Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Odżelaziacze wody z serii Oxydizer PRO to wyjątkowe urządzenia belgijskiego producenta. Dlaczego wyjątkowe? Właśnie dzięki nim Erie water treatment zdobyło swoją pozycję na rynku uzdatniania wody (w Polsce i na całym świecie). Seria Oxydizer PRO wyróżnia się na tle standardowych odżelaziaczy wody. Różnicy nie widać na pierwszy rzut oka. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom.

 

Firma Erie water treatment

Pomimo swojej długiej historii i imponującego doświadczenia, niewiele osób kojarzy firmę Erie. Urządzenia belgijskiego producenta nie są mocno reklamowane na polskim rynku. Prawdopodobnie przez swoją (nie najniższą) cenę. Polski rynek jest specyficzny i największą popularnością cieszą się u nas najtańsze produkty. Erie jest inne, jest droższe, ale jakościowo lepsze.

O wielkości i randze firmy Erie świadczy chociażby to, że prowadzi ona politykę CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu). Wszystkie produkty są produkowane z filozofią EarthSafe Technology. Proces produkcyjny oparty jest na naturalnych procesach które nie szkodzą środowisku. Same produkty posiadają technologie oszczędzania energii oraz redukcji emisji szkodliwych substancji chemicznych. Tak też jest w serii odżelaziaczy wody Erie Oxydizer PRO.

Kraj produkcji urządzenia

Centrum logistyczne, projektowe i główna siedziba Erie mieści się w Belgii. Tam też powstają odżelaziacze wody z serii Oxydizer PRO. Na próżno w tych urządzeniach szukać chińskich komponentów. Wszystkie elementy bazowe są produkcji europejskiej.  Wysoka jakość potwierdzona jest certyfikatami. Producent jest na tyle pewny swoich produktów, że daje na nie długą gwarancję.

Erie Oxydizer PRO to nie składak

Większość stacji uzdatniania wody, które usuwają z wody żelazo i mangan, powstaje z elementów składowych. Ich jakość zależy od firmy, która owe urządzenie projektuje. Są firmy, które do sprawy podchodzą profesjonalnie i dobierają elementy, które są wysokiej jakości. Są też tzw. “magicy”, którzy dobierają urządzenia na patentach, z podzespołami, które nie powinny opuścić fabryki. W tym drugim przypadku warto także mieć się na baczności co do ilości złoża filtracyjnego, które znajduje się w zbiorniku odżelaziacza wody. Może być odmienne niż na etykiecie produktowej.

Jak zatem nie “wpaść na minę” stając się ofiarą nieuczciwych sprzedawców? Tutaj z pomocą przychodzi m.in. firma Erie i produkty z serii Oxydizer PRO. Wszystkie elementy użyte przy produkcji tych urządzeń są najwyższej klasy. Podzespoły mają certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo użycia systemu do filtracji wody pitnej. Zbiornik ciśnieniowy jest w połowie przezroczysty, dzięki czemu dokładnie widać ile złoża filtracyjnego znajduje się w środku.

Zasada działania

Podstawowa reakcja chemiczna, która wykorzystywana jest przez urządzenia z serii Oxydizer PRO to nasycanie wody tlenem i użycie dodatkowego katalizatora. To połączenie pozawala na efektywne usunięcie z wody żelaza, manganu i siarkowodoru.

Napowietrzenie wody powoduje dostarczenie do niej tlenu. W momencie kiedy tlen jest obecny w wodzie mogą się rozpocząć reakcje wytrącania żelaza i manganu.

Jak powszechnie wiadomo, wiele odżelaziaczy wody wykorzystuje podobne procesy chemiczne w trakcie swojej pracy. Jednak większość z nim opiera swoje działanie o zewnętrzne inżektory lub środki chemiczne (typu nadmanganian potasu).

Erie Oxydizer PRO opiera swoje działanie na opatentowanej technologii komory sprężonego powietrza i markowym złożu filtracyjnym Birm.

Komora sprężonego powietrza

To opatentowana przez belgijskiego producenta metoda napowietrzania wody. Komora sprężonego powietrza to wręcz wizytówka całej serii Oxydizer PRO. Żaden inny producent odżelaziaczy wody nie może poszczycić się technologią napowietrzania wody w tym samym zbiorniku, w którym znajduje się złoże filtracyjne.

Komora to tak naprawdę część butli filtracyjnej, w której znajduje się powietrze “ubite” pod dużym ciśnieniem. Woda, która jest rozpryśnięta w komorze ulega napowietrzeniu. Przyspiesza to proces wytrącania manganu i żelaza, a siarkowodór utlenia się do nierozpuszczonych cząsteczek siarki.

Katalityczne złoże Birm

Birm to złoże filtracyjne, które uaktywnia reakcję pomiędzy rozpuszczonym tlenem, a żelazem. Wodorotlenek żelaza/manganu (II) zamieniany jest na wodorotlenek żelaza/manganu (III). W trakcie filtracji wytrąca się żelazo i mangan, tworząc osad na powierzchni złoża.

Struktura chemiczna i właściwości fizyczne Birm’u sprawiają, że jest on idealnym środkiem filtracyjnym wielokrotnego użytku.  Złoże ma dużą żywotność i posiada duży współczynnik filtracyjny. Pracuje w szerokim zakresie temperatury.

Regeneracja bez chemii

Regeneracja złoża zachodzi w prostym cyklu przeciwprądowym. Nie wymaga użycia środków chemicznych. Takich jak sól tabletkowana (jak w przypadku jonowymienników) czy nadmanganian potasu (jak w przypadku usuwania żelaza i manganu na złożu Green Sand). Brak środków chemicznych używanych do regeneracji to duża oszczędność pieniędzy.

Regeneracja bez chemii jest bezpieczna dla szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Użytkownicy POŚ nie muszą obawiać się o to, że podwyższona zawartość sodu w wodzie czy obecność KMnO₄ sprawi, że bakterie w POŚ zginą. Do oczyszczalni trafi sama woda.

Instalacja i serwis urządzenia

W standardowych systemach cały proces odżelaziania wody wymaga trzech urządzeń – inżektora (zwężki), zbiornika hydroforowego (bez przepony) oraz odżelaziacza wody (ze złożem filtracyjnym). Erie Oxydizer PRO to połączenie tych trzech produktów w jednej zintegrowanej obudowie. Brak zewnętrznych urządzeń napowietrzających znacznie upraszcza instalację urządzenia. Wystarczy podłączyć stację do instalacji wodnej i zaprogramować głowicę.

Sterownik urządzenia jest intuicyjny, prosty w obsłudze. Z uruchomieniem odżelaziacza wody Oxydizer PRO nie powinien mieć problemu żaden hydraulik. Przy instalacji nie musi być obecny żaden certyfikowany serwisant. Narażałoby to klientów na dodatkowe koszta.

Zakres uzdatniania wody

Urządzenie Erie Oxydizer PRO usuwa żelazo, mangan i siarkowodór. Nie oznacza to jednak, że nadaje się do każdej wody pobieranej ze studni głębinowej. Odżelaziacze wody od Erie posiadają pewne wytyczne co do wody surowej (która ma być poddana procesowi filtracji). Opis tych parametrów znajduje się w poniższej tabelce.

WymaganiaZawartość w wodzie surowej
Max. poziom zawartości żelaza15 mg/l
Max. poziom zawartości manganu2 mg/l
Max. poziom zawartości siarkowodoru5 mg/l
Max. poziom związków organicznych4 mg/l
Max. poziom zawartości chloru1 mg/l
Wymagane pH do usunięcia żelaza6,8 - 9,0
Wymagane pH do usunięcia manganu8,0 - 9,0
Wymagane pH do usunięcia żelaza i manganu8,0 - 8,5
Bakterie żelazoweBakterie żelaziste mogą negatywnie wpływać na pracę systemu. W przypadku zagrożenia bakteriologicznego przed montażem odżelaziacza wody Erie Oxydizer PRO należy przechlorować instalację oraz zamontować lampę bakteriobójczą.

Długa gwarancja

Producent bez obaw oferuje długą gwarancję na urządzenia z serii Oxydizer PRO. Jeżeli woda surowa spełnia wyżej wymienione wymagania (patrz tabelka), to w samym odżelaziaczu wody nie ma co się popsuć.

W momencie zakupu otrzymujemy 10 lat gwarancji na butle ciśnieniową, 5 lat gwarancji na głowicę sterującą oraz 3 lata gwarancji na elektronikę. Jest to wystarczająco długi okres, by czuć się bezpiecznie po zakupie takiego sprzętu.

Każda sztuka jest testowana zanim opuści fabrykę. Sprawdzana jest nawet szczelność głowicy. Zdarza się, że z przyłączy nowego urządzenia leci woda. Nie jest to spowodowane tym, że produkt był używany.

Dane techniczne

ModelOxydizer PRO 28Oxydizer PRO 56
Ciśnienie pracy min./maks (bar)2,0/8,32,0/8,3
Temperatura pracy min./maks. (°C)2/482/48
Przyłącze elektryczne (V/Hz)230/50230/50
Maksymalny pobór mocy (W)1212
Przyłącze hydrauliczne wejście/wyjście1" GZ BSP1" GZ BSP
Ilość złoża (l)2856
Szerokość (mm)268317
Wysokość (mm)11851503
Głębokość (mm)290317
Głębokość (z by-passem)371376
Wysokość do przyłączy (mm)10471356
Waga (kg)30,655,1

Podsumowanie

Urządzenia z serii Oxydizer PRO to z pewnością nie są kolejne (standardowe) odżelaziacze wody. To są produkty z wyższej półki, przeznaczone dla wymagających użytkowników. Wyróżniają się na tle innych stacji uzdatniania wody. Ich największą zaletą jest brak konieczności wstępnego napowietrzania wody, co znacznie ułatwia instalację całego systemu. Odżelaziacze wody od Erie współpracują z większością wód głębinowych na terenie Polski.

Odżelaziacze wody Erie Oxydizer PRO dostępne są w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!