Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Spotykam się z pytaniami o to, czy wzywanie profesjonalnego serwisu do stacji uzdatniania wody ma sens? Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy serwisie urządzenia? Co właściwie sprawdzają serwisanci? Jakie korzyści można mieć z wyboru profesjonalnego serwisu stacji uzdatniania wody?

Każdy, kto decyduje się na zakup stacji uzdatniania wody, zdaje sobie sprawę, że te urządzenie może zmienić codzienne życie i znacznie poprawić komfort. Już w opisach urządzeń do uzdatniania wody często można znaleźć informacje o potrzebie konserwacji i serwisowania. Nie jest tak, że po montażu sama stacja uzdatniania wody będzie po prostu działać tak samo skutecznie przez cały czas. Nie potrzebuje wiele, jednak warto dbać o nią regularnie. Na blogu możecie znaleźć wiele artykułów o samodzielnym serwisowaniu urządzeń takich jak zmiękczacz wody: Zmiękczacz wody – jak go obsługiwać i serwisować, aby posłużył przez wiele lat?

Nie ma co ukrywać, że praktycznie każdemu zależy na tym, aby koszty eksploatacyjne były jak najniższe. Bardzo często jednak można spotkać się z informacją o potrzebie wizyty profesjonalnego serwisu. Czy faktycznie jest to potrzebne? Czy warto skorzystać z takiej opcji i jakie niesie ona ze sobą zalety? O tym w dzisiejszym artykule.

Własny serwis stacji uzdatniania wody i konserwacja

Jak to bywa z większością domowych urządzeń, wymagają one pewnych czynności i zadbania, aby mogły prawidłowo działać. Jedną z ważniejszych kwestii jest ich czyszczenie, wymiana niektórych części. Za bardzo dobry przykład może tu posłużyć choćby ekspres do kawy. Bez czyszczenia przewodów, dosypywania ziaren i innych czynności, nie moglibyśmy codziennie delektować się filiżanką kawy. Tak samo jest z urządzeniami do uzdatniania wody. Serwis niektórych z nich jest bardzo prosty. Mam tu na myśli choćby odwróconą osmozę. W większości filtrów kuchennych wystarczy tylko co pół roku lub rok wymieniać odpowiednie wkłady filtracyjne. Warto też przeprowadzić dezynfekcję filtra co 12 miesięcy. To nic skomplikowanego, co można zobaczyć na poniższym video. Przeczytajcie także: Jak dbać o odwróconą osmozę?

Są jednak urządzenia do uzdatniania wody, mam tu na myśli te centralne, które wymagają nieco więcej zaangażowania oraz uwagi. Ich budowa jest znacznie bardziej skomplikowana niż filtrów kuchennych. Posiadają wiele ukrytych uszczelek i innych komponentów, które należałoby dokładnie sprawdzić. W dodatku niekiedy niezbędna jest zmiana ustawień w głowicy sterującej. Niestety, nie ze wszystkim jest w stanie poradzić sobie sam właściciel. Więcej także tutaj: Jak dbać o zmiękczacz wody?, Jak serwisować i dbać o odżelaziacz wody? W związku z tym w przypadku centralnych stacji uzdatniania wody warto co kilka lat, w regularnych odstępach czasu, zdecydować się na zamówienie wizyty profesjonalnego serwisu.

Jak przebiega wizyta profesjonalnego serwus stacji uzdatniania wody?

Każde urządzenie do uzdatniania wody ma swoje indywidualne wymagania co do czynności serwisowych. Mimo to można wypisać wiele czynności serwisowych, które profesjonalny serwis wykonuje przy każdym zleceniu:

  • Wymiana wkładów filtracyjnych w filtrze mechanicznym
  • Sprawdzenie skuteczności filtra mechanicznego
  • Sprawdzenie ustawień głowicy sterującej, ewentualna optymalizacja
  • Sprawdzenie podstawowych parametrów wody po stacji uzdatniania wody
  • Sprawdzenie i konserwacja komponentów głowicy sterującej najbardziej narażonych na zanieczyszczenia oraz awarię
  • Sprawdzenie poprawności procesu regeneracji
  • Sprawdzenie skuteczności osprzętu towarzyszącego stacji uzdatniania wody, jak na przykład napowietrzacz przy odżelaziaczu wody lub zbiornik na środek chemiczny przy zmiękczaczach wody i stacjach wielofunkcyjnych
  • Sprawdzenie ustawień hydraulicznych układu
  • W niektórych przypadkach przeprowadzenie dezynfekcji
  • Wymiana złoża filtracyjnego (zobacz: Co ile wymieniać filtry do wody?)

Każde urządzenie wymaga indywidualnego podejścia

Warto pamiętać, że każde z urządzeń do uzdatniania wody ma swoje szczególne cechy i komponenty wymuszające konkretne czynności serwisowe. Na przykład lampa bakteriobójcza będzie wymagała regularnej wymiany żarnika oraz osłonki. Przy odżelaziaczu wody serwisant zwróci szczególną uwagę nie tylko na sam odżelaziacz wody, ale również stan zbiornika hydroforowego oraz aerator. Z kolei przy zmiękczaczach wody specjaliści przywiązują dużą uwagę do stanu głowicy sterującej, wężyków, inzektora. Sprawdzany jest cały proces pobierania środka chemicznego na regenerację, wytwarzania roztworu solanki. Serwisanci stosują też specjalne preparaty na żywicę jonowymienną, które nie tylko wydłużają jej żywotność, ale również pozwalają pozbyć się zalęgających cząstek żelaza oraz manganu z wody.

Zalety wizyty profesjonalnego serwisu stacji uzdatniania wody

Zalet profesjonalnego serwisu stacji uzdatniania wody można wymienić naprawdę wiele. Przede wszystkim użytkownik ma pewność, że wszystko przez cały czas działa tak samo wydajnie i bez zarzutu. Wiadomo, że pieniądze nie poszły w przysłowiowe błoto, że instalacje wodne są stale tak samo chronione. Po drugie, to wbrew pozorom także oszczędności. Wymienione na bieżąco drobniejsze elementy, dokładne czyszczenie części i konserwacja sprawiają, że nie dochodzi do poważniejszych usterek. Nie trzeba potem więcej inwestować w naprawy i znacznie bardziej kosztowne wymiany, a już tym bardziej nie dojdzie do zalania lub jeszcze poważniejszych konsekwencji.

Wizyta co jakiś czas profesjonalnego serwisu sprawia również, że eksploatacja stacji uzdatniania wody staje się tańsza. Właściwa konserwacja, serwis i ustawienia głowicy sterującej niejednokrotnie sprawiają, że wydłużeniu ulega żywotność złoża, a na regenerację nie są pobierane większe ilości wody oraz środka chemicznego. Samo urządzenie może posłużyć znacznie dłużej i działać tak samo skutecznie przez cały okres użytkowania.

Jaki serwisant będzie najlepszy?

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zawsze warto wybrać ekipę serwisową przypisaną dystrybutorowi, od którego pochodzi zakupiona stacja uzdatniania wody. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że serwisanci zostali dokładnie przeszkoleni z obsługi, budowy i działania tego konkretnego produktu. Dokładnie go znają i wiedzą, na co należy zwrócić przy serwisie szczególną uwagę. Wiedzą, które komponenty wymagają przeczyszczenia lub wymiany na nowe. Mają również doświadczenie oraz informacje dotyczące tego, jakie ustawienia jest najlepiej wprowadzić w głowicy sterującej, aby zoptymalizować działanie.

Kiedy dystrybutor nie posiada zaplecza serwisowego, można zapytać go o polecenie serwisanta lub poprosić o opinię osób, które już korzystają i są zadowolone ze specjalistów, którzy już przyjeżdżają do ich stacji uzdatniania wody.

Tutaj jeszcze jedna bardzo ważna porada. Jeśli już decydujemy się na usługi jednej ekipy serwisowej i jesteśmy zadowoleni z ich usług, warto korzystać z tej pomocy regularnie i nie zmieniać co chwilę realizatorów serwisu. Dzięki temu można zyskać nie tylko pewność dobrze wykonanego zadania, na podstawie własnego doświadczenia, ale z czasem serwisanci po prostu zaczynają kojarzyć sprawę. Dzięki temu znacznie łatwiej jest uzyskać poradę i zdalną pomoc w razie konieczności.

Potrzebujesz pomocy profesjonalnego serwisu?

Jeśli zbliża się czas serwisu Twojej stacji uzdatniania wody i chciałbyś skorzystać z usług profesjonalnej ekipy serwisowej, skontaktuj się. Ustalimy dogodny termin zadbamy o to, aby Twoja stacja uzdatniania wody działała wydajnie i skutecznie.