w zmiękczaczu wody daje możliwość samodzielnego ustalenia stopnia twardości wody uzyskanego po procesie uzdatniania.

O działaniu zmiękczaczy wody dokładne informacje znajdziecie tutaj: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Zmiękczona woda to nie tylko idealny sposób na zabezpieczenie instalacji ogrzewania podłogowego przed kamieniem kotłowym, ale również znacznie większy komfort codziennego życia, o czym w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Miękka woda nie powoduje skrócenia żywotności sprzętu AGD, wykorzystującego ją do działania. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić na detergentach, odkamieniaczach. Wygląd włosów i skóry powinien ulec znacznej poprawie, a prane tkaniny powinny być znacznie przyjemniejsze w dotyku. Ponadto zniknie problem nalotu na armaturze łazienkowej, a sprzątanie będzie dużo prostsze i przyjemniejsze.

Warto zdawać sobie sprawę, że eksploatacja zmiękczacza wody jest tańsza niż użytkowanie wody o wysokim stopniu twardości w gospodarstwie domowym. Argumenty potwierdzające tą tezę w artykule: Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Lepiej zwalczać przyczynę niż skutek

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego to hasło sprawdza się bez dwóch zdań. Zadbanie o to, by jakość wody w obiegu była odpowiednia zapewni oczekiwane efekty związane z wytwarzaniem ciepła, a przy okazji znacznie spadnie ryzyko powstania awarii. Dodatkowo założenie zmiękczacza wody to cała masa innych korzyści w życiu codziennym.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!