Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Twarda woda zawiera wysokie stężenie różnych soli, a w szczególności magnezu oraz wapnia. W trakcie gotowania twardej wody powstaje tak zwany kamień kotłowy czyli nierozpuszczalny osad magnezu i wapnia.

Twarda woda to same problemy

Twarda woda to jedna z głównych przyczyn uszkodzeń elementów grzejnych podgrzewaczy wody, pralek, zmywarek lub innych urządzeń lub maszyn podłączonych do instalacji. Twarda woda jest także przyczyną korozji samej instalacji zmniejszając jej wydajność i pogardzając jakość wody. W gospodarstwach domowych twardość jest niekorzystna także za względu na wysuszanie skóry i włosów oraz powodowanie nieestetycznych zacieków na armaturze.

Sposób na twardą wodę

Aby nie dopuścić do takich problemów stosuje się zmiękczanie wody. Odpowiednio dobrane złoża zmiękczające usuną powodujące twardość związki i zapewnią wodę miękką. Urządzenia zmiękczające, czyli tzw. zmiękczacze składaja się przeważnie z butli wypełnionej odpowiednim złożem, automatycznej głowicy sterującej oraz zbiornika na solankę umożliwiającą regenerację złoża i jego pracę przez wiele lat. Profesjonalne dobranie złoża i zaprogramowanie głowicy zapewni bezawaryjność i wysoką efektywność urządzeń zmiękczających.

Na szczęście dzięki takim urządzeniom jak zmiękczacze wody problem wysokiej twardości wody można zlikwidować.

Gdzie kupić zmiękczacz wody?

W Polsce istnieje wiele firm świadczących usługi z zakresu uzdatniania wody, które mogą doradzić na jakie zmiękczacze wody warto zwrócić uwagę. Są też dobre sklepy z filtrami, gdzie można zrobić małe rozeznanie w zakresie urządzeń do zmiękczania wody.

Wielkość zmiękczaczy wody

Jedną z niewielu wad filtrów zmiękczających są ich gabaryty. Niestety zmiękczacze wody nie należą do najmniejszych filtrów, jednak w ofercie dobrych sklepów z filtrami można znaleźć zmiękczacze mające trochę ponad 60 cm wysokości. To naprawdę niedużo jak na tak przydatne urządzenie będące w stanie zapewnić miękką wodę w całym domu. Oczywiście można też zainstalować filtry do zmiękczania wody, których wysokość sięga prawie 2 metrów, jednak takie stacje zmiękczające przeznaczone są głównie do zastosowań przemysłowych. Zmiękczacze wody tej klasy eliminują twardą wodę w całych instalacjach wodnych chroniąc wszystkie podłączone do nich urządzenia.

Czy miękka woda jest zdrowa?

Dosyć kontrowersyjna zdaje się być kwestia walorów zdrowotnych miękkiej wody. Dotyczy to ludzi, którzy chcą pić wodę po zmiękczaczu (prosto z kranu). Chodzi o minerały, które naturalnie w wodzie występują. Niestety są to te same minerały, które powodują twardą wodę. Dlatego też nie da się zatrzymać minerałów i zmiękczać wodę. Należy jednak pamiętać, że większość minerałów dostarczamy do organizmu poprzez pokarm. Minerały z pożywienia są lepiej przyswajalne niż minerały z wody. Wodę miękką można pić prosto z kranu i nie jest ona szkodliwa. Warto także dodać, że nie każdy może być twardą wodę. Złogi minerałów mogą odkładać się w nerkach i tworzyć kamicę nerkową.