Strona główna » Blog » Recenzja kolumn węglowych Ecoperla Carbotower

Recenzja kolumn węglowych Ecoperla Carbotower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: mar 16, 2020

Nieodpowiedni zapach, smak, barwa wody, a także podrażnienia skóry po kąpieli mogą wynikać z obecności chloru w wodzie. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tych problemów. Zanieczyszczenia odpowiedzialne za to jest w stanie usunąć z wody węgiel aktywny. Filtry narurowe nie są obecnie jedynym rozwiązaniem. Istnieją bardziej ekonomiczne i wydajne sposoby. Najlepszy z nich? Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower!

Kłopoty z właściwościami organoleptycznymi wody nie są nowością w wielu domach. Nieodpowiednia barwa, zapach czy smak mogą wystąpić niezależnie od wykorzystywanego ujęcia. Choć substancji mających wpływ na właściwości wody jest cała masa, to najbardziej wyróżniają się pochodne chloru. Mają silny wpływ na nasze odczucia względem wody, a w dodatku mogą podrażniać skórę, jeśli woda zawierająca je jest regularnie stosowana do mycia ciała.

Szczególnie negatywny wpływ pochodne chloru mają na skórę alergików, osób z chorobami skóry oraz skórą nadwrażliwą. Podczas mycia rąk, twarzy, naczyń, brania kąpieli czy mycia włosów, skóra jest narażona na kontakt z taką wodą. Związki chloru mają negatywny wpływ na warstwę lipidową, pozbawiając skórę tym samym naturalnej ochrony. W związku z tym mogą wystąpić: podrażnienia, zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie, przesuszenie, mogą pojawić się niedoskonałości, a w skrajnych wypadkach może dojść nawet do zakażenia i nasilenia stanu uczuleniowego. Więcej o problemie chloru w wodzie tutaj: Chlorowana woda z kranu

Kiepskie właściwości organoleptyczne wody sprawiają, że niechętnie korzystamy z niej w celach spożywczych. Wielu osobom wydaje się być niewskazana do picia po przegotowaniu, a już tym bardziej prosto z kranu. Zaczynają więc szukać alternatywy, najczęściej w postaci wody butelkowanej, która jest droższa, a jej użytkowanie niekorzystne z punktu widzenia środowiska.

Aby poprawić komfort korzystania z wody, sprawić, by była bezpieczna w trakcie użytkowania i w pełni zdatna do spożycia, należy zastosować odpowiednią metodę uzdatniania. Eksperci zgodnie polecają filtrację na węglu aktywnym. Filtry kuchenne nie zawsze będą wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli woda podrażnia skórę po kąpieli, warto zastosować urządzenie na całą instalację. Filtry narurowe z wkładami węglowymi nie są jednak ekonomiczne i szybko wytracają swoje właściwości. Na szczęście jest jeszcze jedno doskonałe rozwiązanie – duża kolumna węglowa. Przykład takiego urządzenia o dużej wydajności? Seria Ecoperla Carbotower!

Kiedy Ecoperla Carbotower to najlepszy wybór?

Kolumny węglowe są dobrym wyborem do gospodarstw domowych, których właściciele chcą zapewnić sobie i swojej rodzinie wodę najwyższej jakości. Są świadomi tego, że woda o właściwych parametrach będzie bardziej komfortowa podczas codziennego użytkowania i nie spowoduje szkód. Dzięki zastosowaniu takiego rodzaju urządzenia, woda odzyska prawidłowe właściwości organoleptyczne. Będzie doskonale nadawała się do celów spożywczych, nie spowoduje podrażnień podczas kontaktu ze skórą.

Kolumna węglowa, taka jak Ecoperla Carbotower, jest polecana do założenia na całą instalację zamiast narurowego filtra z wkładem węglowym. Głównym argumentem jest powierzchnia filtracyjna. W przypadku kolumny węglowej mamy do czynienia z bardzo dużą ilością złoża. Woda ma więc wystarczającą szansę, by zostać poprawnie oczyszczoną. Złoże zużywa się znacznie wolniej, a w dodatku można wielokrotnie odzyskiwać jego właściwości za pomocą regeneracji, co nie jest możliwe w przypadku filtrów narurowych. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w artykule: Dlaczego kolumny węglowe są lepsze niż narurowe filtry węglowe?

Poznajcie Ecoperla Carbotower

Ecoperla Carbotower stanowi jedną z linii serii urządzeń o dużych wydajnościach Ecoperla Tower. Jest przeznaczona zarówno do gospodarstw domowych korzystających z wody wodociągowej, jak i tych, które korzystają z wody z własnego ujęcia.

Linia Ecoperla Carbotower to trzy rozmiary urządzeń o wyboru:

Dostępne modele różnią się między sobą wymiarami oraz wydajnością. Produkt dobiera się na podstawie parametrów i zużycia wody. Każdy z serii Ecoperla Carbotower składa się z butli ciśnieniowej wypełnionej złożem oraz głowicy sterującej. Produkt powstaje na terenie Unii Europejskiej.

W jaki sposób działa Ecoperla Carbotower?

Ecoperla Carbotower działa w bardzo prosty sposób. Surowa woda wpływa do jego wnętrza na złoże filtracyjne, gdzie jest oczyszczana, a następnie podawana dalej do odbiorcy. W procesie uzdatniania nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych. Filtracja przebiega w sposób wydajny i ekologiczny.

Tajemnicą skuteczności kolumny węglowej Ecoperla Carbotower jest złoże filtracyjne, które stanowi węgiel aktywny. Szczegółowe informacje dotyczące tego materiału filtracyjnego znajdują się w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała. Węgiel aktywny już od wieków jest znany i ceniony ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. Oprócz adsorpcji węgiel aktywny działa także na zasadzie redukcji katalitycznej (w taki sposób z wody usuwany jest chlor i jego pochodne).

W procesie oczyszczania z wody usuwane są związki organiczne. Redukcji podlegają: pestycydy, herbicydy, węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne, fenole, pochodne niektórych metali ciężkich. Ponadto węgiel aktywny doskonale radzi sobie z usuwaniem chloru oraz jego pochodnych.

Podczas uzdatniania wody na węglu aktywnym osiągane są następujące efekty:

  • Redukcja zapachu wody
  • Redukcja smaku wody
  • Redukcja barwy wody
  • Redukcja chloru oraz jego pochodnych
  • Redukcja substancji organicznych
  • Redukcja części metali ciężkich
  • Redukcja mętności wody
  • Redukcja substancji odpowiedzialnych za właściwości fizyczne wody

Właściwości węgla aktywnego można odzyskiwać kilkukrotnie na drodze regeneracji. Do tej wystarczy jedynie zastosowanie wody. Z tych względów kolumny węglowe są uznawane za urządzenia w pełni ekologiczne i ekonomiczne. Koszty eksploatacji są praktycznie zerowe.

Głowica sterująca w Ecoperla Carbotower

W kolumnach węglowych Ecoperla Carbotower znajdziemy manualną głowicę sterującą TR-MAN. Producenci zdecydowali się na zastosowanie tego typu ze względu na ułatwienie użytkowania. To właściciel kolumny węglowej sam może zdecydować, kiedy przeprowadzić regenerację i jak długo ma potrwać. To pozwala na dodatkowe obniżenie kosztów eksploatacji. Częstotliwość procesu regeneracji należy dopasować do ilości zawiesin znajdujących się w wodzie – im jest ich więcej, tym częstsza powinna być.

Urządzenia wyposażone w manualne głowice sterujące doskonale nadają się do montażu w chłodnych pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi nawet około 2 stopni. Przyłącza oraz opisy trybów pracy na górnej części głowicy ułatwiają jej montaż oraz obsługę w trakcie użytkowania.

Alternatywnie w kolumnach węglowych Ecoperla Carbotower istnieje możliwość montażu automatycznej głowicy sterującej. To nieco wyższe koszty eksploatacyjne, jednak regeneracja uruchamiana jest automatycznie. Ta opcja jest przydatna, jeśli kolumna węglowa ma być częścią większego zestawu do uzdatniania wody.

Dlaczego Ecoperla Carbotower to dobry wybór?

Ecoperla Carbotower jest kolumną węglową, którą warto wybrać ze względu na jakość zastosowanych komponentów. Zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości, charakteryzujących się trwałością. Szczególną uwagę należy zwrócić na węgiel aktywny. Producenci zastosowali odmianę wytwarzaną z łupin orzechów kokosowych, powszechnie uznawaną za najbardziej trwałą i wydajną. Ponadto za wysoką jakość wody wcale nie poniesiemy wysokich kosztów. Przez to, że na regenerację wykorzystywana jest jedynie woda, te będą znikome. Poza tym nie trzeba wymieniać wkładów, a obsługa jest niezwykle prosta.

Dzięki zastosowaniu kolumny węglowej Ecoperla Carbotower można osiągnąć naprawdę dobre efekty. Woda będzie smaczna, o neutralnym zapachu i barwie. Taka doskonale nadaje się do picia prosto z kranu, ale również jest świetną bazą do przygotowania dań i napojów gorących. Bardzo dobrze sprawdzi się do przemywania warzyw i owoców oraz napełniania ekspresu do kawy. Woda pozbawiona chloru oraz innych zanieczyszczeń jest przyjazna dla skóry. Nie spowoduje zaczerwienień, pieczenia, swędzenia czy nasilania reakcji uczuleniowych.

Ecoperla Carbotower w zestawie

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower może stanowić samodzielne urządzenie do uzdatniania wody, jednak najczęściej użytkownicy decydują się na jej zakup w zestawie. Stanowi doskonały duet wraz z centralnym zmiękczaczem wody. Dzięki takiemu połączeniu mieszkańcy mogą liczyć na smaczną wodę o odpowiedniej barwie i zapachu, pozbawioną chloru oraz wysokiego stopnia twardości wody. Dzięki temu chronione są instalacje, kocioł grzewczy oraz sprzęt AGD. O tym, dlaczego warto walczyć z problemem twardej wody w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Instalacja i serwis Ecoperla Carbotower

Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower jest urządzeniem centralnym. Oznacza to, że montuje się ją na początku instalacji, przed rozgałęzieniem na konkretne pomieszczenia. Za kolumną węglową można zastosować narurowy filtr z wkładem mechanicznym, który doczyści wodę z cząstek stałych.

W przypadku czerpania wody z własnego ujęcia, kolumnę węglową należy zamontować za hydroforem. Rodzaj zbiornika ciśnieniowego nie ma znaczenia. Ecoperla Carbotower powinien stanowić ostatni etap uzdatniania wody. To oznacza, że przed nim powinien zostać zainstalowany odżelaziacz, zmiękczacz wody, stacja wielofunkcyjna, etc. Jeśli chodzi o instalację w sytuacji czerpania wody z sieci wodociągowej, to kolumna węglowa powinna znaleźć się za zmiękczaczem wody, przed kotłem grzewczym.

Proces można zlecić dowolnemu fachowcowi lub przeprowadzić go samodzielnie. Warto pamiętać o zapewnieniu odpływu do kanalizacji, a w przypadku wyboru Ecoperla Carbotower z głowicą automatyczną także gniazdka elektrycznego w pobliżu miejsca montażu. Ecoperla Carbotower jest objęty 10-letnią gwarancją.

Zamontowana kolumna węglowa Ecoperla Carbotower

W tym wypadku kolumna węglowa zamontowana jest na drugim stopniu filtracji wody (za zmiękczaczem wody). Kolumna w tym układzie odpowiada za doszlifowanie wody. Za kolumną węglową został zamontowany zawór kulowy. Do kolumny węglowej podłączony jest wąż do popłuczyn (wąż zbrojony 1/2 cala). Zmiękczacz wody i kolumna węglowa to idealny zestaw do filtracji wody w domu podłączonym do wodociągu.

Dane techniczne

Poniżej parametry techniczne serii kolumn węglowych Ecoperla Carbotower:

Parametr Ecoperla Carbotower S Ecoperla Carbotower M Ecoperla Carbotower L
Głowica sterująca Manualna lub automatyczna Manualna lub automatyczna Manualna lub automatyczna
Przyłącze 1″ 1″ 1″
Ilość złoża 30 litrów 40 litrów 60 litrów
Przepływ nominalny 1,5 m³/h 1,6 m³/h 2,2 m³/h
Przepływ maksymalny 3,0 m³/h 3,2 m³/h 4,4 m³/h
Ciśnienie robocze 1,5-6,0 bar 1,5-6,0 bar 1,5-6,0 bar
Wymiary butli 10×44 cale 10×54 cale 12×48 cale
Wymiary (s/w/g) 27 / 130 / 27 cm 27 / 152 / 27 cm 32 / 140 / 32 cm

Podsumowanie

Ecoperla Carbotower to sposób na wodę bezpieczną i przyjazną podczas użytkowania. Wysokiej jakości złoże oraz duża powierzchnia filtracyjna to cechy, które wyróżniają kolumny węglowe na tle innych rozwiązań. Warto pomyśleć o takiej inwestycji, jeśli cenimy sobie komfort codziennego korzystania z wody najwyższej jakości.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.