Strona główna » Blog » Potrójny filtr wody – co warto wiedzieć?

Potrójny filtr wody – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 3, 2021

O uzdatnianiu wody słyszymy coraz więcej i coraz większe grono osób chce zadbać o parametry w swoich domach, by używać wody, która przyniesie same korzyści. W poszukiwaniu dostępnych rozwiązań można natknąć się także na kilkustopniowe filtry narurowe, jak na przykład potrójny zestaw filtrów. Kiedy takie rozwiązanie może być przydatne i dobrze się sprawować? Na co zwracać uwagę?

Filtry narurowe – najważniejsze informacje

Filtry narurowe są urządzeniami przepływowymi, których ogólnym zadaniem jest poprawa jakości wody. Dokładne działanie jest uzależnione od wkładu znajdującego się wewnątrz filtra narurowego. Obecnie na rynku można znaleźć nie tylko pojedyncze filtry narurowe, ale też kilkuetapowe, które pozwolą na dokładne, wielostopniowe oczyszczenie wody. W sklepach znajdziemy różne produkty, od różnych producentów. Zmienne mogą być: konstrukcja, wydajność, czyszczenie wkładów, sposób wymiany.

Filtry narurowe mogą być wyposażone w:

  • Wkłady mechaniczne
  • Wkłady węglowe
  • Wkłady zmiękczające
  • Wkłady odżelaziajace
  • Wkłady antybakteryjne

Najpopularniejsze są zdecydowanie filtry narurowe do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Tu mamy do czynienia z szeroką gamą różnych wkładów, takich jak choćby: sznurkowe, siatkowe, piankowe, harmonijkowe. Bardzo istotny jest odpowiedni dobór mikronażu wkładów do potrzeb, o czym było już w artykule: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody? Na rynku znajdziemy filtry narurowe przeznaczone do uzdatniania wody zimnej, jak też wody ciepłej. To urządzenia wykorzystywane zarówno do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych, jak i w celach przemysłowych.

Opisy filtrów narurowych z poszczególnymi wkładami znajdziecie też we wcześniejszych artykułach: Dlaczego kolumny węglowe są lepsze niż narurowe filtry węglowe?, Kolumna filtracyjna czy filtr narurowe z wkładem mechanicznym? Co wybrać?, Dlaczego zmiękczacze wody są lepsze niż filtry z wkładami zmiękczającymi?

Kiedy najlepiej sprawdzają się filtry narurowe?

Filtry narurowe mogą być stosowane jako samodzielne urządzenia do oczyszczania wody na początku instalacji. Na przykład filtry mechaniczne stanowią doskonałą ochronę instalacji, komponentów oraz urządzeń mających styczność z wodą. Dzięki temu nie dochodzi do zatykania i kosztownych w naprawie awarii. Z drugiej strony często stanowią dopełnienie centralnych stacji uzdatniania wody. Na przykład filtry mechaniczne montuje się przed zmiękczaczami wody w celu ochrony głowicy sterującej. Z kolei za odżelaziaczami wody doczyszczają ją z resztek wytrąconych cząsteczek żelaza.

Filtry narurowe mogą być rozwiązaniem również wtedy, kiedy nie ma szans na założenie profesjonalnego urządzenia do uzdatniania wody, albo uzdatnianie potrzebne jest sezonowo i właściciel nie ma ochoty na poczynienie większej inwestycji, jak na przykład dzieje się w przypadku domków letniskowych.

Kilkuetapowe filtry narurowe

Choć znacznie częściej nadal wybierane są pojedyncze filtry narurowe, to popularność kilkuetapowych stale wzrasta. Na rynku znajdziemy zarówno podwójne zestawy filtrów, jak też potrójne zestawy filtrów.

Potrójny filtr wody

Jedną z opcji jest potrójny filtr wody. Jest to kompleksowe podejście do tematu uzdatniania wody na cele użytkowe. Różni producenci proponują różne rozwiązania. Najczęściej w skład potrójnego zestawu filtrów wchodzą: filtr mechaniczny, filtr zmiękczający wodę oraz filtr z węglem aktywnym, doszlifowujący jej jakość pod względem smaku, zapachu i barwy.

Kiedy wybrać potrójny filtr wody?

Potrójny zestaw filtrów nie powinien być traktowany jako zamiennik dużych urządzeń do uzdatniania wody. Filtr zmiękczający nigdy nie zastąpi zmiękczacza wody, tak jak filtr węglowy nie będzie  w stanie usuwać tak dobrze zanieczyszczeń jak choćby kolumna węglowa. Duże urządzenia do uzdatniania wody dają pewność naprawdę dobrych efektów uzdatniania. Wynika to z faktu, że w przypadku profesjonalnych, dużych produktów mamy do czynienia z naprawdę sporą powierzchnią filtracyjną. Woda ma bardzo długi kontakt z powierzchnią filtracyjną, przez co jest dokładnie oczyszczana. W praktyce, przy wieloletniej eksploatacji większe rozwiązania opłacają się bardziej – złoże należy wymieniać co kilka lat, a nie na przykład co kwartał.

Niemniej jednak są sytuacje, w których potrójne filtry wody mogą stanowić naprawdę dobre rozwiązanie. To będzie ciekawa opcja, jeśli właścicielowi domu zależy na poprawie wody w całej instalacji, a w budynku nie ma odpływu do kanalizacji lub innych warunków na montaż zmiękczacza wody bądź tym bardziej zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej. Sporo na ten temat można przeczytać w artykule: Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody?

Potrójny zestaw filtrów jest też dobrym pomysłem do domku letniskowego. Ze względu na obecne czasy wiele osób poszukuje własnej działki rekreacyjnej, na której chciałoby spędzać urlop, wypoczywać i nocować. Aby zapewnić odpowiednie warunki socjalno-bytowe potrzebna jest woda dobrej jakości. Taką można zapewnić zakładając potrójny filtr wody. Do tego tematu wrócicie czytając artykuł: Uzdatnianie wody w domkach letniskowych

Jaki potrójny filtr wody wybrać?

Wśród  potrójnych filtrów wody na szczególną uwagę zasługuje z pewnością propozycja od włoskiego producenta Atlas Filtri. Ich produkty są znane na całym świecie i wybierane ze względu na wysoką jakość tworzyw, z których zostały wykonane poszczególne komponenty, konstrukcję oraz innowacyjne, wygodne rozwiązania.

Ich potrójny filtr wody posiada kolejno trzy wkłady:

  1. Filtr mechaniczny opatrzony w technologię Microban® – usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych
  2. Filtr zmiękczający z wymiennym złożem jonowymiennym – zmiękczanie wody na drodze wymiany jonowej
  3. Filtr węglowy z wymiennym zasypem węglowym – redukuje chlor, jego pochodne, niektóre metale ciężkie, poprawia właściwości organoleptyczne wody

Potrójny zestaw filtrów montuje się na początku instalacji, wejściu wody do budynku. Woda najpierw jest oczyszczana z cząstek mechanicznych na wkładzie mechanicznym. Następnie przechodzi proces zmiękczania, a na koniec jej właściwości są doszlifowywane na wkładzie węglowym. Żywotność złóż we wkładach jest zależna od ilości zanieczyszczeń w wodzie oraz jej zużycia. Zazwyczaj złoża należy wymieniać co 3 do 6 miesięcy. Potrójny filtr wody od Atlas Filtri wyróżnia się spośród innych z kilku względów.

Potrójny filtr wody z atestem PZH

3-stopniowy filtr wody posiada atest PZH. PZH to atest higieniczny, który potwierdza, że potrójny filtr wody od Atlas Filtri jest zgodny z obecnymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa. Nie ma negatywnego wpływu ani na zdrowie, człowieka, ani na środowisko.

Technologia Microban® w potrójnym filtrze wody

Dzięki wprowadzeniu technologii Microban® filtracja jest naprawdę higieniczna. To specjalna powłoka na wkładach oraz kloszach, dzięki której nie ma szans na rozwój jakichkolwiek mikroorganizmów. Można być pewnym bezpieczeństwa wykorzystywanej w gospodarstwie domowym wody. Technologia Microban® wykorzystuje znane właściwości bakteriobójcze srebra. Jest powszechnie wykorzystywana tam, gdzie niezbędne jest zachowanie najwyższej sterylności, na przykład w szpitalach. Dokładne informacje na temat technologii Microban® oraz serii Atlas Filtri Sanic pojawiły się już w artykule: Seria Atlas Filtri Sanic – więcej niż filtracja wody, Technologia Microban® – co to takiego?

Innowacyjne wkłady

Wkłady wyprodukowane przez Atlas Filtri są nie tylko bardzo wydajne i dokładne, ale też dostosowane do potrzeb użytkowników. Wkład mechaniczny ma dokładność 10 mikronów  i jest w stanie usunąć z wody naprawdę drobne cząstki stałe, jak choćby piasek oraz rdzę.

Wkład z żywica jonowymienną oraz węglem aktywnym mają konstrukcję otwieranej puszki. Wewnątrz znajduje się złoże, które bez problemu można wymienić kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie trzeba kupować nowych wkładów, a jedynie wymienić ich zawartość. To bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie!

Stabilna konstrukcja

3-stopniowy filtr wody posiada uchwyt ścienny wyposażony w aż trzy mocowania. Dzięki temu cała konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna, a rury w instalacji odciążone. Konstrukcja uchwytu umożliwia też łatwy dostęp do śrub odpowietrzających, co stanowi dodatkową zaletę. Możliwość odpowietrzania jest dużym ułatwieniem podczas serwisu i wymiany wkładów – odkręcanie kloszy jest znacznie łatwiejsze.

Potrójne filtry wody dostępne są w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.