Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Ecoperla Profine Zero to system odwróconej osmozy, który spodoba się osobom oczekującym od wybieranych produktów najwyższej jakości, a przy tym odpowiedniego designu. Dziś zaprezentuję urządzenie filtracyjne, które przeciera szlaki wyznacznikom nowoczesnej i optymalnej filtracji wody.

System odwróconej osmozy, który pozostawia w wodzie minerały przy wydajności membran osmotycznych 300 GPD – niemożliwe? A jednak!

Ecoperla Profine Zero to zupełnie coś innego od standardowych systemów odwróconej osmozy. Jest w całości produkowany na terenie Europy, nie ma w nim nawet grama chińszczyzny. O jego zaletach można mówić długo. Najbardziej zadziwia jednak wydajność membran, niezwykle niski odrzut do kanalizacji i możliwość szybkiego, stałego poboru filtrowanej wody.

Budowa Ecoperla Profine Zero

Zacznę od samej obudowy. Użytkownika może zaintrygować kształt, ale też minimalizm, który w tym przypadku jest niezwykle elegancki. To jeden z najmniejszych systemów odwróconej osmozy z jakim się spotkałem – jego wymiary to 15 cm / 36 cm / 36 cm, co pozwala na montaż nawet w kuchennej wysuwanej szufladzie.

Ecoperla Profine Zero została wyposażone w świetne części odpowiedzialne za jakość filtrowanej wody. O tym można przeczytać więcej w części poświęconej filtracji wody.

Największym zaskoczeniem jest to, że do działania nie potrzebuje prądu, żadnej pompy ciśnieniowej, ani też sterownika. Nie trzeba montować zewnętrznego zbiornika na oczyszczoną wodę. Dodatkową zaletą wynikającą z powyższych jest niezwykle cicha praca.

Jeśli nigdy nie zdecydowałeś się na zakup odwróconej osmozy ze względu na wieści o „wyjałowionej wodzie” to musisz wiedzieć, że ten produkt nie pozostawia miejsca na takie dylematy. Ecoperla Profine Zero daje możliwość regulacji parametrów wody. Taką opcję zapewnia wbudowany mieszacz. To rewolucja, ponieważ nie trzeba stosować mineralizatorów wody, aby cieszyć się ważnymi dla organizmu składnikami.

Niewątpliwą zaletą jest najszybszy pobór wody z kranu, który wynosi aż 3 litry na minutę i to bez stosowania żadnych dodatkowych pomp. Warto pamiętać, że standardowe osmozy zapewniają tylko 1 litr wody na minutę.  Ponadto Ecoperla Profine Zero nie ma istotnego wpływu na pH wody.

Dynamiczny zbiornik ciśnieniowy

To element Ecoperla Profine Zero, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Jest to opatentowany zbiornik dedykowany właśnie temu konkretnemu produktowi. Pomieści od 3 do nawet 3,5 litra wody. To zbiornik przepływowy – woda praktycznie nie stoi w miejscu, przepływa, następuje bardzo częsta wymiana. Cykl napełnienia to jedynie 8 i pół minuty. Wodę można pobierać nawet po wyczerpaniu zapasu chwilowo przechowywanego w dynamicznym zbiorniku. Wystarczy odczekać zaledwie minutę.

Filtracja wody

W Ecoperla Profine Zero nie można do końca mówić o stopniach filtracji, ponieważ budowa tej odwróconej osmozy różni się od standardowych modeli. Jak to właściwie działa?

Surowa woda wpływa do urządzenia. Najpierw przepływa przez filtr wstępny. Jest przygotowywana do głównego etapu filtracji. Do oczyszczania wstępnego zastosowano węgiel aktywny impregnowany srebrem o dokładności 0,5 mikrona. Po tym procesie woda przepływa równolegle przez dwie membrany osmotyczne. Wydajność każdej z nich to 150 GPD, co oznacza, że łącznie ich wydajność to aż 300 GPD. Te elementy są dedykowane specjalnie pod Ecoperla Profine Zero. Następnym etapem jest filtracja końcowa, w której wykorzystywany jest blok węglowy z dodatkiem srebra połączony z membraną ultrafiltracyjną. Wszystko po to, aby użytkownik mógł korzystać z doskonale oczyszczonej wody.

Montaż

Ecoperla Profine Zero dostaje ogromny plus za prostotę montażu oraz za to, że ten produkt można podłączyć i serwisować samodzielnie. To była najkrótsza instalacja, jaką przeprowadzałem w ramach testowania urządzenia. Produkt został przemyślany i pod tym względem – nie trzeba używać dodatkowych złączek, wężyków, przyłączy. Wszystko znajduje się w zestawie. Producent w ciekawy sposób wyeliminował możliwość wystąpienia przecieków. Fajne jest też zastosowanie pokrywy magnetycznej umożliwiającej szybki i łatwy dostęp do elementów urządzenia.

Ecoperla Profine Zero można zamontować w dowolny sposób – może być ustawiona w pionie lub poziomie. Co do tego pełna dowolność – nie ma żadnych ograniczeń i odgórnych zaleceń. Jej położenie nie będzie miało wpływu na działanie.

Aby zamontować ten produkt wystarczy podłączyć dopływ wody surowej, wyjście przefiltrowanej wody oraz odpływ do kanalizacji.

Użytkowanie

Ecoperla Profine Zero nie wymaga szczególnej uwagi użytkownika. O zużyciu wkładów poinformuje dioda zamieszczona na kraniku. Kiedy nadchodzi czas wymiany wkładu wstępnego i końcowego na nowe zmienia kolor z niebieskiego na czerwony.

Żywotność membran osmotycznych jest natomiast uzależniona od jakości surowej wody stosowanej w danym gospodarstwie domowym. Przy średniej jakości wody producent przewiduje wymianę po upływie około 3 do 4 lat.

W przypadku eksploatacji największą zaletą wyróżniającą Ecoperla Profine Zero jest najprostsza i najszybsza możliwa wymiana wkładów oraz membran. Wszystko dlatego, że mają specjalne złącza – wystarczy przekręcić, wyjąć, w miejsce starego umieścić nowy. Co ciekawe, nie potrzeba do tego narzędzi, nie trzeba też odcinać dopływu wody do urządzenia. Innymi słowy ogromna wygoda, a sama wymiana zajmuje zaledwie kilkanaście sekund.

Ecoperla Profine Zero nie potrzebuje dezynfekcji do prawidłowego działania, jednak producent ją rekomenduje do zachowania najwyższych standardów higienicznych. Taki proces nie jest czasochłonny. Nie wykorzystuje się w nim żadnych substancji chemicznych, które mogłyby mieć znaczący wpływ na właściwości wody.

Akcesoria

Wraz z systemem odwróconej osmozy użytkownik otrzyma niezwykle elegancki kranik wykonany z solidnego, nierdzewnego materiału. Jej projektanci zadbali o estetykę wyglądu, a przy okazji przemyśleli go pod kątem wystroju nowoczesnych kuchni. Dopasuje się do każdej aranżacji wnętrza. Ponadto ma system alarmujący o zużyciu wkładów (była o nim mowa w akapicie poświęconym użytkowaniu).

Dane techniczne

ParametryWartości
Szerokość (mm)360
Wysokość (mm)150
Głębokość (mm)360
Membrana300 GPD
Wydajność1134 l/dobę; 48 l/h
Temperatura (min/max)2/40 °C
Ciśnienie (min/max)1,5/6 bar

Podsumowanie

Ecoperla Profine Zero to produkt z wyższej półki dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Zastosowane w nim rozwiązania eliminują dylematy, przed którymi stawały osoby zainteresowane kupnem standardowych systemów odwróconej osmozy. Nie ma zbiornika na magazynowanie, jest cicha, ma niezwykle wysoką wydajność filtracji, filtrowana woda może być szybko pobierana, a co najważniejsze – bez przerwy. W dodatku jest bogata w minerały. Ta ostatnia cecha sprawia, że Ecoperla Profine Zero może być systemem idealnym do przygotowania wody przed jonizacją.

Odwrócona osmoza Ecoperla Profine Zero dostępna jest w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!