Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Lampy bakteriobójcze są naprawdę efektywnym sposobem na walkę z mikroorganizmami oraz zabezpieczeniem instalacji przed ich występowaniem. Zastanawialiście się, skąd właściwie pomysł na wykorzystanie promieniowania UV w uzdatnianiu wody? Jaka jest historia tej metody? I jak to się stało, że obecnie jest jedną z najpopularniejszych metod dezynfekcji wody?

Promieniowanie UV a dezynfekcja wody

Promieniowanie UV jest fizyczną metodą uzdatniania wody, która stale zyskuje na popularności zarówno wśród właścicieli gospodarstw domowych, jak i w sektorze przemysłowym. Z prośbą o dobór i instalację przemysłowej lampy bakteriobójczej zgłaszają się między innymi gminy, widząc w tym dobry sposób na zmniejszenie środków dezynfekcji chemicznej oraz o wiele bardziej ekologiczny i ekonomiczny na ochronę przed skażeniem mikrobiologicznym.

Lampy bakteriobójcze, dzięki stałemu podłączeniu do prądu, generują promienie ultrafioletowe. Woda przepływając przez wnętrze lampy, jest pozbawiana bytujących w niej mikroorganizmów poprzez wpływ promieni UV na DNA. Przez to mikroorganizmy same wymierają, nie mogą pobierać substancji pokarmowych, ani się rozmnażać.

Promieniowanie UV jest krótsze od światła widzialnego, a naukowcy wieloletnimi badaniami udowodnili, że najbardziej wydajne pod względem redukcji mikroorganizmów jest promieniowanie UV mieszczące się w zakresie 240-280 nm. Z kolei za najskuteczniejsze uznawane jest to o długości fali 254 nm i z właśnie takim spotkamy się w lampach sterylizujących wodę. Więcej informacji na temat promieniowania UV stosowanego do dezynfekcji wody znajdziecie w artykule: Jak działają lampy bakteriobójcze?

Wykorzystanie promieni UV w dezynfekcji – jak to się zaczęło?

Już w 1877 roku odkryto, że światło słoneczne może oddziaływać na mikroorganizmy i ma właściwości bakteriobójcze. Od tamtej pory starano się wykorzystywać tą wiedzę w praktyce, co skutkowało Noblem w 1903 roku. Otrzymał go Niels Fensen za zastosowanie światła ultrafioletowego w walce z gruźlicą. Kolejnym ważnym wydarzeniem wydaje się być to z 1910 roku, kiedy to uruchomiono pierwszy system dezynfekcji wody pitnej z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Miało to miejsce w Marsylii, we Francji.

Od tamtej pory do lat 30-tych właściwie niewiele się działo. W pierwszej fazie urządzenia wykorzystujące promieniowanie ultrafioletowe były niewielkie i bardzo proste w budowie. Było to podyktowane w dużej mierze rozwojem prac nad źródłami światła. To właśnie w latach 30-tych opracowano pierwsze lampy bakteriobójcze o budowie rurowej. Zaletą tego wynalazku był znacznie szerszy zakres zastosowań oraz możliwość dopasowania do potrzeb użytkownika. Lata 50-te przyniosły większe zainteresowanie tematem promieni UV. Ruszyły dokładne badana. Już w latach 60-tych lampy bakteriobójcze zaczęły być wykorzystywane na szeroką skalę i znalazły swoje miejsce w wielu gospodarstwach domowych oraz w sektorze przemysłowym.

Dziś lampy bakteriobójcze są uznawane za w pełni bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny sposób ochroni i walki z mikroorganizmami. Nie powodują powstawania produktów ubocznych dezynfekcji, nie potrzebują środków regeneracyjnych, działają bezobsługowo, nie skutkują przedostawaniem się do środowiska żadnych niechcianych substancji.

Czemu należy walczyć z bakteriami w wodzie?

Mikroorganizmy są tematem, który wzbudza największy strach przy omawianiu zanieczyszczeń wody użytkowej i spożywczej. Jest to strach jak najbardziej uzasadniony. W przypadku zanieczyszczeń chemicznych, skutki ich występowania odczujemy dopiero po jakimś czasie i regularnym spożywaniu. Tak jest na przykład z azotanami (przeczytaj: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie!). W przypadku mikroorganizmów, skutków spożycia takiej wody doświadczamy niemal natychmiast i są one szczególnie groźne dla organizmu. Możemy nabawić się różnych następstw – od zatrucia pokarmowego aż po choroby zakaźne. O bakteriach w wodzie dowiecie się między innymi z artykułów: Jak się pozbyć bakterii E.coli występującej w wodzie?, Mikrobiologiczna (bakteriologiczna) analiza wody

Najczęściej wybierane lampy bakteriobójcze

Lampy bakteriobójcze są coraz częściej i chętniej wybierane do gospodarstw domowych. O tym w jaki sposób wybiera się model do potrzeb możecie dowiedzieć się z artykułu: Lampy bakteriobójcze – co warto wiedzieć przed zakupem? Na rynku znajdziemy propozycje pochodzące od różnych producentów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się produkty marki Viqua, TMA, a także dość nietuzinkowo wyglądające lampy UV marki Cintropur.

Viqua, niegdyś Sterilight, jest marką o bardzo dużej renomie. Znana jest w wielu krajach całego świata, a produkowane żarniki cechuje duża wydajność. TMA to z kolei polska firma, która korzysta z solidnych i trwałych podzespołów, w tym między innymi żarników Philips. Ich porównanie znajduje się w artykule: Lampa bakteriobójcza TMA czy VIQUA? Który model wybrać? Od tych lamp bakteriobójczych swoim wyglądem zdecydowanie odbiegają lampy UV Cintropur. Ich budowa bardziej nawiązuje do filtrów narurowych. Jesteście ciekawi szczegółów? Odsyłam do artykułu: Lampy UV Cintropur – co sprawia, że są tak wyjątkowe?

Czemu warto mieć lampę bakteriobójczą przy własnym ujęciu wody?

Lampy bakteriobójcze są polecane nie tylko wtedy, kiedy już wyniki analizy wody wykażą problemy występujące z mikroorganizmami w wodzie, ale także w celu ochrony. Bakterie są dużym niebezpieczeństwem, które może wystąpić praktycznie w każdej chwili. Do wody mogą przedostać się w trakcie powodzi, zalań, roztopów, z powodu nieszczelności szamba i wielu innych przyczyn. Korzystając na co dzień z lampy UV, woda jest dezynfekowana na bieżąco. Nie ma szans, aby mikroorganizmy przedostały się do instalacji. Można spać spokojnie.

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia bardzo ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Kompleksowa, profesjonalna analiza wody powinna obejmować fizykochemię, jak i mikrobiologię. Jeśli okaże się, że oprócz bakterii w wodzie znajdują się również inne zanieczyszczenia, warto zwrócić się o pomoc w doborze najlepszych rozwiązań w uzdatnianiu wody do specjalisty. Zapraszam do kontaktu – pomogę w interpretacji wyników i doradzę, co będzie pomocne w poprawie właściwości wody.